HABER

''Süper beyinler'' Türkiye'ye dönüyor

''Süper beyinler'' Türkiye'ye dönüyor

Yurt dışındaki seçkin Türk mühendislerinin, Türkiye'ye dönerek milli imkanlarla üretilecek savaş uçağı, helikopter ve uydu projelerinde görev almaları amacıyla, 'Tersine Beyin Göçü Projesi'ni başlattı

Özellikle havacılık sektörlerinde çalışmış veya çalışan kalifiye mühendislere web sitesi aracılığıyla çağrıda bulunan TUSAŞ'a, 1 ay içinde başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere, Kanada ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden 100'ü aşkın mühendis başvuru yaptı. Bunların içinden uygun nitelikte olan 20 mühendis ile görüşmelere başlandı.

Büyük bir atılım içinde olan Türk havacılık sanayi, 2023 yılına kadar yerli savaş uçağı, helikopter ve uydu gibi dev projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürürken, TUSAŞ da bu projelerde ihtiyaç duyulan kalifiye Türk mühendislerini yurt dışından Türkiye'ye getirmek için harekete geçti.

TUSAŞ yetkilileri, milli imkanlarla geliştirilecek Jet Eğitim ve Jet Muharip Uçağı (TX/FX), Hafif Sınıf Özgün Helikopter ve Uydu Montaj, Test ve Entegrasyon Tesisi gibi Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli projelerinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapıldığını anımsatarak, bu projelerde nitelikli ve deneyimli mühendislere ihtiyaç duyulduğunu belirttiler.

Bu projelerle birlikte beyin göçünün olumsuz etkilerinin daha yoğun hissedilmeye başlandığını ifade eden yetkililer, şunları kaydettiler:

''Başka ülkelerdeki fırsatları değerlendirmek amacıyla ülkemizden ayrılmak durumunda kalan yetkin mühendislerimize çağrı yapılması için yoğun bir çalışma başlatıldı. TUSAŞ web sitesi (www.tai.com.tr) aracılığıyla yurt dışında bulunan mühendislerimize çağrıda bulunduk. Yaklaşık 1 ay içinde başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere, Kanada ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden 100'ü aşkın mühendis başvuru yaptı. Bunların içinden uygun nitelikte olan 20 mühendis ile gerekli temas sağlandı ve görüşmeler yapılmaya başlandı.

TUSAŞ'ın özgün projelerinde yer almak isteyen tüm mühendislerimize kapılarımızı açıyoruz. Bu heyecanı bizimle paylaşmak isteyenlerin web sayfamızda bulunan 'Tersine Beyin Göçü' programına iş başvurusu bırakmaları yeterli''

Yetkililer, proje kapsamında istihdam edilecek mühendis sayısının görüşmeler sonucunda ortaya çıkacağını kaydettiler.

-TUSAŞ'ta 1512 mühendis çalışıyor-

TUSAŞ'ta toplam 1512 mühendis görev yapıyor ve bunların 876'sı Ar-Ge birimlerinde görev alıyor. TUSAŞ bünyesinde görev alan mühendislere piyasa şartlarının üzerinde ücret ödeniyor ve yılda 4 kez ikramiye veriliyor. Ayrıca özel sigorta uygulamaları, sosyal ödemeler ve görevin kritikliği ile ilişkili olarak mühendislere çeşitli olanaklar da sunuluyor.

Uçak, uydu sistemleri ve insansız hava araçları gibi entegre havacılık ve uzay sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon ve üretim süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumunda olan TUSAŞ, son yıllarda yapılan stratejik yatırımlar sayesinde küresel pazarda da saygınlığını artırdı.

TUSAŞ, savunma ve havacılık sanayinde dünyanın en büyük projelerinden birisi olarak gösterilen ve Türkiye'nin de ortak ülkeler arasında yer aldığı F-35 Müşterek Saldırı Uçağı (JSF), geleceğin nakliye uçağı olarak da bilinen ve Türkiye'nin de üretim ortağı olduğu A400M, yeni nesil ticari yolcu uçağı Airbus A350 XWB, uzun mesafe uçağı B787 gibi uluslar arası havacılık projelerinde de önemli roller üstleniyor.

TUSAŞ'ın ürün ve faaliyet yelpazesi içerisinde özgün olarak geliştirilen insansız hava aracı 'Anka', başlangıç ve temel eğitim uçağı 'Hürkuş', özgün hedef uçak sistemi Turna'nın yanı sıra, F-16 ve C-130 uçaklarının modernizasyonu, ortak geliştirilen T129 taarruz ve taktik keşif helikopteri, A400M askeri nakliye ulaştırma uçağı, keşif gözetleme uyduları; F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF), Airbus ve Boeing'in yolcu uçaklarının bazı parçalarının tasarım ve üretimleri yer alıyor.

Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen Jet Eğitim ve Jet Muharip Uçağı (TX/FX) projesi ile Türkiye kendi özgün savaş uçağına kavuşacak. 2023 yılına kadar geliştirilecek olan söz konusu projeyle Türkiye, küresel bir güç olma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

Özgün Helikopter ve uydu

TUSAŞ'ta Hafif Sınıf Özgün Helikopter Projesi ile Göktürk-2 projesi çalışmaları da başarıyla yürütülüyor.

Önümüzdeki dönemde kurulacak olan Uydu Montaj, Test ve Entegrasyon Tesisinin faaliyete geçmesi ile birlikte de gelecekteki tüm askeri ve sivil uydu projeleri TUSAŞ bünyesinde gerçekleştirilebilecek.

Geri Dön