'Türkiye neden savaş istiyor?'

Le Figaro gazetesi önemli bir analiz yayınladı

Le Figaro, Türkiye’nin politikalarının sonucunda bölgede “izole” hale geldiğini, Suriye ihtilafına “karışmasında ise "bumerang etkisinin kaçınılmaz olduğunu” savunurken “Dış politikaları, artık taraflı olarak algılanıyor ve bunun Türkiye’nin bölgedeki ‘yumuşak gücü’ üzerinde feci bir etkisi var” iddiasında bulundu.

Ankara’nın Türkiye’nin, Suriye’ye müdahale edecek bir koalisyonda yer alacağını açıklamasından sonra Türk hükümetinin dış politikası yurt dışında değerlendirmelere konu oluyor. Fransız Le Figaro Gazetesi, Türkiye’nin izlediği dış politika nedeniyle halen bölgede “izole” olduğunu öne sürdü ve Türkiye’nin söz konusu müdahaleye katılarak “diplomatik gerilemesini durdurmak istediğini" iddia etti.

Le Figaro, Türkiye’nin müdahaleye ilişkin yaklaşımına dikkat çekerek girdiği haber analizinde “Ankara’nın diplomasisinin etkinliği, bölgede net biçimde gerileyerek Türkiye’nin bir zamanlar Osmanlıların kontrolü altında olan topraklarda ağırlıklı bir unsur olma iddiasını zedeliyor” yorumu yaptı.

“SIFIR SORUNDAN ‘SIFIR DOSTA”

Bu çerçevede Türkiye’nin “sıfır sorun” konseptinin “sıfır dost” konseptine geçtiği yönündeki eleştirileri de yansıtan gazete, Türkiye ile bölgesel hükümetler arasındaki “uzun çekişmeler listesi”nin bir örneği olarak Mısır ile yaşanan gerginliği üzerinde durdu.

Le Figaro, Ankara’nın Müslüman Kardeşlere verdiği “tam desteğin” Türk diplomasisindeki evrimi gösterdiğini savunarak “Suriye vakasında olduğu gibi Türkler bir iç ihtilafta taraf oluyor” görüşünü öne sürdü. Gazete şu savları da dile getirdi:

“Türklerin (ihtilafa) karışmasının bumerang etkisi kaçınılmaz. Dış politikaları, artık taraflı olarak algılanıyor ve bunun Türkiye’nin bölgedeki ‘yumuşak gücü’ üzerinde feci bir etkisi var. Ankara’nın ılımlılığı, 2008 yılında İsrail ile Suriye arasında gizli müzakereleri düzenlemek gibi diplomatik başarıları sağlamaya olarak verdiği dönem, artık sadece eski bir anıdır.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
çünkü başbakanımızda katilleri sever...mesela apoyu çok seviyor çıkarmak için çabalıyor...aponun yanına adamlarını gönderiyor ve nasıl katil olunur öğrenmeye çalışıyor...bakalım işte hayırlısıyla ilk katliamı avrupanın gazı ile ve türkiyedeki %50 sığır sürüsü ile suriyeye karşı gerçekleştirecek:) gerçi bizimki gelin gibidir hem öldürür hem ağlar :) ama teyyo napsın kader işte allah onuda katil ruhlu yalancı ruhlu yaratmış:)
üff sacmalama yaa..tipik sözcü okuyucusu seni CEM UZAN paklar..
saçmalama lan aponun yanına adamını bahçeli yollamadımı sanıyorsun ecevit yollamadımı sanıyorsun mesut yılmaz yollamadımı tek bişi var onlar beceremedi barışı erdoğan becerdi ondan ibaret olay yırtmayın bi tarafınızıu halk salalmıyor bu arada teyyo senin babandır
sözcü okumaya gerek yok azcık beynin ve kapasiten varsa bunları düşünürsün zaten:) sinek öldüren arkadaşş sende git sinekleri öldürmeye devam et aklının basmadığı yere yorum yapma;) bu arada teyyo demem zoruna gitti galiba anlaşılan senin ananla tayyibin bi ilişkisi var:)
esed halkını öldürmeye başladığı andan itibaren bizim düşmanımız mıır kendi halkını öldürmeye başladığı mahkumları yaktığı andan itibaren düşmanımız biz darbeye darbe diyen tek ülkeyiz vicdan merhamet asalet sahibi tek ülkeyiz herkese yalakalıkla dost olan kişiliksizdir
amma sacmalamissin.))
BİZ DEDİĞİNİZ SİZ.... SİZLER..... IRAK' TA BİR MİLYON IRAKLI' YI ÖLDÜREN BİNLERCE KADINA TECAVÜZ EDENLER İÇİN... BAY VE BAYAN KAHRAMANLAR EN AZ ZAİYATLA ÜLKELERİNE MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA DÖNMELERİ ARZULARI İLE DUA EDENLERDEN MİSİNİZ!...BİLİNİZ Kİ... BİZ SİZDEN DEĞİLİZ....VE BEN İNANIYORUM Kİ.... BAĞIMSIZ DÜŞÜNEN VİCDAN SAHİBİ HER TÜRK VATANDAŞI.... SURİYE' DEKİ BU KİRLİ SAVAŞI İSTEMEMEKTE; DESTEKLEMEMEKTEDİR.
le figaro gazetesi haberiniz güzel olabilir ama şunuda bilin bütün dünya bilsin türkiye de herkes mısır a veya sayın esad a düşman degil.batılı ajan ve onun yanındakileridir sadece bu düşmanlık tutumunu sergileyen.olası bir savaş durumunda umarım gerekli analizler yapılır.
batılı ajan senin babandır ancak başkası olamaz
düşman esad diyorsunuz türkiyede rabialardan den başka diyen varmı onlarda amerikan uşagı yalakalar buyrun sizler gidin türkiye savaş istemiyor katilerle masaya oturan sizsiniz düne kadar mısırdı amerika istedi suriye oldu müslaman müslamanı katletmez bizim kitapımızda yok demekki sizin var nursalarda el kaidelerde gördük
TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ HÜKÜMETİ' NİN SURİYE' DE SAVAŞ İSTEMESİ GERÇEĞİNE İSTİNADEN.... NEDEN SAVAŞ İSTEDİĞİ HAKKINDA ÇEŞİTLİ ALTERNATİF DÜŞÜNCELER SIRALANABİLİR; SINIFLANDIRILABİLİR... ANCAK SONUÇ İTİBARİYLE BAKILDIĞINDA....SURİYE' DEKİ SAVAŞ....SURİYE HALKINI-DEVLETİNİ KISACASI ÜLKESİNİ GÜÇSÜZLEŞTİRİR... YIKAR....MASUM İNSANLAR ACI ÇEKER...BU SAVAŞIN SONUNDA SADECE VE SADECE İSRAİL KAZANIR...VE GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU PROJESİ' NİN BİR AYAĞINDAN DİĞER BİR AYAĞINA GEÇİŞ BAŞLAR.... DÜŞÜNEN İÇİN KİM ACABA KİMDEN DEMEK İÇİN YETERİNCE DÜŞÜNDÜRÜCÜ DEĞİL Mİ?
suriye halkı türk haklına kardeştir fakat suriye yönetimi yıllardır pkk ya yataklık edip türkiyeye düşmanca davranmışlardır .şimdi bunun bedelini ödeme zamanıdır.esed yönetiminin değişme zamanı gelmiştir.
MÜSLÜMAN OLSUN OLMASIN BİR ÜLKEDE İNSANLAR SUÇSUZ YERE KATLEDİLİYORSA O ÜLKEYE İNSANLIK ADINA MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR NEDEN BİRİNİN ÇIKARLARI YÜZÜNDEN SUÇSUZ İNSANLAR ÖLSÜN DÜŞÜNMEK LAZIM İNSANLIK ADINA BÜTÜN ÜLKELERİN BU TÜR DURUMLARDA ORTAK KARARLAR ALIP MÜDAHALE ETMEKLERİ GEREKLİLİĞİNİ DÜŞÜNMEK LAZIM.
Diğer Haberler