HABER

Tersane İşçileri Kurultayı yapıldı

Tersane İşçileri Kurultayı yapıldı

Tersane İşçileri Kurultayı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezi Kemal Türkler Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Kurultay'a yaklaşık 120 kişi katıldı. Salona, "Tersaneler cehennem işçiler köle kalmayacak!" "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!", "Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!", "Güvencesiz çalışmaya geleceksiz yaşamaya hayır!" pankartları asıldı. Dünya ve ortadoğudaki durumdan bahsedilen açılış konuşmasının ardından Türkiye işçi sınıfının tarihsel gelişimi ve tersane havzasında yaşanan temel sorunları da kapsayan "Tersane işçileri uyanıyor!" adlı sinevizyon ilgiyle izlendi.

Ardından Tersane İşçileri Kurultayı Hazırlık Komitesi'nin hazırlamış olduğu 21. yüzyılda bir sömürü ve kölelik cehennemi: Tuzla Tersaneler Havzası başlıklı genel tebliğ sunuldu. Genel tebliğde havzada yaşanan yakıcı sorunlar sırasıyla Sigorta hakkı, Taşeronluk sistemi, İş cinayetleri ve kazaları ile meslek hastalıkları, Düşük ücret, Çalışma süreleri, Sosyal alanlar gibi alt başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde işlendi. Ardından örgütlenme sorunları, mücadelenin ihtiyaçları ve çözüm yolları anlatıldı.

Kurultay boyunca birçok işçi söz alarak kendi sorunlarından bahsetti, canlı bir tartışma ortamında geçen kurultay, işçilerin birlik olma kararı almalarıyla son buldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler