HABER

'Türkiye konusu çok karmaşık'

İrlanda'nın Brüksel'deki Daimi Temsilcisi Rory Montgomery, AB'de Türkiye konusunda "birçok dengenin gözetilmesi gerektiğini" vurgularken 22. başlığı konusunda yaşanan sıkıntıyı anımsattı.

Buna karşın Montgomery, "güçlenen Türk ekonomisi, Türkiye'nin bölgede artan gücü, Suriye'de oynadığı rol" gibi unsurların Türkiye'yi AB'ye daha da yakınlaştığını söyleri.

AB Dönem Başkanlığını 1 Temmuz itibariyla Litvanya'ya devreden ve başkanlığı sırasında Türkiye'nin müzakere sürecinde yeni bir başlığın açılması için çaba gösteren İrlanda'nın Brüksel'deki Daimi Temsilcisi Rory Montgomery, Türkiye dosyasını "çok karmaşık bir o kadarda zor konu" olarak niteledi.

Büyükelçi Rory Montgomery, ABHaber'e verdiği mülakatta AB'de Türkiye konusunun "çok karmaşık bir o kadarda zor konu" olduğunu belirtirken "Birçok dengeleri gözetmek zorundasınız" şeklinde konuştu. Montgomery şöyle devam etti:

"Kıbrıs (Rum Kesimi) ve Fransa müzakere sürecinde bazı başlıkları bloke ediyor. Almanya'nın 22. başlıkla ilgili çekincelerine giderecek bir uzlaşı sağladık. 22.başlığın sonbaharda açılacağını düşünüyorum. 22. başlıkla ilgili bulduğumuz uzlaşı kolay olmadı. Birçok denge var. Bunlar gözeterek bir uzlaşı sağladık."

AB'de Türkiye'nin üyeliğine sıcak bakmayan AB ülkelerinin olduğunu ifade eden Montgomery, "Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması, Avrupa'daki Hıristiyan Demokrat Partilerin Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkmaları. vs. Görüleceği üzere birçok sebepten Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkılıyor."

"TÜRKİYE'Yİ AB'YE DAHA YAKINLAŞTIRAN UNSURLAR DA VAR"

Buna karşı Büyükelçi Montgomery, "Ancak güçlenen Türk ekonomisi, Türkiye'nin bölgede artan gücü, Suriye'de oynadığı rol göz önüne alındığında tüm bunların Türkiye'yi AB'ye dahada yakınlaştıran unsurlar olduğunu görüyoruz" sözlerine ekledi. ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön