HABER

Sünnetin faydaları nelerdir? Uzmanı uyardı: Sünnet, ehil ellerde yapılmalı

Samsun'da 15 yılda 18 bin kişiyi sünnet eden Sağlık Memuru uzman sünnetçi, oğlunu da sünnet etti. Sünnetçi sünnetin ehil ellerde yapılmasının önemine dikkat çekti.

Sünnetin faydaları nelerdir? Uzmanı uyardı: Sünnet, ehil ellerde yapılmalı

Sünnetten sonra açıklamalarda bulunan Mustafa Kocaoğlu, doğru ve sağlıklı bir cinsel hayatın doğru ve sağlıklı bir sünnetten geçtiğinin altını çizdi. Kocaoğlu, sünnetin uygun olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan şartlarda yapılması sonucunda enfeksiyon ve kanama, kötü yara iyileşmesi, şekil ve fonksiyon bozukluğu, mükerrer cerrahi girişimlere ihtiyaç gösterebilen idrar yolu darlığı, penisin tam kaybı, kan yoluyla bulaşan B ve C tipi hepatitler ve AIDS, sünnet sırasındaki korku ve ilişkili olabilen ileri yaşlardaki psikolojik davranış bozuklukları, doğru ve sağlıklı olmayan cinsel yaşam sorunlarının ortaya çıktığını belirtti. Çocukların erkekliğe ilk adım attıkları günün, onların ömür boyu unutamayacakları güzellikte olması gerektiğini ancak kimi zaman bu günün çocuklarda kanama, korku, panik ve strese yol açtığı, bunun nedeninin de çocuğun kıyafetlerine, tören salonuna ve hatta ikramlara gösterilen seçiciliğin ve özeninin, sünnet işlemine gösterilmemesi olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, "Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen 'hipospadias' durumu varlığında, kesinlikle sünnet yaptırılmamalı. Çünkü bu durumun ameliyatla düzeltilmesi şart. Yapılacak ameliyatlarda ise sünnet derisi kullanılır" dedi.

Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocukların hiçbir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemesi gerektiğine de değinen Kocaoğlu, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Toplum tarafından önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin, uygun şekilde düzenlenmiş ve gerekli donanımın bulunduğu mekanlarda uygun kişiler tarafından yapılmasının en doğru seçim olduğunu ifade eden Kocaoğlu, "Operasyondan önce çocuk mutlaka muayene edilmelidir. Böylece genel sağlık kontrolünün yanı sıra çocukla iletişim kurulmuş olur. Bu iletişim sayesinde çocuk ve aile operasyon ile ilgili bilmesi gereken ayrıntıları öğrenme fırsatını bulur. Anlayabilecek yaştaki çocuklarla sünnet kararı birlikte alınmalıdır. Çocuğun bu konuda çevre ve arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine meydan verilmeden konu anlayacağı basitlikte anlatılmalıdır" diye konuştu.

Kocaoğlu, sünnetin faydalarını ise şöyle sıraladı:

"- Kan yolu ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.

- Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.

- Penis kanserinden korur.

- Sünnetli erkeklerin eşlerinde rahim kanseri daha öz görülür.

- İdrar yolları enfeksiyonu, sünnet olmayanlarla kıyaslandığında sünnet olanlarda 7-10 kat daha azdır.

- 'Fimozis' denilen idrar yolu darlığının ve sünnet derisi ile penis arasındaki yapışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler