HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Süt: Faydaları nelerdir?

Süt, keçi, koyun ve inek gibi hayvanların birçok türünden elde edilir. Doğumdan itibaren alınan ilk besin olup, başta büyüme çağında olan çocukların, hamilelerin, emzirenlerin ve yaşlıların vücutları için gereken bütün besinleri içerisinde dengeli olarak bulundurur.

Süt: Faydaları nelerdir?

Besin değeri oldukça yüksek olan sütün tüketimi, sağlık açısından oldukça fayda sağlar. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların uyku düzeni ve kemik gelişimleri açısından çok faydalıdır.

Süt, genelde bebekler ve çocuklar tarafından tüketilir. Ne yazık ki, yaş ilerledikçe tüketimi azalır. İçerisinde bulunan yağın, diyet yapanlara fazla geleceği söylendiğinden tüketiminde azalma olur. Fakat içerisindeki minerallere ve vitaminlere her yaştaki insan ihtiyaç duyar. Bu bakımdan sütün tüketiminin ihmal edilmemesi, her yaştan insanın mutlaka tüketmesi gerekir. İçerisinde bol miktarda A, B, D, E, K vitamini; fosfor, potasyum, çinko, kalsiyum, karbonhidrat ve protein bulunur. Vitamin ve mineraller ile en zengin besinlerin başında gelir.

Sütün Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 42

Yağ (g): 1

Karbonhidrat (mg): 5

Protein (g): 3.4

Sütün Faydaları

Süt, yaşantımızda önemli bir yer kaplar. Karbonhidrat, yağ ve protein gibi üç temel besin maddesini dengeli olarak bulundurur. Süt içinde bulunan laktoz sayesinde vücuda enerji verir. Proteini fazla olduğundan dolayı laktoz kan şekerinde hızlı yükselmez. Protein şekerin dengede kalmasını sağlar ve çabuk acıkmayı engeller. Ayrıca sütteki protein vücuda enerji verir. Kas dokusuna iyi gelerek büyümeyi hızlandırır. Sütün belli başlı faydaları şunlardır:

1. Dişlerin güçlenmesini sağlar

Sütteki fosfor ve kalsiyum oranı, diş sağlığı ve bakımı için yeterli sayılır. Aynı zamanda dişlerin güçlenmesini sağlayan harika bir besin olup, diş çürümesini ve oluşmaya başlayan diş çürüklerini önlemeye yardım eder. İçerisinde bol miktarda bulunan kazein ve protein, dişlerin asitlere maruz kalması durumunda dişlerin üzerini örterek fosfor ve kalsiyum kaybını önler.

2. Kemik sağlığına iyi gelir

Kemiklerin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için gerekli olan magnezyumu, kalsiyumu, proteini ve fosforu sağlar. Doğal protein kaynağı olmasının yanında kemiklerin gereksinimi olan kalsiyumu fazlasıyla içerisinde bulundurur. Süt, yalnızca kemikleri gelişmekte olan çocuklar için değil, yetişkinlerin kemik sağlıkları içinde gerekli olup osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önlenmesini sağlar.

3. Diyabet riskini azaltır

Az yağlı olan sütün düzenli olarak tüketimi, yetişkinlerde çok görülen, çocuklarda ve ergenlerde ise giderek yaygınlaşan şeker hastalığı riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu etkinin, sütte bulunan magnezyum, kalsiyum, kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesine yardımcı olan glisemik indeksi ve yararlı birçok besinin kombine etkilerinin sayesinde olabileceği düşünülür.

4. Kilo vermeye yardımcı olur

Süt, az yağlı olarak tüketildiğinde genelde kadınların hızlı kilo vermelerine yardımcı olur. Akşam yemeklerinden sonra, meyve yenilirken ya da sabah aç karnına sütün bir bardak içilmesi, bağırsakların hareketini sağlar ve gereksiz yağların yakılmasında size yardımcı olur. Aynı zamanda dünyanın çoğu yerinde ciddi bir sorun haline gelen obeziteye de etki eder. Az yağlı olan süt, obezite sorunu yaşayanlar için bir kurtarıcı rolü üstlenir. Ayrıca diyetin bir parçası olarak da gösterilir.

5. Kan basıncını kontrol eder

Vazodilatasyon iyileştirilmesi, potasyum alımı ve kan basıncının düşürülmesinde büyük rol oynar. Potasyum, sütte çok miktarda bulunur. Böylece kan basıncı sağlıklı olarak dengede tutulur. Kan basıncının azalıp dengede kalması insanların felç geçirme riskini de azaltır. Kalp sağlığının korunması için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Kan basıncının dengede tutulmasını sağlar.

6. Cildi güzelleştirir

Sütün cilde faydaları; cildin iyi görünmesini sağlar. İçerisinde enzimler gibi hareket eden laktik asit olup, bu asit cildin pürüzsüz görünmesine yardım eder. Ayrıca cildin nemli olmasını sağlayan aminoasitler de bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde cildin, toksinlerden zarar görmesini önler. Sütün nemlendirici etkisi olup, aynı zamanda cildi temizler. Deride bulunan yağ, kir ve siyah noktaların giderilmesinde etkili olur.

7. Boyun uzamasını sağlar

Sütün boya faydaları, denildiğinde öncelikle kalsiyum bakımından zengin olması boyun uzamasını sağlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde gelişimin sağlıklı olabilmesi için vücut için gerekli olan minerallerin ve vitaminlerin düzenli bir şekilde alınması gerekir. Sütte, çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri için ihtiyaç duyulan besin ögeleri bulunur. Gelişim sürecinde bu denli önemli olmasına rağmen tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Gerekenden fazla tüketimi çocukların vücudunda birtakım ters tepkilere neden olabilir.

8. Kuru ve yıpranmış saçları onarır

Sütün saça faydaları; saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlarken protein ve kalsiyum gibi tüm mineralleri saça aktarır. Aynı zamanda saçların nem dengesini korur. Yıpranmış ve kuru saçları nemlendirerek onarır. Saçtaki foliküllerin güçlenmesini sağlar. Bu sayede saçlar daha güçlü ve kopmayan bir yapıya kavuşur.

Günde Ne Kadar Süt İçilmeli?

Besleyici değerinin yüksek olması ve 7'den 70'e tüm yaş gruplarının kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynaklardan biri olarak bilinir. Uzmanlar sütte bulunan besinlerden çok iyi faydalanmak için günde 2 bardak, diğer bir ifadeyle günde 400 ml içilmesini önerir. Hamilelerin, çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, menopoz sonrası kadınların ve emzirenlerin günde 600-800 ml içmesi gerekir.

Sütün Zararları

  • Laktoz duyarlılığı olanlar, sütün içerisindeki şekeri sindirirken güçlük çekerler. Bu ürünleri tükettikleri zaman kişide kusma, bulantı, gaz ve ishal gibi rahatsızlıklar görülür. Hayati açıdan bir sorun yaşanmasa da, laktoz duyarlılığı olan kişileri bu etkiler rahatsız eder.
  • Sütte bulunan IGF hormonu, akne oluşumunu tetikler. Ayrıca çok tüketilmesi, deride çok fazla yağ üretilmesine yol açar. Böylece ciltte sivilce gibi rahatsızlıklar oluşur.
  • Özellikle ineklerden elde edilen süt, bazı çocuklarda alerjiye neden olur. Oluşan alerjinin belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Bu belirtiler içinde kusma, hırıltı, kurdeşen ve bazı sindirim sistemi problemleri görülebilir. Bazen bu oluşan alerji, anafilaksi adında hayati ve şiddetli tehlike oluşturabilir.
  • İçerisinde çok fazla doymuş yağ bulunur. Bundan dolayı çok fazla tüketilmemesi gerekir. Doymuş yağ fazlalığı, birçok kalp hastalığına neden olabilir.
  • Sütün içerisinde bulunan doymuş ve trans yağlar kolesterol seviyesinde yükselmeye neden olur.
    Express


En Çok Aranan Haberler