Trump'tan Aramco açıklaması: ABD savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olduğuna inandığını ancak kesin sonuca varmak için araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile görüşmesi öncesi Oval Ofis'te gazetecilere açıklamalara bulundu.

Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olup olmadığına yönelik soru üzerine Trump, "Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor." dedi.

Trump ayrıca şu anda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile planlanmış bir toplantı olmadığını kaydetti.

"ABD SAVAŞA HAZIR"

İran ile savaş istemediğini ancak ülkesinin savaş uçakları, füzeler gibi en iyi silah sistemlerine sahip olduğunu belirten Trump, "ABD, savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır." ifadesini kullandı.

Trump, İran ile tüm diplomasi yollarının tükenip tükenmediğine ilişkin soruya, "Hayır, diplomasi asla tükenmez. Ne olacağını asla bilemezsiniz. Bir anlaşma yapmak istediklerini biliyorum. Bir noktada bu işe yarayacaktır." şeklinde cevap verdi.

"İRAN'A ASKERİ MÜDAHALE ORANTILI BİR YANIT OLUR"

Diğer taraftan Trump, New Mexico eyaletine hareket etmeden önce Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Suudi petrol tesislerine yönelik saldırıya karşılık olarak İran'a ABD'nin askeri bir saldırının bulunmasının orantılı olup olmayacağına yönelik soruya ilişkin Trump, "Orantılı olacağını düşünüyorum. Bu soruya yanıtım evet. " yorumunda bulundu.

"PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ABD'Yİ ETKİLEMEYECEK"

Trump, Aramco saldırısı nedeniyle petrol fiyatalarındaki artışın ABD'yi etkilemeyeceğini kaydetti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI SUUDİ ARABİSTAN'A GİDECEK

Suudi Arabistan'a herhangi bir söz verip vermediği sorulan Trump, "Hayır, Suudilere böyle bir söz vermedim. Suudilerle oturup, bazı şeylere karar vermeliyiz." dedi.

Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer üstü düzey yetkililerin yakın zamanda Suudi Arabistan'a gideceğini belirterek Bahreyn Veliaht Prensi Selman ile de Aramco saldırısını ve İran konusunu görüşeceklerini aktardı.

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSLERİNE SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, cumartesi yerel saatle 04.00'te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı.

Olayda ölen ya da yaralanan olmazken saldırıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmamıştı. Husiler ise yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
HEM PETROL ŞİRKETİNİ VUR PETROL FİYATLARINI ARTIRIP KARINA KAR KAR SONRA DA SUÇU İRANA ATIP TEK TAŞLA İKİ KUŞ VURMAYA ÇALIŞ. DÜNYAN BAŞINA YIKILACAK TRUMP AZ KALDI. BU ZIPLAMALAR SANA HAYIR ETMEYECEK İNŞALLAH ...
@lotagh Abd 1776 kurulmuş bir ülke. Yani nice başkan geldi geçti. Trump bugün var yarın yok.Harry gelir georghe gider.Abd hala yerinde duruyor.Anlıyorum duygularını ifade etmişsin ama Hayaller ve gerçekler karıştırılmasın.Abd 2 dünya savaşına kadar dünyadan kopuk bir siyaset izliyordu.Uyuyan devi japonların pear harbour baskını uyandırdı ve o günden bu güne abd artık hiç birşeyin eskisi gibi olmayacağını ilan etti ...
biraz daha dua et belki olur. sen burda beddua ederken adamlar savaş teknolojisi geliştiriyor dünyaya satıyor
kendiniz vuruyorsunuz, katil abd
adam resmen Biff Tannen. Geçmişe gidip maç sonuçlarını vermiş kendine.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler