HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Orman yangınlarında son durum (Adana, Antalya, Aydın, Denizli, Hatay, Isparta, Muğla yangınlarında son durum)

İçerik devam ediyor

Türkiye'nin birçok noktasında başlayan yangınlarla mücadele sürerken haberler de gelmeye devam ediyor. Dün öğlen saatlerinde Muğla, Antalya ve Denizli'de yeni orman yangınları çıktı. Kavaklıdere'deki orman yangını ise Muğla merkez sınırlarına dayandı. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde akşam saatlerinde rüzgarın terse dönmesiyle alevler etkisini daha da arttırdı. Milas Belediye Başkanı Tokat, "Gürceğiz Mahallesi'ni ciddi olarak kaybetmiş durumdayız. Ateş termik santrale doğru yönelebilir." dedi.

Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere Türkiye'nin birçok noktasını esir alan yangınlar devam ediyor. Özellikle Manavgat ve Muğla'da yoğunlaşan yangınlara müdahale hem havadan hem de karadan sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangınla ilgili son bilgileri paylaştı. Yangınların detay durumuna göre ise Adana'nın Salimbeyli ilçesinde 1 yangın, Antalya'nın Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde 2 yangın, Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere, Yılanlı ve Seydikemer 7 yangın, Aydın'ın Karacasu ilçesinde 1, Isparta'nın Sütçüler ilçesinde 1 ve Denizli'nin Güney ilçesinde 1 yangın devam ediyor.

İşte yangınlarla ilgili son dakika gelişmeleri...

SAAT 01.47 BELEDİYE BAŞKANI TOKAT: ATEŞ TERMİK SANTRALE YÖNELEBİLİR, DURUM ÇOK CİDDİ

Muğla'nın Milas ilçesindeki yangında, merkeze 28 kilometre uzaklıktaki 150 nüfuslu Gürceğiz Mahallesi, rüzgarın yön değiştirmesiyle gece yarısı alevlere teslim oldu. Mahallede birçok ev alevler içerisinde kaldı. İlerleyişi bir türlü engellenemeyen ve geniş alana yayılan yangın Gürceğiz Mahallesinin ardından Bayır Mahallesini tehdit etmeye başladı.

Gece yarısı itibarıyla yangında 7'nci güne girilirken, günlerdir söndürme çalışmalarını ve alevlerin seyrini sahada takip eden Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, endişesini dile getirdi. Durumun çok ciddi olduğunu ifade eden Başkan Tokat, geniş bir hat üzerinde yayılan yangının Yeniköy Termik Santrali'ne yöneldiğini kaydetti. Başkan Tokat, "Gürceğiz Mahallesini ciddi olarak kaybetmiş durumdayız. Ateş termik santrale doğru yönelebilir. Burada durum çok ciddi" açıklamasını yaptı.

Santralde ise olası bir yangına karşı önlemler alındı. Helikopterler havadan kontrol sağlarken, itfaiye araçları ve Emniyet’e ait TOMA araçları santral nizamiyesinde ve içerisinde hazır bekliyor. Santral içerisine çok sayıda iş makinesi ve kamyon girerken, olası bir yangının santrale sıçramaması için hendek kazılıp tahkimat yapılacağı öne sürüldü.

SAAT 00.53 MUĞLA'DA YANGININ TEHDİT ETTİĞİ BİR YERLEŞİM YERİ TAHLİYE EDİLDİ

Kavaklıdere ilçesinde üç gün önce başlayan ve Menteşe ilçesine ulaşan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayıldı. Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi Yumaklı mevkisindeki yerleşim yerinde yaşayanlar, ekipler tarafından uyarıldı. Tahliye için yapılan anonsların ardından bazı vatandaşlar kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı. Aracı olmayan vatandaşların tahliyesi de ekipler tarafından sağlandı. Ekipler, yangını kontrol altına almak için çalışmalarını sürdürüyor.

SAAT 00.35 ADANA'NIN SAİMBEYLİ İLÇESİNDEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Adana'nın Saimbeyli ilçesi Aksaağaç Mahallesi’nin dağlık alanlarına düşen yıldırım sonucu çıkan orman yangını, ekiplerin çalışması sonucu kontrol altına alındı. Ekiplerin soğutma çalışması devam ederken, yangında zarar gören alanın ise gün aydınlanınca belirleneceği öğrenildi.

SAAT 00.21 MUĞLA'NIN MENTEŞE İLÇESİNDE ORMAN YANGINI ÇIKTI

Karşıyaka Mahallesi Düzen mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. İhbar üzerine bölgeye 5 arazöz, iş makineleri, itfaiye ekipleri ile 5 TOMA ve yangın söndürme işçileri sevk edildi. Yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

SAAT 23.35 ALEVLER ŞİDDETİNİ ARTTIRDI

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 1 hafta önce başlayan orman yangınları Çayhisar ve Sazak mahallelerinde devam etti. İki mahalle arasında öğleden sonra tekrar alevlenen yangın akşama doğru rüzgarın ters esmesiyle şiddetini arttırdı.
Gün battıktan sonra da alevlerin daha görünür hale geldiği bölgede hava kararmasıyla yangın uçağının müdahalesi son buldu. Dağlık alanın sarp noktalarında devam eden yangına karadan müdahale zorlaştı.

SAAT 23.20 GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER DEVREDE

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına gece görüşlü helikopterlerle müdahale edilmeye başlandı. Yangınlara müdahale için Ukrayna'dan getirilen 4 helikopterden 2'si Yazılı Kanyon Tabiat Parkı'ndaki yangını söndürmek için çalışma yürütüyor.

SAAT 22.50 BAKAN PAKDEMİRLİ SON DURUMU AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından, orman yangınlarıyla mücadelede son duruma ilişkin bilgi verdi.

Muğla'da 7, Antalya'da 2, Adana, Aydın, Isparta ve Denizli'de birer yangının devam ettiğini gösteren infografiği de paylaşan Pakdemirli, "'Ormanın Kahramanları'nın 6 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 9 günde ise 44 ilde 191 orman yangını kontrol altına alındı." ifadelerini kullandı.

SAAT 22.03 EYNİF OVASI YOĞUN DUMAN ALTINDA

Antalya’nın Manavgat ilçesi Beydiğin Mahallesi’nde başlayan orman yangını, İbradı ilçesinde de etkili olmaya devam ediyor. Yangın, yılkı atlarının bulunduğu Eynif Ovası'nı çevreleyen dağlara ulaştı. Ormana, Katrancı, Belbaşı ve Gölcük mevkileri üzerindeki yangından dolayı Eynif Ovası’nda yoğun duman oluştu. Ovadaki duman nedeniyle görüş mesafesi azaldı.

SAAT 21.32 ALEVLER AKÇAKAYA MAHALLESİNDE

Muğla’nın Milas ilçesinde Ören mahallesinde etkili olan alevler, bölgede kontrol altına alındıktan sonra Akçakaya mahallesine sıçradı. Söndürme çalışmaları devam ederken yangının yerleşim noktalarına yakın olması nedeniyle mahalle tahliye edildi.

Ayrıntılar için tıklayın

SAAT 20.45 BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN UMUTLANDIRAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya'da yaptığı açıklamada, "Bugün beş ilde 14 farklı noktada yangınla mücadele ediyoruz. Bazı cephelerde kontrol sağlanmış, soğutma çalışmaları başladı. Bazı cephelerde kontrol altına alma çabaları devam ediyor. Bugün düne göre daha iyi noktadayız. Yarın için rüzgar hızını kesecek, bunu avantaja çevirmemiz lazım. Yarın inşallah tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Ayrıntılar için tıklayın

SAAT 19.09 İTFAİYE EKİPLERİ ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 29 Temmuz tarihinde başlayan orman yangınlarına çevre illerden itfaiye ekipleri destek için gelmişlerdi. Yangınların kısmen kontrol altına alınmasının ardından Muğla’nın diğer ilçelerine gitmek için yola çıkan itfaiye ekiplerini vatandaşlar gözyaşları ve alkışlarla uğurladı. Ayrıntılar için tıklayın

SAAT 18.11: DENİZLİ'DE KONTROL ALTINA ALINDI

Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Karaçay Mahallesinde akşam saatlerinde orman yangını meydana geldi. İhbar üzerine bölgeye orman ekipleri ve yangın söndürme helikopteri sevk edildi. Havadan ve karadan yapılan müdahaleler ile yangın kısa süre içerisinde kontrol altına alındı.

SAAT 16.54 - YANGIN ALARA VADİSİ YAMAÇLARINDA

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde devam eden yangın, Alara Çayı'nın bulunduğu Alara Vadisi'nde devam ediyor. Vadinin yamaçlarında süren yangına havadan helikopterlerle müdahale ediliyor.

Bu arada, vadinin üzerinde bulunan Karabul Mahallesi'ne yakın noktada çıkan yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için de havadan müdahale başladı. Bölgenin sarp kayalıklardan oluşması nedeniyle karadan müdahale yapılamıyor.

SAAT 16.40 - Alanya’nın Bayır Mahallesi’nde yangında zarar gören ve kullanılamaz hale gelen evlerin yerine yenilerinin yapılması için çalışmalar başladı.

aa

SAAT 15.55 - BODRUM'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Cumartesi günü çıkan ve geniş bir alanda etkili olan orman yangınının kontrol altına alındığı bildirildi.

SAAT - 15.40 - BAKAN DÖNMEZ KEMERKÖY TERMİK SANTRALİNDEKİ SON DURUMU AÇIKLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kemerköy Termik Santrali’nin yangından çok fazla etkilenmediğini, santralin ana ünitelerinde herhangi bir ciddi bir durumun söz konusu olmadığını, santralin tamamen yandığı iddialarının asılsız olduğunu ifade etti. Ayrıntılar için tıklayınız

15.15 - KAVAKLIDERE'DEKİ YANGIN MUĞLA MERKEZE YAKLAŞTI

Henüz kontrol altına alınamayan Kavaklıdere’deki orman yangını Muğla’nın merkez ilçesi sınırlarına dayandı. Menteşe’nin kırsal Kozağaç Mahallesi üst bölümlerinde devam eden orman yangını ise havadan görüntülendi.

090d1ccb-c0a6-4d69-b564-cfb4e6306d15

14.25 - ALANYA'DA YANGIN

Antalya'nın Alanya ilçesi Hıdırellez mevkiinde iki ayrı noktada orman yangını çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi.

13.10 - MANAVGAT'TA HELİKOPTERLİ MÜDAHALE SÜRÜYOR

Yangının söndürülmesinde büyük rol oynayan yangın söndürme helikopterleri alevlerin yükseldiği Kızıldağ bölgesine müdahale ediyor. Boyutlarına göre tek seferde 3 ile 9 ton arasında su bırakabilen helikopterler, suları ise bölgeye yakın su havuzundan alıyor. Havuza 3 dakikada 8 helikopter su almak için gelirken, bir helikopterin su aldığı sırada diğer helikopterler ise havada sıra bekliyor. Diğer yandan havuz, Türkiye'nin farklı noktalarından getirilen su tankerlerinin taşıdığı sularla dolduruluyor. Suyu havuza dolduran tankerlerin çalışanları ise helikopterlerin su almak için alçaldığı sırada oluşan şiddetli rüzgarda zor anlar yaşıyor.

6b05205753782e14fae047b768fff49b

SAAT 12.41 - HATAY'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Hatay Dörtyol'daki yangının kontrol altına alındığı, söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

SAAT 12.29 - DENİZLİ'DE YANGIN ÇIKTI

Denizli’de son 3 gündür yaşanan ve tamamen söndürülen 5 orman yangınının ardından, Honaz ilçesindeki ormanlık alanda yeni bir yangın başladı. Ayrıntılar için tıklayınız

SAAT 12.21 - YANGINLARDAKİ SON DURUM AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Yangın söndürme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar çıkan 189 yangından 174'ü kontrol altına alındı" açıklamasını yaptı.

SAAT 12.18 - ISPARTA'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Isparta Eğirdir'deki yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

SAAT 12.07 - ADANA'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Adana Feke'deki yangının kontrol altına alındığı, soğutma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

SAAT 11.45 - KARABÜK'TEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karabük merkezdeki yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

SAAT 11.25 - MUĞLA'DA BİR YANGIN DAHA

Edinilen bilgiye göre, Kavaklıdere Çavdır Mahallesi ormanlık alanında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın ihbarı üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Bölgede yangın söndürme çalışmalarının başladığı öğrenildi.

SAAT 10.45 - TÜRKİYE'NİN İLK ACİL MÜDAHALE GEMİSİ 'NENE HATUN' DESTEĞE GİDİYOR

Muğla’daki orman yangınlarıyla mücadele eden ekiplere destek vermek amacıyla İstanbul’dan yola çıkan Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisi 'Nene Hatun', Çanakkale Boğazı’ndan geçti. Ayrıntılar için tıklayınız

2

SAAT 10.33 - MANAVGAT'TAKİ BÜYÜK YANGIN 9'UNCU GÜNÜNDE

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarında 9'uncu güne girildi. Manavgat, Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya sınırlarında 15 farklı noktada yangını söndürme çalışmaları, gece gündüz devam ediyor. Ayrıntılar için tıklayınız

SAAT 10.32 - MENTEŞE'DE 2 MAHALLENİN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Alevler Muğla'nın Menteşe ilçesine 8 kilometre kadar yaklaşınca Menteşe Kaymakamlığı koordinasyonunda kriz masası oluşturuldu. Alınan kararla ilçenin Kozağaç ve Şenyayla mahallelerinin tahliyesine karar verildi. Alevlerin yerleşim yerlerine girmesini engellemek amacıyla Kozağaç, İkizce ve Salihpaşalar mahalleleri çevresindeki ağaçlar kesildi.

SAAT 09.25 - TAHLİYELERLE İLGİLİ MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, yangının termik santrale sıçraması sonrası vatandaşların tahliye edilmesine ilişkin açıklama yaptı. MSB'den yapılan açıklamada, "Milas’ın Ören bölgesindeki yangın nedeniyle gece boyunca tahliye çalışmaları devam etmiş, termik santralde bulunan vatandaşlarımız Deniz Kuvvetlerimize ait çıkarma gemileriyle bölgeden emniyetle tahliye edilmiştir. Tahliye çalışmaları sorunsuz şekilde tamamlanmıştır." denildi.

SAAT 09.10- SOSYAL MEDYADAKİ PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yangınlarla ilgili su unsuru içeren paylaşımlar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ayrıntılar için tıklayınız

SAAT 08.30 - KARACASU'DA YANGIN DEVAM EDİYOR

Aydın'ın Karacasu ilçesinde 3'üncü gününde devam eden orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı bir mahalledeki bazı evler tahliye edildi. Vali Hüseyin Aksoy ise şu ana kadar 350 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi.

SAAT 08.10 - Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde orman yangınının yayılması üzerinde bir mahalle daha tahliye edildi.

2

SAAT 08.00 - SANTRALDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Kemerköy Termik Santrali'ne sıçrayan yangın, yoğun çalışmalar sonucu 11'inci saatinde söndürüldü.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte santralde soğutma çalışmaları başladı. Öte yandan canlı yayında verilen son bilgilere göre santralde herhangi bir hasar meydana gelmediği aktarıldı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda, güvenlik tedbirleri kapsamında bölgeye araç geçişine izin verilmediği öğrenildi.

mılas

SAAT 05.30 SANTRALDE PATLAMALAR VE ARDINDAN PARLAMALAR MEYDANA GELDİ

Yangının özellikle su havuzlarının ve sık ağaçların bulunduğu bölgeden santrale doğru hızla ilerlediği görüldü. Gecenin ilerleyen saatlerinde alevlerin sardığı termik santralın bulunduğu alandan zaman zaman patlamalar ve ardından parlamalar meydana geldi. Gün ağarmasıyla birlikte havadan yapılacak müdahale ile soğutma çalışmalarının ardından santralde oluşan tahribatın boyutunun ortaya çıkacağı belirtildi.

AW386160_03

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNE KARŞI UYARI YAPILDI

Yangının, linyit kömürü ile elektrik üretiminin sağlandığı Kemerköy Termik Santrali'ne sıçramasının ardından 8 mahalle tahliye edilirken, yetkililer korbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılar yaptı. Günde 21 bin 600 ton yakıt kullanılan tesiste alınan önlemlerle patlama riski ortadan kaldırılırken, depolarda bulunan binlerce ton linyit kömürünün tutuşması durumunda bölgede ciddi anlamda hava kirliliği tehdidinin yaşanacağı endişesi ifade edildi.

ALEVLERİN İLERLEYİŞİ ENGELLENEMEDİ

Sabaha karşı rüzgarın hızının azalmasına rağmen, alevlerin ilerleyişi engellenemedi. Ulaşımının sağlanamaması nedeniyle itfaiye ekiplerinin müdahale edememesi sonucu sahilden en uç yamaçlara kadar bölge alev topuna döndü. Yangının en çok tehdit ettiği Akçakaya ve Fesleğen mahallelerinde ise alevlerin evlere ulaşıp ulaşmadığı henüz belirlenemedi.

Şu an yapılan tespitlere göre yangında yaklaşık 102 bin dekar ormanlık alanın tahrip olduğu ifade edildi.

SAAT 03.47 FAHRETTİN ALTUN'DAN AÇIKLAMA

Başkanı Altun, Milas'taki yangının termik santrale sıçraması üzerine, "Santral kontrollü şekilde devre dışı bırakılmış ve personelin geçici tahliyesi prosedürü ivedilikle gerçekleştirilmiştir" açıklamasında bulundu.

SAAT 03.05 - KAVAKLIDERE'DEKİ ORMAN YANGINI MENTEŞE İLÇESİNE ULAŞTI

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi'ndeki ormanlık alanda iki gün önce başlayan yangın Menteşe ilçesine ulaştı.

SAAT 02.23 - FAHRETTİN ALTUN'DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanı Altun, termik santraline yangının ulaşmasıyla ilgili, "Hadisenin bu noktaya gelebileceği öngörüldüğü için Kemerköy Santrali kontrollü devre dışı bırakılmış, personel tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir." açıklamasında bulundu.

SAAT 02.20 - MANİSA'DA ZEYTİNLİK ALANDAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Börtlüce Mahallesi Mektepli mevkisinde zeytinlik alanda yangın çıktı. Ormanlık alana sıçramadan söndürülen yangında 2 dönüm zeytinlik zarar gördü.

SAAT 01.50 - TERMİK SANTRAL ÇEVRESİNDE YAŞAYANLAR KARA VE DENİZ YOLU İLE TAHLİYE EDİLDİ

Muğla’da bir haftadır devam eden yangınların Milas ilçesinde bulunan termik santrale sıçramasının ardından bölgede Ören başta olmak üzere 10 mahalle tahliye edildi. Bölgede yaşayan binlerce kişi deniz araçları ile bölgeden tahliye edilirken büyüklerin oldukça endişeli olduğu tahliye işlemlerinde çocuklar olan bitenden habersiz annelerinin kucaklarında uyuyarak bölgeden ayrıldı.

1

SAAT 01.29 - YANGIN YENİKÖY TERMİK SANTRALİNE 7 KİLOMETRE MESAFEDE

Kemerköy Termik Santrali'ne sıçrayan yangın devam ederken, alevlerin, çevresinde kızılçam ağaçlarının sıklıkla bulunduğu yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Yeniköy Termik Santrali'ne yaklaştığı öğrenildi.

SAAT 00.25 - ÖREN BELDESİ'NE GİRİŞLER YASAKLANDI

Ören Beldesi'nde polis ve jandarma bölgeyi tamamen kapattı ve giriş-çıkışlara izin verilmiyor. Ören-Bodrum karayolu trafiğe kapatıldı.

SAAT 00.24 - MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NDAN TAHLİYE UYARISI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, yaptığı açıklamada, "Kozağaçlı hemşerilerimiz ve belediyemizin ekipleri ile beraber kesimler yapılacak bir bent oluşturulmaya çalışılacak. Kozağaç ve Menteşe’de oturan hemşerilerime söylemek istiyorum; belki de belli bir saatten sonra boşaltma kararı çıkabilir. Buna göre hazırlıklı olmamız lazım. Hiçbir direniş göstermeden bulunduğumuz bölgeleri hemen boşaltmamız lazım. Sizin canlarınız bizim için çok önemli. Şuan sabaha kadar yangının ne şekilde ne yöne evirileceğini kimse kestiremiyor ve bize söylemiyor. Ormandan da bize verilen bir bilgi yok, onu da söylemem lazım. Yapılacak ne varsa hemşerilerimizle beraber yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Express


En Çok Aranan Haberler