KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Türk kahvesi ile peeling sonrası cilde nasıl bir bakım yapılabilir?

  Türk kahvesi tiryakileri güne bir fincan kahve olmadan asla başlayamazlar. Hele ki gün içinde kahve içmediklerinde baş ağrısından gerginliğe kadar birçok belirti kendisini gösterir. Peki Türk kahvesinin hoş sohbet eşliğinde keyifle yudumlanmasının yanı sıra cilt bakımının vazgeçilmez bir parçası olduğunu biliyor muydunuz?

  Türk kahvesi içtikten sonra mutlaka fal bakanlara denk gelmişsinizdir. Bir de kahvenin telvesini ellerine yüzüne süren ve kuruması için bekleyen bir kesim olduğunu da görmüşsünüzdür. Dünyaca ünlü kozmetik markalarının pahalı ürünlerine para vermek yerine Türk kahvesinin mucizesini keşfedenlerin sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Türk kahvesi tanecikli yapısı sayesinde cildinize uygulayabileceğiniz doğal bir peeling malzemesidir. Bu işlem sayesinde ölü derilerden kurtulurken, hücrelerinize enerji ve canlılık katabilirsiniz.

  TÜRK KAHVESİ İLE PEELING NASIL YAPILIR?

  iStock-1206010644

  Türk kahvesini toz ya da pişirdikten sonra telve halinde kullanabilirsiniz. Ancak direkt olarak toz kullanmayı düşünüyorsanız kahveyi ılık bir suda açmanız gerekir. Telve halinde içeriği aktif hale geldiği için bu seçenek pek çok kişi tarafından tercih edilir. Türk kahvesinin peeling etkisinden faydalanabilmek için mutlaka sıvı bir malzemeyle karıştırarak daha akışkan bir kıvama getirmelisiniz. Yoğurt, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve Hindistan cevizi sütü gibi doğal malzemeleri bu işlevde kullanabilirsiniz. Ancak mutlaka cildinizin küçük bir bölgesinde deneyerek reaksiyon gösterip göstermediğine bakmanız gerekir. Yağlı ve karma ciltler için Hindistan cevizi sütü ya da yoğurt kullanılırken; kuru bir cilde sahip olanlar zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı tercihinde bulunabilir.

  Peeling karışımı için, cilt tipinize göre aşağıdaki tariflerden birini uygulayabilirsiniz.

  Zeytinyağı ve kahve: Sade olarak pişirilen Türk kahvesinin telvesini alın. Yarım yemek kaşığı zeytinyağı ile güzelce karıştırın.
  Yoğurt ve kahve: 1 tatlı kaşığı toz kahve ile 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırın. Karışımın maske formunu alması için mümkünse süzme yoğurt kullanın ya da yoğurdun sulu tarafını almamaya gayret edin.
  Hindistan cevizi yağı ve kahve: 2 tatlı kaşığı toz kahve ve 2 tatlı kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı ile uygulayacağınız bu karışım daha sıvı ve akışkan olacaktır.
  Hindistan cevizi sütü ve kahve: 2'şer tatlı kaşığı kahve telvesi ve Hindistan cevizi sütünü güzelce karıştırdığınızda bu formül macun kıvamını alacaktır.

  Sadece beş dakika gibi bir sürede hazır hale gelebilen bu kürleri uyguladıkça cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olduğunu fark edeceksiniz.

  TÜRK KAHVESİ İLE PEELING CİLDE NASIL UYGULANIR?

  coffee-4220376_1280

  Türk kahvesi ile peeling yapmadan önce yüzünüzü nemlendiricili bir sabunla ya da yüz temizleme jeliyle yıkayın. Güzel bir şekilde duruladıktan sonra hafif nemli olan cilde hazırladığınız Türk kahvesi karışımını sürmeye başlayın. Bu işlem sırasında mutlaka dairesel hareketler kullanın. Kahve tamamen kuruyana kadar dairesel hareketlere devam edebilirsiniz. Bu hareketler kan dolaşımının hızlanmasına ve ölü derilerden kurtulmaya yardımcı olur.

  Kahvenin kuruduğunu ve cildinizin gerildiğini hissettiğinizde yüzünüzü suyla yıkayın ve nazikçe durulayın. Kahve telvesi maskesi faydalarından maksimum derecede yararlanmak için bu karışımı haftada bir ya da iki kez uygulayın.

  TÜRK KAHVESİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

  Kahve telvesinden hazırlanacak maskeler aslında her cilt tipi için uygundur. Cilt sağlığını korunmasını ve doğal bir yöntemle bakım yapılmasını sağlar. Türk kahvesinin faydaları uluslararası alanda yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir.

  • Cildi sıkılaştırır ve gözenek oluşumunu engeller. Aynı zaman cilt yüzünde belirgin halde duran gözeneklerin kapanmasını sağlar.
  • Göz altı torbaları ve morluklarına iyi gelir. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde derinin altındaki kan damarlarını daraltarak şişkinliği önler.
  • Cilt tonunu eşitler. Aynı zamanda cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.
  • Yüz peelinginin yanı sıra telve, selülitlerle savaşın bir numaralı ürünüdür.
  • Nemlendirici etkiye sahiptir.
  • Cildi siyah noktalardan arındırır.
  • Zayıflatıcı etkiye sahiptir. Göbek bölgesindeki yağlanma için kahve telvesi ile bir miktar zeytinyağı karıştırılarak, bölgeye iyice yedirilir.

  TÜRK KAHVESİ İLE PEELING SONRASINDA NELER SÜRÜLÜR?

  woman-3600521_640

  Peeling sonrası, en az bu işleme cildi hazırlamak kadar önemlidir. Cildinizi uyguladığınız kürden ve ölü deriden arındırmak için bol bol ılık suyla yıkayın. Ardından oluşabilecek tahriş ve kızarıklıklara karşı yağlı olmayan bir nemlendirici tercih edin. Türk kahvesi ile peeling işlemini iki gün üst üste uygulamayın. İki işlem arasında mutlaka 3 gün olmasına dikkat edin. Sürekli olarak peeling yapmak cildin daha çok yorulmasına ve tepkisel olarak kızarmasına neden olur. Peeling sonrasında 15-20 dakika boyunca cildin kızarması normaldir. Bu sürenin uzaması durumunda bir doktora gitmek faydalı olur.


  En Çok Aranan Haberler