HABER

"Süreç devam edecek"

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan ABD heyetiyle yapılan görüşmelerde, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut yapıcı istişare sürecinin gelecekte de olası gelişmelere bağlı olarak, yoğun bir şekilde devam etmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Babacan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan ABD heyeti ile ola temasların, karşılıklı anlayış ve yapıcı bir yaklaşım içinde gerçekleştiği ifade edildi.

ABD tarafına, Türkiye'nin mali ve yapısal reform sürecinin planlanan hızda sürdürülmesi ve olası dışsal şokların bu olumlu gelişmeleri bozmaması gerektiğinin vurgulandığı görüşmelerde, Türk Hükümeti'nin, Irak konusunun, ekonominin son dönemde yakalamış olduğu ivmeyi yavaşlatmaması için çalışmaların titizlikle vurguladığı anımsatıldı.

Babacan'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmelerde, hükümetimizin uygulamakta olduğu ekonomik programın uluslararası alanda ortaya çıkabilecek olası gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi için, ABD Hükümeti'nin sağlayabileceği desteğin mekanizmaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu desteğin; gereksinimlerle uyumlu, hızlı, esnek, etkin ve şartlara uyum sağlayacak nitelikte olması gerektiği konusunda görüş birliğine varılmıştır. uluslararası alanda mevcut sorunun çözümüne yönelik diplomatık çabaların da devam ettiği gerçeği ışığında, bu sürecin Türk Hükümeti'nin ve halkının arzu ettiği barışçıl çözümle sonuçlanmasının hem bölgemiz hem de bütün dünya açısından büyük önem arz ettiğini düşünmekteyiz.

Sonuç olarak, türkiye ile ABD arasındaki mevcut yapıcı istişare sürecinin gelecekte de olası gelişmelere bağlı olarak yoğun bir şekilde devam ettirilmesi kararlaştırılmıştır".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön