HABER

TEOG YEP puanları açıklandı! Tıkla e-okul TEOG YEP puanları sorgula

TEOG yerleştirmeye esas puanları açıklandı. Milyonlarca öğrencinin ve velinin heyecanla beklediği TEOG YEP puanları belli oldu. 2017 TEOG YEP puanınızı haberimizden sorgulayabilirsiniz. İşte TEOG YEP sorgulama sayfası...

TEOG YEP puanları açıklandı! Tıkla e-okul TEOG YEP puanları sorgula

TEOG YEP puanlarının açıklanması merakla bekleniyordu ve az önce açıklandı. Milyonlarca öğrencinin ve velinin heyecanla beklediği TEOG YEP puanları belli oldu. TEOG YEP puanları ile birlikte açıklanacak kontenjanlara göre öğrenciler, velileri ile birlikte taban puanı hesaplaması yaparak tercih yapacaklar. E-okul üzerinden yayımlanacak TEOG YEP puanlarını aşağıdaki linkten T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile birlikte öğrenebilirsiniz.

2017 TEOG YEP Sorgulama Sayfası

TEOG YERLEŞTİRME VE TERCİH TARİHLERİ

TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrencilerin tercih yapabilmesi için gözler YEP puanlarının açıklanmasına kaldı. YEP puanları ile birlikte 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. 8’inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.

TEOG TERCİHLERİ NEREDEN VE NE ZAMAN YAPILACAK?

TEOG YEP sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler tercih işlemlerini beklemeye başladılar. Tercih döneminin ne zaman başlayacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Tercih işlemleri, http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, öğrenci velisi tarafından 14-24 Temmuz 2017 (en geç saat 17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.

Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ile yurt dışından sınava giren öğrencilerden tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayanlar, Ek-2’de yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formunu APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile gönderecektir. (en geç 24 Temmuz 2017 saat 17.00’ye kadar). Birden fazla tercih formu gönderilmeyecektir. Tercih formunda okul tercih kodu mutlaka yazılacaktır. Okul tercih kodu olmayan başvurular dikkate alınmayacaktır. Postada meydana gelecek gecikmeden öğrenci velisi sorumlu olacaktır. Bu öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını da “Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirmeye Esas Nakil Başvuru Ekranı” üzerinden http://odsgm.meb.gov.tr adresinden yapacaklar ve başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile gönderilecektir. Yerleştirmede öğrenciler 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir.

2017 TEOG Tercih Listesi için tıklayınız

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANI

Tercih dönemi kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır. Peki ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı ve yıl sonu başarı puanı nasıl hesaplanır? Ağırlıklandırılmış ortak puanlar derslerin ağırlık katsayılarının derslerden alınan sınav sonuçları ile çarpılması sonucu elde ediliyor. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık

Katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır. Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplaması: Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yılsonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecek. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Geri Dön