HABER

"Taşınırsak ne iş yapacağız?"

BALA(ANKA) –Çağdaş Özer bildiriyor -Kurban Bayramından bu yana depremlerle sarsılan Bala'nın Afşar Kasabası sakinleri, çadır sayısının yetersizliği ve kira yardımını eleştirdiler. Afşarlılar, kasabanın tamamına yakınının hayvancılıkla geçindiğini belirtirken, taşınmaları durumunda yeni iş alanları gerektiğine işaret ettiler.
Bala'da, meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremde en fazla zarar gören Afşar Kasabası sakinleri çadır yetersizliği ve kira yardımını eleştirdi. Belediyenin, Kızılay'ın çadırlarını eşit şekilde dağıtmadığını öne süren vatandaşlar, çadır yerine konteynır talep etti.

ANKA muhabirinin görüştüğü kasaba sakinlerinin görüşleri şöyle:
Karaca Kandemir (Çiftçi) :"Belediye başkanının yakınları ve belediyede çalışanlara çadır verildi. Sessiz kalanlara çadır verilmedi. Belediye başkanı arabasına biner, ‘komşular hasarınız var mı' diye sorar. Dışardan gelenler bunu bilmez. Bu işi belediye başkanı yapmalıydı. Bu yöndeki itirazlarımızı yöneticiler dikkate almıyor. Benim evim hasarlı ama daha ağır hasarlı evleri olanlar var onlara bile çadır verilmedi. Ayrımcılık yapılıyor. Ancak isim yazıyorlar, geçen depremde de yazdılar ama 10 gündür bekliyoruz daha çadır verecekler."

Yusuf Durmuş (Hayvancılıkla uğraşıyor): "Kasabada, zengine çadır var, fakire yok. Ben gece 02'den beri ayakta bekliyorum. Evim, zangır zangır sallanıyor. Eve giremiyoruz bir türlü. Çadır bile vermediler daha. Gariban yerlere çadır vermediler daha. Bize değişik yerlerde kiralık ev bulacaklarmış. Kasabanın tamamı hayvancılıkla, tarlayla uğraşıyor. Hayvanları, tarlaları nasıl bırakıp gidelim. O zaman ne iş yapacağız?"

Ahmet Coşan (Çiftçi) :"Köyün tamamı hasarlı. Dün geceki depremin ardından, 30 tane çadıra insanları sığdırmaya çalıştılar. Bebekler, çocuklar havasızlıktan boğulacaktı nerdeyse. Şimdi çadır yetmezse okula yerleştirmeyi planlıyorlar. O okulu, daha önceki hafta su bastı. Okulun da pek güvenli olduğu söylenemez. Şimdi kira yardımı vereceğiz diyorlar. İyi de ben uçacak evin altında yattıktan sonra kira yardımını ne yapayım. Üstelik buralarda nereyi kiralayacağız, kiralık yer yok." (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön