TSK, 'silah kuleleriyle' güçlenecek

Türk savunma sanayinin önemli kuruluşlarından Aselsan ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere askeri zırhlıların tahrip gücünü artıran ve zayiatı azaltacak özellikte 'insansız silah kulesi' geliştirmek için bir araya geldi. Sistemin geliştirilmesine ilişkin protokol Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda imzalandı. İmza töreninde konuşan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Türk savunma şirketlerinin geldiği noktadan memnuniyeti dile getirirken, geliştirme projesinin bir senede teslim aşamasına gelmesinin hayli iddialı bir takvim olduğunu söyledi. Bayar, şirketler arası teknolojik işbirliği ve kendi kaynaklarıyla yaptığı bu Ar-Ge'nin sektör şirketleri için önemli bir örnek teşkil edeceğini vurguladı.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, şirketlerinin yurtdışında da önemli işbirliği projelerine imza attığını, yurtdışına pazarladığı ürünlerinde de Asalsen, MKEK gibi Türk şirketlerinin ürünlerini kullandıklarını anlattı. Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, geliştirecekleri ürünün gece-gündüz atış yapabileceğini, yurtiçi ve yurtdışında büyük talep göreceğini söyledi. Genel Müdür Ergeneman, geliştirecekleri uzaktan kumandalı kulenin yeni üretilen zırhlılara monte edilebileceği gibi, mevcut zırhlı araçların modernizasyonunda da kullanılabileceğini kaydetti. Ergeneman, her türlü hava koşulunda kullanılabilecek ve atış isabetini artırarak uzaktan kumandalı olması nedeniyle insan kaybını azaltacak sistemin, terörle mücadelede önemli bir kazanım sağlayacağını vurguladı.

-BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYACAK-

Aselsan ve FNSS, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilmek üzere 24 veya 30 mm otomatik topların silah olarak kullanılacağı, zırhlı korumalı, uzaktan komutalı ve stabilize atış kontrol sistemine sahip silah kulesini ortak geliştirmeye karar verdiler. Tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar ile zırhlı silah kulesi üreticisi olan FNSS, ağırlıklı olarak zırhlı kule, mekanik sistemler ve araç arayüzlerini, askeri elektronik sistemler üreticisi Aselsan ise gündüz ve gece görüş, atış kontrol ve stabilizassyon sistemini geliştirecek. Sistemde kullanılacak top ile eş eksenli olarak yerleştirilmiş bir adet de 7,62 mm makinalı tüfek bulunacak ve kulede sis bombaları yer alacak.

Silah kumanda birimiyle sistemin tüm fonksiyonları uzaktan kumanda edilebilecek. kule üzerinde bulunacak ısıya duyarlı termal kamera, gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı ile gece-gündüz her türlü hava koşulunda sistem görevini icra edebilecek. Sistem elektronik stabilizasyon ve otomatik hedef izleme özelliği
sayesinde hareket halinde iken üzerine yerleştirildiği aracın hareketinden etkilenmeden ateş edebilecek.