'Türkiye totaliter İslamcı diktatörlük' diyen ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo hangi görüşleri savunuyor?

Mike Pompeo, muhafazakar Çay Partisi hareketinden geliyor. Pompeo, su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

'Türkiye totaliter İslamcı diktatörlük' diyen ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo hangi görüşleri savunuyor?

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanıyken ABD Başkanı Trump tarafından Dışişleri Bakanlığına atanan Mike Pompeo, Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor.

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

Eski bir asker olan Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri'ne subay yetiştiren West Point'teki Askeri Akademi'den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. Harvard Üniversitesi'nde hukuk fakültesinden mezun oldu.

CIA'in yeni başkanı ilk yurtdışı gezisini Türkiye'ye yaptı

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE ORDUDA GÖREV YAPTI

Mike Pompeo'nun Temsilciler Meclisi'ndeki kişisel sayfasında yer alan bilgilere dayandırdığı haberine göre eski CIA Başkanı, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde'nin devriyesinden sorumlu birlikte görev yaptı.

Pompeo, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi'ne girdi.

İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak tanımlamıştı.

"Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet'ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

MÜSLÜMAN DİN ADAMLARINI ELEŞTİRMİŞTİ

Mike Pompeo'nun 2013 yılında da "İslamcı teröristleri sert bir şekilde eleştirmeyen Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarına" yönelik sözleri, Demokratlar ve Müslüman lobi kuruluşları tarafından kınanmıştı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Guantanamo Üssü'nü kapatma planına da karşı çıkan Pompeo, 2013'te cezaevini ziyarettikten sonra, açlık grevinde olan mahkumlar hakkında "Bana pek çoğu kilo almış gibi geldi" demişti.

Pompeoi su işkencesinin de, "hayati bilgilerin elde edilmesi için" kullanılabileceğini savunmuştu.

İnsan hakları kuruluşları ABD Senatosu'na, Pompeo'nun CIA Başkanlığı'nı onaylamama çağrısı yapmıştı.

Pompeo, devlete dair gizli belgeleri gazetecilere sızdıran eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden'ın "idam edilmesi gereken bir vatan haini" olduğunu düşünüyor.

Trump'ın başkanlık seçimindeki rakibi Demokrat aday Hillary Clinton'a yönelik eleştirileriyle bilinen Pompeo, Clinton'ı 11 Eylül 2012'de Libya'nın Bengazi kentinde ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının "üzerini örtmekle" suçlamıştı.

Mike Pompeo, annenin hayati tehlikesinin bulunması haricinde kürtaja da karşı çıkıyor.

Pompeo, Kongre üyeliği öncesi petrol sahalarına malzeme sağlayan bir firmayı yönetiyordu ve karbon salımını azaltmaya çalışan ABD Çevre Koruma Ajansı'nı da eleştiriyordu.

Mike Pompeo 23 Ocak'ta yemin ederek göreve başladı

ABD'de CIA Başanlığı için geleneksel olarak partiler dışı bir isim seçiliyor. Mike Pompeo'nun adaylığı, Cumhuriyetçi bir kongre üyesi olması nedeniyle tartışma yaratmıştı.

İngiliz Guardian gazetesi ise Pompeo'nun Trump'ı da eleştirmekten çekinmediğini, Trump'ın kadınları rızaları dışında elle taciz ettiğine ve öptüğüne ilişkin bir kayıt ortaya çıktığında bunun "korkunç, saldırgan ve savunulamaz" olduğunu söylediğini yazdı.

Mike Pompeo, Senato'da Kongre üyelerinin sorularını yanıtlarken, Rusya'nın ABD'de Başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine ilişkin istihbarat bulgularının "akla yatkın" olduğunu söylemişti.

'Türkiye totaliter İslamcı diktatörlük' diyen ABD'nin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo hangi görüşleri savunuyor?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
CHP HDP ve İYİParti seçmenine hitab eden söylemleri var Çatı Aday olabilir harcanmasın oralarda
adam haklı...
Bazı yorumcular yeni sahiplerine hemen kuyruk sallamaya başlamış bile. İşte size diktatör lafrarını söyleten sahibiniz...
bundanda bi cacık olmaz tırtttt. buda siyasetçi degil sadece öl ve öldüren cinslerden .
Türkiye düşmanı olmazsan ayıp olurdu zaten. Bütün dünya tek biz tek ulan hadi bakalım. HASBUNALLAH VENİMELVEKİL!
KOLTUĞA DEMOKRATİK YOLDAN GELMİŞ SANKİ..TEPEDEN İNME,,DİKTATÖRCE GÖREVE GETİRİLMİŞ KALKMIŞ TÜRKİYEYE ÇAMUR ATIYO..DÜNKÜ MOK...
soyadında hayır yok bir kere. anladınız siz onu...
KADİM TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI ABD (İSRAİL) DİR... DİĞERLERİ KUYRUĞUNDAKİ KILLARDIR....
Amerika denen sapık ülkesi de gaddar emperyalist . sende onların dış işleri memurusun
Adam haklı diyen kardeşim. Ne kadar haklı da olsa Türkiye Cumhuriyeti hakkında ağzına aldığı en ufak iğneleyici konuşmanın ucu sadece şimdiki yöneticileri hedef alan konuşmalar değil bunu bilmeni isterim. İçerde olan içerde kalır. Doğrusu yanlışı ile yöneticileri eleştirmek bizim görevimiz onların değil.
Türkiye Suriye savaşı kapıda arkasından arap türk savaşı rusya amerika kazan kazanı oynuyor Türkiyede nasıl olsa esadı indirme peşinde büyük bir oyun var ortada SONU İYİ GÖZÜKMÜYOR
Diğer Haberler