'Suriye operasyonu haftaya ertelenebilir'

İngiliz The Guardian gazetesi, İngiliz parlamentosundaki anlaşmazlık nedeniyle Suriye operasyonunun Salı gününe ertelenebileceğini öne sürdü.

'Suriye operasyonu haftaya ertelenebilir'

"Suriye'ye düzenlenmesi planlanan askeri operasyon gelecek haftaya ertelenebilir."

İddia, İngiliz The Guardian gazetesinden geldi.

Gazete, İngiliz parlamentosundaki anlaşmazlıklar yüzünden operasyonun gelecek haftaya kalabileceğini yazdı.

Habere göre, Amerika Birleşik Devletleri hafta sonuna kadar Suriye'deki hedefleri vurma planı İngiltere'nin talebi üzerine saldırı Salı gününe kadar ertelendi.

Bu takvimin, G-20 zirvesine katılmak için Washington'dan ayrılacak olan Obama için uygun olmadığı belirtiliyor.

Ancak İngiliz parlamenterlerin, Suriye'deki BM heyetinin raporunu beklemek istemesi üzerine, Washington yönetiminin harekatı erteleme kararı aldığı belirtiliyor.

UZLAŞMA ÇIKMADI

Öte yandan İngiltere'nin Suriye konusunda hazırladığı taslak BM Güvenlik Konseyi daimi 5 üyesinin yaptığı gayrı resmi toplantıda ele alındı.

Rusya'nın toplantıda taslağa itiraz ettiği ve bu nedenle uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.HABERE GİT

48 SAATTE 50 HEDEF
Öte yandan muhtemel operasyonla ilgili bazı ayrıntılar da netleşiyor. İngiltere ve ABD’nin planladığı 48 saatlik operasyonda Suriye'nin 100'den fazla füzeyle vurulması planlanıyor.

Vurulacak hedefler listesinde ise yaklaşık 50 hedef var. Bu listede Esad rejiminin askeri komuta ve kontrol merkezleri, istihbarat üsleri, milis eğitim kampları ve askeri havaalanları var.

Suriyeli muhaliflerin de Batılı ülkelere sunduğu 10 hedeflik bir liste sunduğu belirtiliyor. Her bir hedef 2-3 füze ile vurulacak.

Ülkedeki kimyasal tesisler ise ‘sızıntı’ tehlikesi nedeniyle hedefler listesinde değil.

Tesislerin Esad muhalifi El Kaide bağlantılı grupların eline geçmesinden endişe eden Batılı ülkeler, kimyasal silahların Esad'ın elinde kalmasına izin verilecek.

Rejim değişikliğinin hedeflenmediği operasyonun amacının Şam yönetimine gözdağı vermek ve bir daha kimyasal saldırı düzenlemesini engellemek olduğu belirtiliyor.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
esad ın yerinde olsam ABD ve ingiltere operasyon yapsa ülkeme , Tayyip denen herifde bunlara çanak tutsa , Ankara yı kimyasal füze manyağı yaparım valla...
ankaraya kımyasal manyagı yap dıyen ne idiği belirsiz kişi senın bu ulkenın evladı olmadıgın bellı ayrıca tayyıp derken babanın oglu degıl başbakanımızdan bahsedıyosun susuyorsak bı sınırı var adaplı olun artık...
dr alper başbakanını da al git.
inşalah tekrar birlik sağlanır ve müslümanın müslümanı kırıp geçirdiği zamnlar biter tek isteğimiz bu
rejim değişikliği yapılmayacak. kimyasal silahların esad ın elinde kalmasına izin verilecek. Kimyasl silahı kimin kullandığı henüz kesin değil. eeee bu ne perhiz bu ne lahana turşu. nedir o zaman yapılmak istenen. tuhaf gerçekten
ZAFER İSLAMINDIR İNŞALLAH. KAFİRLER ZELİL OLACAK..
Babanızın tarlasına gireceksiniz herhalde. Bedavadan dünyanın herhangi biryerindeki topraklara konmaya alışmışsınız. Kıbrıs'ı bile kendi toprağınız sanıyorsunuz ama Suriye'yi size yedirmezler. BU JAMES BOND filmi değil...
1300 kişiyi öldürdün deyip 13,000 kişi de siz mi öldüreceksiniz.
Salı ya kadar altın piyasası karışık demek ki.
abd ingiltere ve musa koalisyonu
anlaşıldı yemedi
Zaten amaç mısırdaki darbeyi unutturmaktı.Ertelenir zaten sürekli ,müslüman ölmüş kimin umrundaki
bu ortadoğuda ne kadar çok kan var emperyalist güçler akıta akıta bitiremiyorlar.bu nasıl iş ya aklı başında liderler yokmu bu ülkelerde bunlara alet oluyorlar. yazık be
Diğer Haberler