HABER

Sünnette yanlış bilgi ve inanışlar

Doğru ve sağlıklı bir cinsel yaşamın doğru ve sağlıklı bir sünnetten geçtiğine dikkat çekilen uzmanlar, sünnetin uygun olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan koşullarda yapılması sonucunda ciddi sonuçlarla karşılaşılabileceğini söyledi.

Sünnette yanlış bilgi ve inanışlar

Enfeksiyon ve kanama, kötü yara iyileşmesi, şekil ve fonksiyon bozukluğu, mükerrer cerrahi girişimlere gereksinim gösterebilen idrar yolu darlığı, penisin tam kaybı, kan yoluyla bulaşan B ve C tipi hepatitler ve AIDS, sünnet sırasındaki korku ve ilişkili olabilen ileri yaşlardaki psikolojik davranış bozuklukları, doğru ve sağlıklı olmayan cinsel yaşam sorunları ortaya çıkıyor.

"KUTLAMA VE KIYAFETE GÖSTERİLEN ÖZEN SÜNNET İŞLEMİNE DE GÖSTERİLMELİ"

Çocukların erkekliğe ilk adım attıkları günün, onların ömür boyu unutamayacakları güzellikte olması gerektiği ancak kimi zaman bu günün çocuklar için acı, kanama, korku, panik ve stres oluşturduğu, bunun nedeninin de sünnet çocuğunun kıyafetlerine, tören salonuna ve hatta ikramlara gösterilen seçiciliğin ve özeninin, sünnet işlemine gösterilmemesine bağlandı.

"AMELİYATLA DÜZELTİLMESİ ŞART"

Uzmanlar, yayınladıkları broşürde halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen "hipospadias" durumu varlığında, kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerektiği çünkü bu durumun ameliyatla düzeltilmesinin şart olduğu ve yapılacak ameliyatlarda sünnet derisi kullanıldığı kaydedildi.

Ailede kan hastalığı ya da kanama hastalığı varsa çocukların hiç bir yakınması olmasa bile bir doktora başvurulmadan sünnet ettirilmemesi gerektiğine de değinilen broşürde, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü olan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan çocuklar ile zaman zaman kendiliğinden diş eti yada burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

"OPERASYON ÖNCESİNDE MUAYENE ŞART"

Toplum tarafından önem verilen bir organ için yapılacak cerrahi işlemin, uygun şekilde düzenlenmiş ve gerekli donanımın bulunduğu bir merkezde, uygun kişiler tarafından yapılmasının en doğru seçim olduğu ifade edilen broşürde, "Hekim operasyondan önce çocuğu mutlaka muayene etmelidir. Böylece genel sağlık kontrolünün yanısıra çocukla iletişim kurulmuş olur. Bu iletişim sayesinde çocuk ve aile operasyon ile ilgili bilmesi gereken ayrıntıları öğrenme fırsatını bulurlar. Anlayabilecek yaştaki çocuklarla sünnet kararı birlikte alınmalıdır. Çocuğun bu konuda çevre ve arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine meydan verilmeden konu anlayacağı basitlikte anlatılmalıdır" denildi.

SÜNNETİN FAYDALARI NELERDİR?

Uzmanlar sünnetin faydalarını da şöyle sıraladı:

  • Kan yolu ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.
  • Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan korunma sağlar.
  • Penis kanserinden korunma sağlar.
  • Sünnetli erkeklerin işlerinde rahim kanseri daha öz görülür.
  • İdrar yolları enfeksiyonu sünnet olmayanlarla kıyaslandığında sünnet olanlarda 7-10 kat daha azdır.
  • Fimozis denilen idrar yolu darlığının ve sünnet derisi ile penis arasındaki yapışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler