HABER

Stres memuru hasta ediyor

Erzurum SSK Bölge Hastanesi Asabiye Servisi uzmanlarından Dr. Mehmet Yavuz, çeşitli şikayetlerle doktora başvuran memurların üçte birinde strese bağlı mide ve bağırsak hastalıkları ile baş ağrısı ve hipertansiyon görüldüğünü bildirdi.

Stres memuru hasta ediyor

Memurların çalışma koşullarına ve ortamlarına bağlı olarak çeşitli hastalıklarla mücadele ettiklerini, bunun temelinde de stresin olduğunu söyleyen Dr. Yavuz, özellikle polis memurları ile belediye çalışanlarında strese bağlı hastalıklara sık rastlandığını kaydetti.

Doktora başvuran memurların üçte birinde strese bağlı mide ve bağırsak hastalıkları ile baş ağrısı ve hipertansiyon görüldüğünü ifade eden Dr. Yavuz, "Mide rahatsızlıkları arasında, asit salgısının artmasına bağlı olarak ülser, bağırsak hastalıkları arasında da 5-6 gün süren kabızlık, gaz ve karında şişliğe neden olan bağırsak kasılması sendromuna yaygın olarak rastlanmaktadır. Öğretmenlerde uzun süre ayakta durmalarına bağlı olarak bacaklarda varis denilen damar genişlemeleri oluşmaktadır. Bunun yanında strese bağlı hipertansiyon önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, göz ve böbrekleri, damar yapılarını ve kalbi etkiliyor" diye konuştu.

Dr. Yavuz, nezle, grip gibi mevsimsel bulaşıcı hastalıkların memurlar ve aileleri arasında çok çabuk yayıldığına dikkat çekerek, bunun çalışılan ortamın havalandırmasının iyi olmamasından kaynaklandığını belirtti. Bayan memurların evde de çalışmak zorunda kaldıkları için strese daha çok maruz kaldıklarını da anlatan Dr. Yavuz, bu nedenle erkeklerin ev işlerinde evlerine yardımcı olmalarını önerdi. Yavuz, strese bağlı hastalıklar için hastaların psikiyatri uzmanlarına gitmelerinin tavsiye edildiğini, ancak hastaların bu yardımı toplumdaki önyargılar nedeniyle reddettiklerini anlatarak, çalışanların üzerlerindeki stresi atabilmeleri için çeşitli aktiviteler düzenlenmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi.

ERZURUM (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler