HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türkiye'den Twitter yönetimine 'deprem' uyarısı! Elon Musk açıklama yaptı

Twitter'a Türkiye'de erişim kısıtlamasının ardından peş peşe açıklamalar geliyor. Cüneyt Özdemir'in yasalar gereğince BTK'nın Twitter'ı kestiğini duyurmasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bazı teknik sorunların olduğunu duyurmuştu. Twitter'ın sahibi Elon Musk da bir açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise gece saatlerinde yaptığı açıklamayla, Twitter yönetimiyle mutabakat sağlandığını ve 01.00 itibariyle yeniden erişime açıldığını duyurdu.

Türkiye'den Twitter yönetimine 'deprem' uyarısı! Elon Musk açıklama yaptı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Twitter daha yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştı. Ancak Twitter'a akşam üstü saatlerinde erişim sıkıntısı yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde Twitter ve TikTok'a erişim kısıtlaması yaşanmasının ardından ise gazeteci Cüneyt Özdemir, YouTube yayınında İletişim Başkanlığı'nda yetkililerle görüşme yaptığını, Twitter ve TikTok'a BTK tarafından müdahale edildiğini duyurdu. Hükümetten ilk yorum Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan geldi. Oktay basın toplantısında gelen bir soruya "Benim öğrendiğim bazı teknik sorunlar var biz burada afet yönetmeye çalışıyoruz" yanıtını verdi.

TWITTER YÖNETİMİNE UYARI

Sabah'ın haberine göre tüm bu gelişmelerin ardından ise Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye’den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi. Videokonferans yöntemiyle yapılan toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı.

AA-20230208-30226563-30226562-TURKIYE_TWITTERA_SORUMLULUKLARINI_HATIRLATTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ile Twitter yetkilileri arasında videokonferans yöntemiyle yapılan toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına işaret edildi.

Toplantıda ayrıca Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı.

ELON MUSK PAYLAŞTI

Twitter'ın sahibi Elon Musk ise bir kullanıcının Türkiye'deki erişim kısıtlamasıyla ilgili sorusuna "Daha fazlasını anlamak için çalışıyoruz" yanıtını verdi.

BAKAN YARDIMCISI DUYURDU: TWITTER AÇILDI

Gece saatlerinde gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube canlı yayınına bağlanan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 01.00 itibariyle Twitter'ın erişime açıldığını duyurdu. Sayan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

cüneyt1

"Twitter'la ilgili yasa kapsamında bazı yükümlülükleri var. Biz sürekli kendileriyle görüşüyoruz afet gibi konularda iş birliğinin çok daha öte olması gereken bir durum söz konusu. Sahte hesaplarla sahte ihbarlar yapılıyor. Onaysız hesaplardan yapılan paylaşımlar olayı çok daha farklı olaylara ulaşabiliyor. Bizim iş birliğini çok daha hızlı yapmamız lazım ama bunu göremedik. Bunu uyardık 'Gelin görüşelim' dedik. Normal prosedüre göre hareket ettik, resmi uygulama yapıldı ve karar alındı. Kendileriyle yaptığımız toplantıda bütün taleplerimizi dile getirdik. Onlarla mutabakat sağladık. Saat 01.00 itibariyle Twitter ulaşıma açıldı"

ELON MUSK'TAN YENİ PAYLAŞIM

Elon Musk, gece saatlerinde yaptığı paylaşımda ise "Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi." ifadelerini kullandı.

Musk


ChefGPT

En Çok Aranan Haberler