HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tarihe yön verebilecek çalışma Ağrı Dağı'nda! Yüzyıllardır aranıyordu: "Nuh'un Gemisi'nin silüetini andırıyor"

Kutsal kitaplarda anlatılan tufanda geçen Nuh'un Gemisi yüzyıllardır aranırken bir yandan Ağrı Dağı'nda olduğuna inanılıyor. Kalıntıların olduğu değerlendirilen alanda araştırmalar başlatıldı. AİÇÜ ve İTÜ ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda "Nuh'un Gemisi'nin silüetini andıran formasyon" incelendi. Laboratuvar sonuçlarının 1,5-2 ay sonra çıkması bekleniyor. Prof. Dr. Kaya, sonuçların inanç turizmi potansiyeli açısından büyük etkisi olabileceğini söylüyor.

İki üniversitenin ortaklaşa kurduğu ekip, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde "Nuh'un Gemisi"nin kalıntılarının olduğu düşünülen alanda kritik çalışmaları başlattı. Çalışmaların turizm getirisine dönüştürebilmesi durumunda ,lkenin ve özellikle Ağrı'nın ekonomise büyük oranda katkı sağlayacağı düşünülüyor. Söz konusu bölgede çalışmalar yapan ekipler geniş bir alanda aldıkları taş ve toprak örneklerini laboratuvara gönderdi. Böylece gözler 1,5-2 ay sonra gelmesi beklenen sonuçlara çevrildi. İşte tarih kitaplarına konu olacak araştırmadan tüm ayrıntılar...

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto7

DEV YARIKLAR OLUŞTU

Doğu Anadolu Bölgesi'nin haritasını çizmek için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait uçakla bölgede uçuş yapan harita mühendisi yüzbaşı İlhan Durupınar'ın 11 Eylül 1959'da Doğubayazıt ilçesi Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki arazide keşfettiği, 'Nuh'un Gemisi'ne ait olduğu iddia edilen kalıntılar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Her geçen yıl artan toprak kayması tehdidinde olan kalıntıda, dev yarıklar oluştu. Toprak kayması nedeniyle yapısında bozulmalar oluşan kalıntıda bilimsel araştırmalar için AİÇÜ ile İTÜ arasında yapılan iş birliğiyle 'Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Araştırma Ekibi' kuruldu. Akademik iş birliği protokolü kapsamında oluşturulan ekip, bölgede ilk çalışmasını yaptı. Aralarında jeofizik, kimya, jeoarkeoloji araştırmalarında uzman akademisyenlerin bulunduğu grup, bölgedeki incelemelerinde toprak ve kaya parçalarından oluşan çok sayıda numune topladı. Kalıntılardan alınan numuneler incelenmek üzere İTÜ laboratuvarlarına gönderildi.

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto1

"NUH'UN GEMİSİ'NİN SİLÜETİNİ ANDIRAN FORMASYONU İNCELEDİK"

AİÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, İstanbul Teknik Üniversitesi ile dünya çapında gündem olan Nuh'un Gemisi araştırmalarıyla ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Kaya şöyle konuştu:

"Ağrı Dağı, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri yanında Nuh'un Gemisi'ne de ev sahipliği yaptığı inancı dolayısıyla, dünyada çok ses getiren, bilinen ve tanınan bir dağdır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak burayla ilgili 2003 yılından beri çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl daha detaylı çalışmalar yapabilmek için İTÜ ile çalışmak istedik. İTÜ bu konuda en donanımlı üniversitelerden bir tanesi.

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto2

İTÜ ile hem Ağrı Dağı'nda uydu görüntüleriyle çalışma yapmak hem de 1959 yılında İlhan Durupınar tarafından keşfedilen Telçeker ve Üzengülü köyleri arasındaki doğal yapıyı da inceleyelim dedik. İki üniversiteden akademisyenlerden çalışma grubunu oluşturduk. AİÇÜ ve İTÜ rektörlerinin himayelerinde oluşturulan çalışma grubuyla birlikte sahaya gittik. Telçeker ve Üzengili köyleri arasında olan doğal yapı yani Nuh'un Gemisi'nin silüetini andıran formasyon üzerinde incelemelerde bulunduk. Yapının üzerinde geniş bir alanda taş ve toprak örnekleri aldık. Bunları İTÜ'ye gönderdik. Bunları hocalar laboratuvarlarda inceledikten sonra muhtemel, 1,5- 2 ay sonra sonuçlar çıkar. Bu sonuçlara bağlı olarak yol haritası belirleyeceğiz.

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto3

Özellikle jeofizik, kimya, arkeoloji araştırmalarında donanımlı, yetkin uzman hocalarımız var. Bunlarla birlikte bu sahada jeoradar görüntüleme yapmak suretiyle yol haritası belirleyeceğiz. Sonuçlara bağlı olarak ilkbaharla birlikte iki üniversite arasında yapacağımız yeni görüşmelerle Ağrı Dağı, Telçeker ve Üzengili köylerindeki Nuh'un Gemisi kalıntılarıyla ilgili araştırma çalışmalarını devam ettireceğiz."

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto4

"ÇOK YOĞUN BİR İNANÇ TURİZMİ POTANSİYELİ BARINDIRIYOR"

Nuh'un Gemisi'nin küresel çapta ilgi uyandırdığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, şunları söyledi:

"Kutsal kitaplarda Nuh'un Gemisi'ne yer verilmiştir. Kaynakların büyük çoğunluğunda da Ağrı Dağı ve çevresine dikkat çekilmesi çok yoğun bir inanç turizmi potansiyelini bünyesinde barındırmaktadır. Günümüzde inanç turizmiyle ilgili gelen gruplar bulunmaktadır. Özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika'dan çok ciddi bir ilgi vardır. Zaten bu alanda ilk çalışmaları Avrupalılar başlatmış, 1829'da Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot, Nuh'un Gemisi'nin kalıntılarını aramak için Ağrı Dağı'na tırmanmıştır.

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto5

"AVRUPALILAR ÇOK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR"

"Biz bu çalışmalara üniversitelerimiz bünyesinde el attık. Bundan sonra da umarız sonuçlarıyla birlikte gerek Ağrı gerekse ülkemiz açısından inanç turizmi potansiyeli bakımından büyük bir potansiyelin açığa çıkmasının anlamına geliyor. Bununla ilgili çok çeşitli çalışmalar var. Avrupalıların çok yoğun ilgi gösterdiğini biliyoruz. 2008 yılında Hong Kong'dan bir grup araştırmacı Ağrı Dağı'na çıktı. Burada bir mağara bulduklarını, içinde Nuh'un Gemisi'ne ait olduğunu iddia ettikleri tahtaları basınla paylaştılar. Tabii buldukları tahtaların Nuh'un Gemisi'ne ait olup olmadığı tartışmalı bir konu ama sonuç açısından başarılı olduklarını düşünüyoruz. Geri döndükleri Hong Kong'da Nuh'un Gemisi Müzesi yaptılar ve en son baktığımda 7 milyon üzerinde ziyaretçi almışlardı. Bunu da ekonomik anlamda, inanç turizmini orada devreye koydular.

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto6

"AĞRI'NIN VE ÜLKEMİZİN EKONOMİSİ CİDDİ ANLAMDA CANLANABİLİR"

"Ülkemizin geri kalmış yörelerinden olan Ağrı'nın ciddi bir potansiyeli var. Bizim amacımız da üniversite olarak bunu açığa çıkarıp, burayı inanç turizm merkezi haline getirebilirsek, Ağrı'nın ve ülkemizin ekonomisi ciddi anlamda canlanacaktır diye düşünüyoruz."

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto8

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto9

nuhun-gemisi-kalintilarinin-oldugu-inanilan-alanda-arastirma-baslatildi_5453_dhaphoto10

(DHA)


Mynet Youtube

En Çok Aranan Haberler