HABER

Türk usulü suşi ''Lazuşi''

İstanbul AA- Bir balıkçı, Japonların ünlü çiğ balık yemeği "suşi"yi, karalahana ve levrekle Türk damak zevkine göre "lazuşi"yi yarattı.

"Lazuşi"yi, Türkler'in damak zevkine sunan Haramidere'deki balıkçının sahibi Adnan Bulak, gelişmiş ülkelerin ürünlerini marka haline getirerek insanların tüketimine sunduğunu belirterek, "Japonların suşi diye çiğ yenilen popüler bir balık yemeği markası var. Suşi tüketimi Türkiye'de de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Ancak, halkımızın bir bölümü içinde çiğ balık olduğu için bunu yemekten kaçınıyordu. Bizim de aklımıza 'Bunu Türk usulüne niye uyarlamayalım?' fikri geldi" dedi.

Bulak, şunları kaydetti:"Türk usulü suşi için pirinç, levrek ya da çupra balığını haşlayarak kullandık. Suşinin dışında kullanılan yosunun yerine ise Karadeniz'in ünlü karalahana veya pazısını haşlayarak, balığı ona sardık. Dışında karalahana veya pazı kullanıldığı için de adını 'lazuşi' koyduk.

Lazuşinin içeriğinde haşlanmış levrek veya çupra balığı, haşlanmış pirinç, kırmızı közlenmiş biber, kornişon turşu, hardal ve üzerinde de acı-tatlı sos kullanıyoruz."
Lazuşinin, soğuk meze olarak tüketilebildiğini belirten Bulak, "Ürün piyasaya yeni sürülmesine karşın balık meraklılarından büyük beğeni ve ilgi gördü. Lazuşi, günlük ihtiyaca göre üretilip satışa sunuluyor. Taze olarak tüketilmesi gereken bir ürün olduğu için sipariş üzerine yapılıyor ama bizim balık marketimizde sürekli olarak bulunuyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön