HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

AREFE GÜNÜ TESBİH NAMAZI KILINIŞI: Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Diyanet yayımladı!

Tesbih namazı arefe günü kılınacak namazlar arasındadır. B sebeple çok sayıda vatandaş arama motorlarında konuya dair araştırma yapıyor. Arefe günü sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan bilgiler incelenmeye başlandı. Peki, tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Arefe günü Tesbih namazı ne zaman kılınır, saat kaçta?

AREFE GÜNÜ TESBİH NAMAZI KILINIŞI: Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Diyanet yayımladı!

Tesbih namazı kılınışı arefe günü nedeniyle vatandaşlar tarafından merak edildi. Öte yandan çok sayıda vatandaş da Kurban Bayramı arefesi dolayısı ile arama motorlarında "Tesbih namazı nasıl kılınır, kaç rekat?" sorularına yanıt arıyor. İşte tesbih namazı kılınışı...

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı için niyet edilmelidir. Tesbih namazına, "Allah rızası için tesbih namazı kılmaya" diye niyet edilerek başlanır. Sübhâneke'den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

Tesbih namazı nasıl kılınır? Tesbih namazı kaç rekat?

İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

TESBİH NAMAZI FAZİLETİ

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas'a, "Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar." diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 14; Tirmizî, Salât, 238).

RAMAZAN BAYRAMI TAKVİMİ 2023

Ramazan Bayramı Arifesi- 20 Nisan Perşembe

Ramazan Bayramı 1. Gün- 21 Nisan Cuma

Ramazan Bayramı 2. Gün- 22 Nisan Cumartesi

Ramazan Bayramı 3. Gün- 23 Nisan Pazar

En Çok Aranan Haberler