Talabani yarın Türkiye'de

Ankara (AA)- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, 2 günlük çalışma ziyareti için yarın Türkiye'ye gelecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetine icabetle Türkiye'ye gelecek olan Talabani'nin ziyareti sırasında Irak'la ikili işbirliğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, askeri, enerji ve diğer alanlarda geliştirilmesi imkanları üzerinde durulacağı ve bölgesel konuların ele alınacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Talabani'ye Maliye Bakanı Baqir Jabir Al-Zubaydi, Petrol Bakanı Dr. Hessian Al-Shahristany, Su Kaynakları Bakanı Dr. Abdullatif Rashid Latif, Milli Güvenlik Bakanı Shirwan Al-Waily ve Sanayi Bakanı Fawzi Al-Hariri'nin eşlik edeceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onuruna birer akşam yemeği verilecek olan Talabani'nin, Türk-Irak İş Konseyi Yönetim Kurulunu kabul edeceği de kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki terörist unsurlara yönelik kara harekatının başladığı 21 Şubat 2008 tarihinde harekatın terör örgütünü hedef aldığını iletmek üzere telefonla aradığı Talabani'yi Türkiye'ye davet etmişti.