HABER

“Türkiye ABD için gündem belirliyor”

İsrail’in ABD’ye olan bağımlığı eleştirilirken Türkiye gibi ülkelerin ABD için gündem belirlediği görüşü dile getirildi.

“Türkiye ABD için gündem belirliyor”

KUDÜS(ANKA)- Haaretz gazetesi, “Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Suriye, kendi politikalarını yürütüyor ve ABD için bir gündem belirliyor, tersi değil” dedi ve Türkiye’nin Ortadoğu ve Orta Asya üzerindeki etkisini genişletme kararına vurgu yaptı.

Haaretz gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın “birliğin durumu”na ilişkin konuşması ve İsrail’in ABD’ye olan bağımlığını eleştirdiği yorumunda İsrail’in geleceğinin ABD Başkanı’na emanet ettiğini belirtilerek “Biz kendi siyasi akrobatik hareketlerimiz ile eğleneceğiz ve o yemek pişirecek, sofra kuracak ve bizi yemek yemeğe zorlayacak ki büyüyelim ve güçlü olalım. Eğer o başarısız olursa, bu onun başarısızlığı olacak, bizimki değil” diye yazdı.

İsrail’in, bu konuda tek başına olmadığı, Irak ve Afganistan gibi “başarısız devletler”in varlığının da sadece dış yardımlarına değil, aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı, CİA ve Pentagon tarafından verilen kararlara bağlı olduğu vurgulandığı yorumda şöyle devam edildi:

“Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Suriye dahil, daha ‘organize’ devletler, kendi politikalarını yürütüyor ve ABD için bir gündem belirliyor, tersi değil. Türkiye, Arap dünyası ve Orta Asya nezdindeki etkisini ve bağlarını genişletme kararını aldı; Suudi Arabistan, Ortadoğu’da atılacak adımlar dikte ediyor; İran ise, kendisini bir güç haline getirdi. Suriye, Lübnan üzerindeki kontrolünü geri aldı, merkezdeki Arapların sıcak kucağına döndü ve şimdi Arap-İsrailli sürecinin geleceği konusunda önemli bir etkisi var.”(ANKA)

Geri Dön