Türkiye'den sert açıklama: İlişkiler kopma noktasında

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova'daki bir üniversitede verdiği demeçte, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kopma noktasında olduğunu söyledi. Çavuşoğlu ayrıca, ABD'nin, Türkiye ile normal bir diyalog sürdürebilmesi için 'teröristlere' silah göndermeyi bırakması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'den sert açıklama: İlişkiler kopma noktasında

Moskova'daki MGIMO üniversitesinde konuşma yapan Çavuşoğlu, "Türk halkı ABD'ye çok olumsuz bakıyor. Zira sözlerini tutmuyor ve sürekli yalan söylüyorlar. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler kopma noktasında bulunmakta. İlişkilerin tamamen kopmaması için Şubat ayında bazı çalışma grupları kuruldu. Onlara bir şart koştuk: 'Eğer sözlerinizi yine tutmazsanız biz de sabırlı davranmayı bırakacağız' dedik." dedi.

Sputnik'in aktardığına göre, "Böyle bir ilişkiyi sürdürmemizin ne anlamı var?" diye soran Çavuşoğlu "ABD, bildiğiniz gibi, son dönemde terörist örgüt YPG'ye sürekli olarak silah teslimatı yapıyor. Daha sonra bu silahlarda bizim yerleşim yerlerimize ateş açıyorlar." diye belirtti.

"NATO dışı ülkelerden silah alma hakkına sahibiz"

Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alımı hakkında da açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu tür silahları NATO üyesi olmayan ülkelerden alma hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

MGIMO öğrencilerine hitap eden Çavuşoğlu, "Türkiye NATO üyesi ancak biz bağımsız bir ülkeyiz. İttifakın diğer ülkeleri, NATO dışındaki ülkelerden silah alabiliyor. Biz de bu hakka ve özgürlüğe sahibiz" dedi.

Öte yandan Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 sistemlerini Suriye ve diğer ülkelerde kullanmayacağını, sadece Türkiye'nin ulusal güvenliği için alacaklarını kaydetti.

Akkuyu'nun temelini Erdoğan ve Putin atacak

Çavuşoğlu, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) temelinin nisan ayı başında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla atılacağını söyledi.

Çavuşoğlu, "Rusya ile birlikte çok önemli altyapı projeleri gerçekleştiriyoruz. Nisan başında iki ülke liderlerinin katılımıyla Akkuyu'daki nükleer santralin temel atma töreni yapılacak" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Aoç'den ayırıp sattığınız arsada elçilik binası inşaatı tam gaz devam ediyo ama. Bu da mı gol değil?
Valla dogru söylemis, ne deseydi ya. Dogruya dogru.
2 gün önceki haberde anlaşma sağlanmıştı bunlarla. Şimdi ise kopma noktasında. Hangi habere inanmalı?
Sayın Yorumcular ; Mayıs Ayında abd Maalesef Yeni Türkiye'nin Ekonomik Anlamda SIRTINI MİNDERE YAPIŞTIRACAK,Bilmenizi İsterim.! Yatırımlarınız Var İse Ona Göre Tedbirlerinizi Alın.! Sn.Erdoğan ve Akp Hükumetinin Son aylar da Yeni Türkiye Kamuoyunun Tüm Dikkatini Afrin'e Yönlendirmesinin Esas Nedeni Mayıs Ayında Yaşanacak Olan EKONOMİK ÇÖKMEDİR,Demedi Demeyin.!!!
@suleymanac açık sinyaller var.Doğru bir tespit. dolar 4'e Euro 5'e dayandığı bir ülkede ekonominin iyi olduğu düşünücesinde olmak ve olduğuna inanmak akıl hastalığına doğru gidildiğinin göstergesidir anca.
Beyler Söyle bir bakın Cumhuriyet kuruldugundan belli ABD bize ne yapmıs faydalı? ABD bize neden dost nükler enerji isinde yardımcı olmadı? Ama ülkemize Kendi malı nükler silahı bizlerden saklı yerlestirdi düne kadar kim biliyordu ABD nin nükler silahlarının inçirlikte oldugunu? Amaç bizi korumak içinmi yoksa soguk savaş Döneminde Rusları daha rahat vurmak içinmi? Biz bu Hayinlerle neden dibimizdeki süper Güçlerle kötü olduk ABD deyilde Ruslarla birlik olsaydı ortadoguyu bırakın Asya kıtasında ABD hiç bir yere müdale edemezdi Rusdan müntefigi hangi ülkeyi sattı? ABD bizi bit pazarında stıyo
mılletı kandıra kandıra ulkelerı bolecekler sıra ıran ve bızde ancak surıye ve ıranı bölmelerı zor bob çu lar tabıkı ısraıl ve abd dendır rol yapıyorlar
akp ye karşıyım ama bu dedikleri doğruya doğru gardaş.
Rusya'da ABD ile ilişkilerimiz kopma noktasında diyen bir Dışişleri bakanı bu ülkenin ne kadar kötü yönetildiğinin en açık göstergesidir.ABD ve Rusya soğuk savaş yıllarının iki düşman ülkesi olduğunu sağır sultan dahi biliyordu.Şimdi Müttefikimiz ABD'yi Rusya'da şikayet edercesine kötülemek gelecek dönemlerde TC için iyi olmayacaktır.Umarım yanlış anlaşılmadır.
Diğer Haberler