HABER

Sünnet için doğru yaşı seçin

Anne ve babaların sünnet yaşı konusunda genellikle kararsız kaldığını belirten uzmanlar, sünnetin mutlaka çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Sünnet için doğru yaşı seçin

Sünnet için doğru yaşın seçilmesi gerektiğini anlatan Doktor Nebil Öztürk, "Sünnet için ideal dönemler yeni doğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaşından 10 yaşa kadar olan dönemlerdir. 1,5 - 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönemdir ve bu dönemde tıbbi mecburiyet yoksa sünnetten kaçınılmalıdır" dedi.

"OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ VAR"

Son zamanlarda birçok ailenin yeni doğan döneminde sünnet yaptırmayı tercih ettiğini anlatan Dr. Nebil Öztürk, "Bu kadar erken yaşta sünnet yaptırmanın getirdiği olumlu ve olumsuz yönler var. Yeni doğan döneminde sünnet kolay olması, genel anestezi gerekmemesi gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Ancak sünnetin sosyal boyutunu çocukların yaşayamaması gibi bir sakıncası vardır. Ayrıca operasyon sonrasında bölgenin bakımında titizlik gerektiği de unutulmamalı" diye konuştu.

"İDRAR YOLU İLTİHABI 10 KAT DAHA FAZLA"

Sünnetin faydalarını da sıralayan Öztürk şunları söyledi:

"Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kez daha fazladır. Sünnet olmamış erkeklerde hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanmaktadır. Sünnetsiz erkeklerle evli hanımlarda rahim boynu kanserlerinin daha sık geliştiği bilinmektedir. Bunlar sünnetin yararları ile ilgili bilimsel verilerdir. İşte tüm bu faydalardan dolayı bugün dünyada birçok ülkede sünnet yatırmayı tercih edenlerin sayısı artıyor. Öyle ki Amerika'da doğan bebeklerin yüzde 70'i hastaneden çıkarken ya da ilk bir ay içinde sünnet ediliyor"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön