HABER

Tavır dergisi yöneticileri DGM'de

İSTANBUL (İHA) - Dünyaca ünlü şair Pablo Neruda'nın "Oğulları Ölen Analara Türkü" adlı şiirinin de aralarında yer aldığı edebi metinleri yayınladıkları ve bu yolla "silahlı terör örgütlerinin propagandasını yapmak suretiyle, yardım ve yataklık etmek" suçunu işledikleri gerekçesiyle, Tavır adlı derginin yazı işleri müdürünün ve sahibinin DGM'de yargılanmasına başlandı.

1 No'lu DGM'de görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Yazı İşleri Müdürü Ahu Zeynep Görgün ile avukatı katılırken, tutuksuz yargılanan ve hakkında 5 yıl 1 ay ile 10 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezası istenen dergi sahibi Muharrem Cengiz katılmadı. Duruşmada ifadesi alınan Ahu Zeynep Görgün, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde yargılanmalarının, Türkiye'de var olan durumu daha da çarpıcı hale getirdiğini belirterek, "En temel hakkımız olan düşünce hakkımız gasp edildiği için yargılanıyoruz. Bugün bu mahkemede yargılanmamız, düşünce özgürlüğümüzün olmadığının göstergesidir. Sanat ve sanatçıyı Ortaçağ karanlığına mahkum etmeyi istemek demokrasi ile bağdaşmaz" şeklinde konuştu.

Görgün, toplatma kararı alınan dergide, ünlü şair Pablo Neruda'nın "Oğulları Ölen Analara Türkü" adlı bir şiirinin de bulunduğunu söyledi. Toplatma kararı alınmasına neden olan metinlerden birinin de bu şiir olduğunu belirten Görgün, "Bu, büyük dünya ozanı Pablov Neruda'nın anısına yapılmış olan en büyük saygısızlıktır. Pablov'u yargılayan Ainachet, İngiltere ve İspanya tarafından diktatörlük döneminde işlediği suçlardan dolayı yargılanırken, bizim ülkemizde ise İstanbul 1 No'lu DGM'de şair Pablov yargılanıyor. Bu karar dünya kamuoyunu ilgilendirecek niteliktedir. Bizim ülkemiz için utanç verici bir durumdur" dedi.

Mahkeme heyeti, ifadesi alınmayan sanıkların ifadesinin alınması ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön