Tesla, Mars'ın yörüngesini ıskaladı! Bakın nereye doğru gidiyor

SpaceX’in Falcon Heavy roketinin tepesinde taşıdığı Elon Musk’ın Tesla Roadster otomobili, Güneş Sistemi’nde planlanan hedefinin çok daha ötesinde bir yere doğru yolculuk yapıyor.

Otomobilin Güneş etrafında, onu Mars’ın yörüngesinin yakınlarında bir yere doğru götürecek bir yörüngeye oturtulması planlanıyordu. Ancak Otomobili taşıyan roket o yörüngeyi ıskaladı ve Tesla’yı Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürecek bir yörüngeye yerleştirdi.

6 SAAT BOYUNCA UZAYDA SERBEST GEZİNTİ YAPTI

Fırlatmadan sonra, Tesla otomobil uzayda yaklaşık altı saat boyunca serbest şekilde gezindi. Bu gezinti de SpaceX tarafından YouTube üzerinden canlı yayınlandı.

Bu serbest uçuş safhası, ABD Hava Kuvvetleri için gerçekleştirilmiş özel bir yörünge manevrasını göstermeyi amaçlıyordu. Daha sonra roket uzayda son bir motor ateşlemesi gerçekleştirecek ve otomobili son yörüngesine oturtacaktı. Görünüşe göre, ateşleme Kaliforniya’nın güneyine denk gelen bir noktada gerçekleşti. Bazıları akşam saatlerinde roketin ateşlemesini gökyüzünde gördüklerini rapor ettiler.

MOTOR ATEŞLEMESİ BİRAZ FAZLA KAÇTI, TESLA BAŞKA YERLERE DOĞRU GİDİYOR

Daha sonra anlaşıldı ki, motor ateşlemesi biraz fazla kaçtı. SpaceX CEO’su Musk, attığı tweette Tesla Roadster’ın son ateşlemeden sonraki yörüngesini paylaştı. Bu rota otomobilin planlanan noktadan ne kadar uzağa gideceğini gösteriyor.

arsv

Görünüşe göre, otomobil asteroit kuşağına doğru ilerliyor, cüce gezegen Ceres’in yörüngesine yakın bir yerlere ulaşacak.

TESLA, UZAYDA BAŞKA BİR NESNEYE ÇARPABİLİR

Otomobile ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Tesla otomobilin fırlatma işleminden önce Musk, otomobilin Mars’a çarpmasının çok küçük ihtimal taşıdığını söylemişti. Ancak bu yeni durum otomobilin uzayın derinliklerinde başka bir nesneye çarpmasına neden olabilir. Gezegen bilimcileri Twitter üzerinden görüşlerini paylaşarak, Tesla otomobilin rotasının tam şekilde hesaplanmasını ve bir nesneye ne zaman çarpacağının belirlenmesini istiyor.

Teknoblog'da yer alan habere göre, Tesla’nın uzay yolculuğu Falcon Heavy’nin nesneleri uzayın derinliklerine taşıma noktasındaki yeteneğini göstermeyi amaçlıyordu. Planetary Resources ve Deep Space Industries gibi şirketler de asteroitlerden su çıkarmaya yarayan teknolojiler üzerinde çalışıyor. Falcon Heavy’nin uzay araçlarını asteroit kuşağına doğru götürebileceğini görmek bu şirketleri mutlu edebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
allahın işi siz bilemezsiniz
İslam ülkeleri sen ve senin gibiler yüzünden her alanda geri kaldı.Yüce Allah'ın ilk emri olan "Oku" emrini yerine getirseydik böyle boş olmazdık.
@asi3544 Sen bu yorumundan sonra kendine boş deme kardeşim, gayet güzel açıkladın. @mozkaymak_2017 gibilerine boş de...
@mozkaymak_2017 Kufur etsem değmezsin belki adamdı kiskandi etti derler. Cahil desem belki okumuş kendisi okumamis yediremiyor derler. Hayvan desem, hayvana hakaret ediyor derler. Ne desem, ne etsem sana boş! Bu guzel dini sen ve senin gibi düşünenler bu hale getirdi ya Allah size cenneti nasip etmeyi bırak cehennemi nasip etmeyip muhtaç etsin. Baska da sözüm yok. İse yaramaz, boş herif.
belliki konyalisin hemen anlaşılıyor
@vlademir_elbobo_2018 ne sazan sınız kardeşşim adam sizi trollemiş skasağan gibi dalmış her kez
@mozkaymak_2017 ne o Allah’ın ismini rikretmesi zorunamı gitti
bu yapilan masrafla afrikada kac tane su kuyusu acardiniz// insanoglu yorungeden cikmis // tesla cikmis cok mu// kimse adaletten insanliktan bahsetmesin// insanlik cok ilerledi artik gorunmuyor ..
UZAYDA İLK TRAFİK KAZASI OLARAK TARİHE GEÇER.
bana inandırıcı gelmedi marsa ulaşmaına daha çok var sanki almanyaya gidiyor.
@murat8810 kardeş bunu futbol gibi düşün. kaleye bakar ve topa vurursun. o topa yolculuğunun başında verdiğin kuvvet sonucu top daha ayağından çıkarken nereye varacağını tahmin edebilirsin. uzayda öyledir. roket ile elde edilen hız sonucu o aracın yıllar sonra nereye gideceği tahmin edilir.
son anda lpg takilkdigi anlasildi//
Uzay yok ki! Uzay bildiğiniz karanlık boşluk sudur ve yıldızlar bu su göğünün sınırlarında ışıldayan kandillerdir ve ses frekansları ile oluşmaktadırlar. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Mason Siyon güçler tüm ülkeleri kendilerine bağlayarak danışıklı dövüşlerle uzay ajanslarını kurdular ve hepsini uzayın varlığı konusunda hemfikir gösterdiler. Güneş ve Ay gökSu'da belli yörüngelerde yüzerler ve bizlere 5200km. uzaklıktadırlar. Yıldızlar da çok yakındırlar. Karanlık göğün zemini düz dünyamızdır ve çok büyüktür, yayılıp döşenmiştir. Gök Su'nun üzerinde altı kat daha gökler vardır.
@balcova2015 sen o beyne sifon çek.
@balcova2015 sen nerede yetiştin la böyle. söylediğin her şey baştan aşağı yanlış. hayata nasıl baktığını merak ettim. Coniler senin gibilerin beynini bu nedenle kolaylıkla yıkayıp devletine milletine düşman hale getiriyor ya.
@balcova2015 Demek ki herkeste beyin de yok kafa içinde. İçeride büyük bir boşluk var.
@balcova2015 beyfendi bu düşüncelerinize birebir katılmakla birlikte, size nasıl ulaşabileceğimi merak ediyorum ?
Ben Wcde klozeti tutturamıyorumt Çokda şaapmamak lazım
Uzaylilar ufo sanmasin arabayi jetgiller gibi
bu nasıl bir yakıt oksijen olmadan yanıyor.
@dal_ahmet taşıyıcı roketlerin içinde sıvı oksijende bulunuyor. Dolayısı ile yanla işlemi için harici bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyulmuyor.
saf sodyumu suya atın ayrışan hidrojen ve oksijen patlamayla yanar.bu tür katı yakıtlar da var,yada saf oksijen ve saf hidrojen kullanırsınız..
Allah sana beyinde vermiş öğren keşfet kendini geliştir diye sen Allah ı anlamamışsın
on numara beş yıldız ticari zeka ürünü bir hareket tüm dünya televizyonlarında her saat başı verilen bir haber oldu bir araba parasına tüm dünya tvlerin de haberler de tesla adı herkese duyrulmuş oldu bedavadan para verse yaptıramazdı bunca reklamı...
Gelecek yıllarda uzayda başıboş gezen arabayı uzaylıların bulduğunu düşünsenize...ne geyik olurdu..Bu uzaya aracı nasıl bir canlının acaba? tekerlekler uzayda ne işe yarıyordu..?en komiğide silecekleri işlevini anlamaya çalışmaları olurdu herhalde... ????
@erol.eftekin mahsus Yapdılar bence
daha ben arabaya binemezken uzaylılar binecek kaderin cilvesine bak :(
bizimde PTT Messengerimiz var..tüm dünya bizi kıskaniiirrr :D
Alan geniş istediği kadar turlayabilir sıkıntı değil
Bu uzay haberlerine çok gülüyorum. Bilim değil bilim-kurgu. Fantastik senaryolar yazıyor uzaycılar. İnsanlarda yiyor.
@ttrgtt evet işte bak bizde tecavüz deyince bazılarıda tecavüz değil o kendi istemiştir diyorlar ya aynı şey.
@ttrgtt TAM APTALSIN
Satrune günde bin ton elmas özelligindeki taşardan yagıyormuş..Bu adamların Uzayı keşfetmesinin tek sebebi bunun gibi beklentiler aslinda..düşnün ki dünyada bulunmayan cok ama cok saglam bir maden ya da element buldular..işte ozaman nasıl fark atarlar tüm devlet ve insanlıga..nasıl köle ederler herkesi...tek amaç bu ve benzeri
o roketin içinde nihat doğanda olaydı iyiydi...
Biz hala tartışalım 15 yaşındaki çocuğun reşitliğini,Bakan olarak çıkalım robotla söz kesti diye atışalım millet araba gönderdi uzaya,neredeyse adamlar yıldızları dünyaya indirip araştıracaklar biz halaa nelerle uğraşıyoruz.Tamam Türküm gurur duyuyorum ama bazen öyle kızıyorumki anlatamam cümlelerle.Çocuklarımızı öyle bir yetiştirelim ki..herşeyi okusun,Kuran-ı,evreni,dünyayı,uzayı,gezegenleri,gökyüzünü herşeyi okusun.Gömmesin kafasını biryere at gibi bakmasın araştırsın gezsin,görsün.ama bakıyorumda banaz beyinlerin önce gitmesi lazım
bizde araba yapcaz daha akepe ööle diyo.
Dünya düzdür, Ay'a Mars'a gidildiği yalan diyenlere diyorum ki; sizde uzay mekiğinizi üretin, söylenenlerin yalan olduğunu kanıtlayın. Oturduğunuz yerden ahkam kesmeyin.
bunu yapabilmek bile büyük başarı.elin adamı uzaya araba gönderiyor biz kayseride yasaklanan sütyen reklamını konuşuyoruz.işte bilim aramızdaki fark
Şu bir gerçekki uzaya malum rus kazasından sonra kimse tekrar canlı göndermeye cesaret edemedi ama dünyanın atmosferinde halen insanlar yani astronotlar var ve dünyanın görüntüsü diye bize 3d resimler vidyolar yollamakalar ve bu resimlerin nasıl yapıldığını nasa zaten yayınlıyor. Biliniyor ki dünya elips-küre vs değil aslında patates gibi yumrulu eğri büğrü bir yapı yani vidyo ve resimlerdeki gibi bir yapı değil. Buradan hareketle eğer aya, mars a sağlıklı bir araç gönderimi yapsa insanoğlu çoktan ayı parçalamıştı.Toki bina bile yapardı :D . Teslada modaya uyup bize bahane anlatıyor yersen!!!!
Mars, Dünya'ya yaklaşık olarak 77 milyon km uzaklıkta ve görünen daha dünya yörüngesinde bu hızla 70 yılda varır oraya bu adamlar daha uzaya cıkamadı hepsi yalan ABD suriyeye milyonlarca dolarlık silah yolladı ve parasınıda Sizi uzaya götüreceğiz diyerek avanak suudi araplardan aldı 1 milyar dolar para harcadık diyorlar sizce amerika uzaya koloni kuracak olsa 7000 km öteden gelipte asya topraklarına göz dikerlermiydi . İzlemede kalın suudiler ve milyarderler daha çok yatırım yapacak ve onlar yine doğuya silah olarak dönecek adamlar daha kendileri dediler alçak yörüngeyi geçemiyoruz diye
otomobil kaportasının altında ne var?bilmiyoruz.yakında kokusu çıkar.
İyi de kumanda etmeyecekler mi buradan. Yön verecek herhangi ufak motorları falan yok mu yani. Burdan ateşleyip Mars'a doğru düzgünce gitmesini beklemek saçmalık zaten. 1960'da gönderdikleri sputnik aracını bile kontrol ediyordu hani NASA? Bu işlerde büyük tutarsızlık var bana pek inandırıcı gelmiyor.
Şimdi bu araba gider bir yere çarpar parçalanır ve yerinden çıkan vites topuzu ben tarlada eğilmiş çalışırken yere çarpıp seker sonrası malum.Bizde bu şans varken.
mynet: TESLA, UZAYDA BAŞKA BİR NESNEYE ÇARPABİLİR tutanak ta tutulur mu acaba :)
amacına ulaştı uzaydaki tek ve ilk araba.
Diğer Haberler