HABER

TBMM'de yine fındık tartışması

TBMM'de yine fındık tartışması

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında yine fındık tartışması yaşandı.

Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında, saat 13.00'te toplanan TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı söz alan AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Hükümetin, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) marifetiyle fındığa müdahalede bulunduğunu belirterek, "Bu olmasaydı şu anda fındık fiyatı 1 dolar civarında olacaktı" dedi.

Aykan'ın gündemdışı konuşması üzerine söz alan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de FİSKOBİRLİK'in geçen yıl yaşadığı sorunlar nedeniyle bu yıl Hükümetin üreticiyi mağdur etmemek için TMO'yu devreye soktuğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"11 Eylülden itibaren TMO 50 noktada, daha sonra da 70 noktada fındık alımına başladı. 3 bin tona yaklaşan günlük alımla, dün itibariyle TMO, 67 bin 610 ton fındık alımı gerçekleştirdi. Bugün itibariyle de üreticiye 172 trilyon 151 milyar 394 milyon lira para ödendi.

TMO, piyasadaki arz fazlası fındığı almaya hazır ve muktedirdir. TMO'nun para problemi yok, çünkü kredibilitesi var. 56 bin fındık üreticisi beyan vermişti. Bu beyanlardaki miktar 171 tondu. Şu ana kadar 67 bin tonun alımını gerçekleştirdik. Vaat ettiğimiz tarihte de paralarını ödüyoruz."
Mehdi Eker, yeni FİSKOBİRLİK yönetiminin, geçen yıl alınan fındık için 65 trilyon lira para talebinde bulunduğunu, buna ilişkin kredi garantisinin verildiğini söyledi. Ayrıca FİSKOBİRLİK'in de bu yıl alım yapması için 7 trilyon lira civarında avans verdiklerini belirten Eker, piyasadaki arz fazlası fındığı alarak, fiyatı yüksek tutmak istediklerini bildirdi.

CHP'li milletvekillerinin, konuşmasına tepki göstermesi üzerine Bakan Eker, "Siz sadece felaket ve sorunlar üzerine mi siyaset yapacaksınız? Bu milletin sorunlarını çözmeye katkı sağlayın. Başarılı çalışmalara, sessiz durarak saygı gösterebilirsiniz" diye konuştu.

Bakan Eker'in bu sözlerine tepki gösteren CHP'li milletvekillerinden Sami Tandoğdu, AK Parti Ordu Milletvekili ve Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa'nın üzerine
yürüdü. Tandoğdu'yu, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ile bazı AK Partili milletvekilleri durdurabildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön