Tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteri keşfedildi

Bilim insanları, insan derisinde yaygın görülen bir bakterinin bilinen tüm antibiyotiklere direnç geliştirdiğini keşfetti. Avrupa'da ortaya çıkan süper bakteri türünün küresel olarak yayıldığı belirtildi.

Tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteri keşfedildi

Avustralya'nın Melbourne Üniversitesinden bilim insanları, staphylococcus epidermidis adlı bakterinin farklı antibiyotik formlarına toplu direnç geliştiren çeşitleri olduğunu tespit etti.

Avrupa'da ortaya çıkan süper bakteri türünün küresel olarak yayıldığı belirtildi. Avustralya'da 2012 yılında bir hastada görülen süper bakteri hakkında 6 yıldır çalışmalar yürüten Dr. Jean Lee, söz konusu bakterinin, rifampicin ve vancomycin türü antibiyotiklere dirençli olduğunu kaydetti.

TEDAVİ SEÇENEĞİ YOK

Bu iki antibiyotik türünün birbirine alternatif tedaviler olduğunu ifade eden araştırmacılar, her iki türe direnç geliştiren süper bakterinin tedavi seçeneklerini tükettiğine dikkati çekti.

Lee, antibiyotik direncinin bazı hallerde tedavi edilemez noktaya ulaştığına işaret etti.

10 ÜLKE 78 NOKTA

Hastane enfeksiyonlarına da neden olan süper bakterinin 10 ülkede 78 sağlık merkezinde görüldüğü belirtildi.

Araştırmacılar, aşırı ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının bakterileri ilaçlara giderek daha bağışık hale getirdiği uyarısında bulundu.

Araştırmanın sonuçları "Nature Microbiology" dergisinde yayımlandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
salarlar tüm dünyaya bir ay sonra çıkarırlar ilacı
yaşasın kıyamet insanlık denen ucubeyi yok eder umarım
biyolojik silah işte..
dünyanın sonu yakın. göz açıp kapayıncaya kadar.
Gıdalara yalnız zeytine Antibiyotiği musade eden ve işin dozunu kaçırıp,ilgisi olmayan tüm gıdalara konulmasını da müsade eden Zihniyete sormak lazım.'' Gözünüzü yumduğunuzda ne kazandınız''
Neden hep illet hastalıklar Avrupa’da çıkıyor acaba ,her türlü pisliği yeyin domuzu yeyin sonra dünyanın başına bela olun,Avrupa denen coğrafyayı silmek lazım, dünya rahatlar
Diğer Haberler