Suriye ile ilgili son dakika gelişmesi! ABD Fransa ve İngiltere'den yeni hamle

Suriye'deki bazı askeri hedefleri Cumartesi sabaha karşı düzenledikleri ortak operasyonla vuran ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nezdinde yeni bir girişim başlattı. Üç ülke tarafından ortak hazırlanan karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

Suriye ile ilgili son dakika gelişmesi! ABD Fransa ve İngiltere'den yeni hamle

Tasarıda, Şam yakınlarındaki Duma bölgesine yönelik kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırma yürütülmesi çağrısı yinelendi. Ayrıca, insani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması, ateşkesin yürürlüğe sokulması ve Suriye'nin BM nezdindeki barış görüşmelerine katılması için çağrısı yapılıyor.

Üç ülkenin bu girişimi, Suriye'ye yönelik hava saldırılarının ardından diplomatik sürece geri dönme isteklerinin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Söz konusu tasarıda, düzenlendiği kimyasal saldırı ile ilgili ayrıntıların ortaya çıkarılması ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi isteniyor.

Suriye'nin başkenti Şam'a yakın bir bölgede bulunan Duma'yı kontrol altında tutan cihatçı gruplar ve bu örgütlere yakın yardım kuruluşları, geçen hafta Pazar günü ordunun kimyasal silahla saldırı düzenlediğini ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

Suriye hükümeti, kimyasal saldırı düzenlediği yönündeki iddiaları reddederken, Rusya ise kendi ekiplerinin yaptığı incelemelerde kimyasal saldırı düzenlendiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

MÜZAKERELERİN YARIN BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) bağlı heyetler, Perşembe ve Cuma günleri Suriye'ye gitti. OPCW, heyetlerinin çalışmalarına başlamasının beklendiği Cumartesi günü ise İngiltere, Fransa ve ABD ortak düzenledikleri hava operasyonuyla Suriye'deki bazı hedefleri vurdu.

Operasyonu düzenleyen üç ülkenin BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu yeni tasarıya göre, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden Suriye'nin kimyasal silah stoklarıyla ilgili bilgileri tam olarak paylaşıp paylaşmadığıyla ilgili değerlendirmesini 30 gün içinde sunması isteniyor.

Tasarıyla ilgili müzakerelerin Pazartesi günü başlaması öngörülüyor. Ancak, tasarının ne zaman oylamaya sunulacağı ise henüz netlik kazanmadı.

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye'deki bazı askeri hedeflere yönelik hava saldırısının ardından Rusya bu operasyonu kınayan bir karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi'ne sundu ancak bu tasarı reddedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
KAYBEDEN TÜRKİYE OLDU OPERASYONLAR ENGELLENDİ MÜNBİÇ VE FIRATIN DOĞUSUNA KAZANAN PKK VE İSRAİL KÜRT DEVLETİ OLDU BEN ÖYLE OKUYORUM SALDIRIYI RUSYA YA ŞU MESAJI VERDİLER ( TÜRKİYEYE BİR DAHA OPERASYON İZNİ VERİRSEN KİMYASAL SİLAHI KENDİMİZ KULLANIR ESAD KULLANDI DİYE RUS ASKERİ ÜSLERİNİ FÜZELERLE VURUR BİNLERCE ONBİNLERCE ASKERİNİ HAVAYA UÇURURUZ )
Üç çakalın normal halleri
kadil gecesi haclilar bombaliyor biz saksakliyoruz
miraç olmasin
abd ing frnz ortak mafyasınız
Rusya kimyasal yok diyor, ABD ve avaneleri var diyor, beş-on füze atıldı .. şimdi ganimetlere Konya zamanı.Fransa ve ing. avantasınıda alır,, rusya sıcak sulara yakınken yapışır terk etmez orayı, Türkiye terörün dörtte birini bile temizlemedi, daha mümbiçte bile değiliz,kodomanlar varken fırsatın doğusuna el atabilirmiyiz zor... Vel hasıl kelam Işid bahanesi ayyuka çıkınca böyle bir oyun tertipledi emperyalistler.Bunların sebebi arap toplulukların cahilliği ve gerçek bir devlet olamamalarından kaynaklanıyor,,sonuç olarak burnumuzun dibinde hep sıkıntı.. hep sıkıntı. ALLAH hayretsin inşallah.
bu uc devlet turkiyeden cok korkuyor reisin dunyayi yonettini biliyorlar ne mutlu turkum diyene turk un turkten baska dostu yoktur bir turk dunyaya bedeldir tumturk tupturk turkpetrol petrol ofisi tekturk tek devlet tek din tek dil tekadam tek tek tek bir turk askeri tek basina bin amerikan askerini döver.
ŞİMDİ OLAYA DOĞRU NOKTADAN BAKALIM.ESAD EĞER FRANSAYA İNGİLTEREYE VEYA ABD GİDİP BU ÜLKELERE ASKERİ SALDIRI DÜZENLESE İDİ O ZAMAN BU ÜLKELERİN SURİYEYE SALDIRISINDA HAKLILIK PAYLARI OLABİLİRDİ. YAHU MUHALİFLERE KİMYASALI SAĞLAYANLAR BATI ÜLKELERİ İDİ.AYNISINI ZAMININDA SADDAMA SAĞLAMIŞLARDI İRAN SAVAŞINDA, ŞİMDİDE DÜNYADA KAMU OYU OLUŞTURMAK İÇİN ESADA YIKMAYA KALKTILAR KİMYASAL OLAYINI VE SURİYEYE HAKSIZ YERE SALDIRDILAR,İŞLENEN CİNAYETLERDEN 1. DERECE SORUMLULAR ŞU AN. BEYLER BM DİYE BİR KURUM VAR KESİNLİKLE HAK VE ADALETLE KARAR VERMELİ ARTIK RUSYA HERŞEYİN FARKINDA KİMSE YALANA SIĞINMAMALI
İngilterede ingiltereye calisan eski rus ajanlarin sozde rusya tarafindan oldurulmesi iddiasiyla rusya kiskaca alindi abd suriyeden cikacaz dedi fransayi cagirdi ve ne tesadus gaz olayi ve yine bombalar islam islam cografyasinda patladi
bağımsız kuruluşmu kaldı? komodo ejderlerini yaşatma derneği yapacak heralde araştırmayı.
Körler sağırlar birbirini ağırlar. Aynı amacın farklı branşları. Nato ve Birleşmiş Milletler. Barış için yalandan hikayeler.
Böyle böyle tezgahlarla Müslüman ülkeleri bitirecekler...KORKARIM SIRA TÜRKİYEYE GELİYOR.
BU işte bir anormalik var hem kimyasal kulanılıp kulanılmadığına dair araştırma için Suriyeye heyet gönderiliyor bunların raporu beklenmeden Suriye füzelerle vuruluyor bizim başka kanıtlarımız var deniliyor ama açıklanmıyor. Ey akıllılar bir tane dünyamız var başka yok birlikte yaşayacağız lütfen cehenneme çevirmeyin.
Esad gitsin dogru gitmeli suriye bolunmemeli ama abd abd fransa ingiltere bolmek istiyor bolmek icin esadi devirecekler bize dusen ne peki abd yi alkislamak degil esadin dunya devletleri nezdinde suclu bulup yargilamak
LİBYADA KADDAFİ ;PETROL GELİRİNİN %80 İNİNİ HALKA %20 SİNİ KENDİSİNE PAY OLARAK VERİYORMUŞ EVLENEN HER ÇİFTE EV OTOMOBİL VE YÜKLÜ MİKTARDA PARA VERİYORMUŞ İŞSÎZLİK SIFIRMIŞ ULAŞIM SAĞLIK EĞİTİM vb ÜCRETSİZMİŞ VE BUNA RAĞMEN SALAK LİBYA HALKI ; AMERİKANIN AVRUPANIN GAZINA OYUNUNA GELEREK KADDAFİYİ DEVİRDİ LİNÇ ETTİ ET ÇOK UCUZMUŞ LİBYADA KADDAFİ LİBYAYA MODEL OLARAK DUBAİyi ALMIŞ
TÜRKİYEDE SON 10-15 YILDA DEĞİŞİK BİR VATAN HAİNLİĞİ ZİHNİYETİ OLUŞTU ODA ŞU KENDİSİNE VE KENDİNDEN OLANA HAK GÖRDÜĞÜNÜ KENDİNDEN OLMAYANA ÇOK GÖRME BİR DAMLA SU BİLE VERMEME ZİHNİYETİ
sızın atmadıgınız ne malum
Olan sivillere oluyor.sonra boş üs arazilere fuze yollamakla olmaz bu iş.füze yollamadan delil araştırması yapma şimdi çık bakacaz vs.yaw asıl dünyanın kimyasını bozan 4 ülke var israil abd ingiltere fransa bu ülkelerin tarihleri sömürge işgal ile yazılı.bunlar Enginizsyon mahkeme çocukları bunların kökünde şiddet var.
koreye de gidip araştırsanıza kimyasal varmı yokmu diye :::)))))
bu tasarı red edilmelidir uyduruktan yapılan bir öneri siz ölen birisini dirilteni gördünüz mü adamlar vurmuşlar delilleri ya karartmışlar yada yok olduğu belli olmasın demişler şimdi kalkmışlar delil araştırması istiyorlar o zaman saldırmadan Rusya nın verdiği araştırma önerisini neden red ettiler peki şimdi önerge veriyorlar ben olsam red ederim bombalanmış ölen ölmüş yaralanan yaralanmış masum suçlu ne olduysa olmuş bu öneri yanlızca dünyayı kandırmak dünyayı salak yerine koymak olmuyor mu
attıkları bombaları bulacaklar...
Vatandaş olarak beynim döndü herkesin saf ı belli bi ben bizimkini çözemedim . İran Rusya dost mu düşman mı onlarla el sıkısiyoruz enerji anlaşmaları yapıyoruz onlar Esad dostu . Abd yi destekliyoruz onlar pyd dostu. Hakketen devlet yönetmek zor iş arkadaş bir öyle bir böyle olmak . Cidden biri cvp versin pls bizim yerimiz neresi
ya arkadaş Amerika cıa ajanları saftirik Suriye rejimi uçaklarına kimyasalları yüklemiş olabilir bir diğer ihtimalde Amerika radara yakalanmayan savaş uçaklarıyla kimyasal bombaları attı. sonrada vay efendim kimyasal bomba kullandınız. aynen ırak savaşında olduğu gibi,o dönemde kimyasal bombaları saddamın uçaklarına yükleyen cıa ajanlarıydı. Amerikan ve ingiliz oyunu bu tüm dünyaya yutturdular bize de.
Diğer Haberler