HABER

Stres cildi öldürüyor

Günlük yaşantının adeta bir parçası haline gelen stresin, insan psikolojisinin yanı sıra cilde de büyük zararlar verdiği belirtildi.

Stres cildi öldürüyor

Uzmanlar, stres altındaki cildin, kızarmaya, pul pul dökülmeye ve kurumaya başladığını belirterek, "Stres cildin dengesini alt üst ediyor. Stres, cildin kaşınması ve buna paralel olarak tahriş olmasına da yol açıyor. İş arkadaşları, aile ve eşlerle yaşanan tüm sorunlar, hemen cilde yansıyor ve onun yıpranmasına sebep oluyor. Stres altında olunduğunda, cilt genellikle sivilceler ve kırmızı lekelerle tepki veriyor. Stres ortamından çıkılmadığı sürece cilt mat bir görünüm alıyor ve yüzeysel kırışıklar meydana geliyor" bilgisini veriyor.

Çalışan kadınların, ev kadınlarının ve anne adaylarının stresin tam ortasında yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, "İş ve ev arasındaki koşuşturmacada yaşadıkları, bütün enerjilerini tüketiyor ve yorgunluktan ayakta duramıyorlar" diyorlar. Uzmanlara göre stresten korunmak için şunları öneriyor:
"Bilinçli spor yapın. Sık sık temiz havada yürüyün. Bol bol su için. İçki ve sigaradan uzak durun. Cildinize geniş spektrumlu bir koruma sağlamak için doğal yollardan A, E ve D vitamini almaya özen gösterin. Cilt tipinize uygun ürünleri doğru şekilde kullanmaya özen gösterin. Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin."

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön