Türkiye ve ABD kara birliklerinden Suriye'de ortak devriye

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında ilk ortak kara devriyesine tamamlandı. Devriye yaklaşık 3 saat sürdü.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusunda Türk bayraklı 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek diğer tarafta bekleyen ABD askeri konvoyuyla buluştu.

TSK ve ABD unsurları, sınırdan Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etti. Devriye faaliyetine helikopterle hava desteği de verilmeye başlandı. Sınır hattındaki hava ve kara hareketliliği sürdü.

Sınırın sıfır noktasındaki gelişmeleri çok sayıda basın mensubu takip etti.

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca ilk ortak kara devriyesine başlandığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Suriye'nin kuzeyinde ve Fırat'ın doğusunda güvenli bölge tesisi faaliyetleri kapsamında TSK ve ABD askeri personeli, kara araçları ve İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) yer almasıyla ilk ortak kara devriyesine Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin güneyinde, Suriye tarafında başladı."

DEVRİYE TAMAMLANDI

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge tesisi için başlattıkları ilk ortak kara devriyesi tamamlandı. Ortak kara devriyesi yaklaşık 3 saat sürdü.

İHA'LAR UÇUŞ YAPTI

Türkiye, bir yandan Suriye sınırında terör koridoruna izin vermeyeceğini vurgularken, diğer yandan Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge için ABD ile varılan takvimi de titizlikle yürütüyor. Milli Savunma Bakanlığı’nda ABD-Türkiye askeri heyetlerin yaptığı uzun soluklu toplantıların ardından, 7 Ağustos’ta Güvenli Bölge mutabakatına varıldı.

Mutabakatın ardından Şanlıurfa Akçakale’de Müşterek Harekât Merkezi kurularak faaliyete geçirildi. Çalışmaları, Harekât Merkezi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir general ve ABD’li bir general ile onlara bağlı subaylar sürdürüyor. İlk olarak Güvenli Bölge’de TSK’ya ait İHA’lar uçuş yaptı. Ardından keşif ve gözetleme çalışmaları kapsamında ABD ile üç ortak helikopter uçuşu yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, “Helikopter uçuşlarını tahkimatın tahribi dahil arazide yapılan, yapıldığı iddia edilen her şeyi bizzat görmek için bir imkân ve fırsat olarak değerlendiriyoruz” dedi. Havadan yapılan devriyelerin ardından Güvenli Bölge çalışmalarında önemli bir aşamaya geçiliyor. Türk askerleri ile ABD askerleri zırhlı araçlarla ilk kez birlikte bölgeye girerek oluşturulan güzergâhta devriye gezecek.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 68 yorum
Bu ortak devriyede ne değişiyor, neyin devriyesi,böyle bir saçmalık mı olur. 30bin TIR silah ve malzeme yardımını bizim beyaz saray kendi ağzı ile ABD nin PYD ye yardım malzemesi olduğunu onaylıyor,kime PYD ye. Neyin devriyesi bu o zaman. Ümmeti kandırabilirsiniz ama TÜRK milleti kanmıyor.
@medikalci afrin öncesi chp : YPG terör örgütü, değildir, afrin sonrası chp : öso terörist türkiye teröristlere destek veriyor. seçimde chp : 1 oy chp'ye 1 oy hdp'ye, şehit haberinde chp : hani terör bitmişti? hiç utanmanız arlanmanız da yok. türk milletinin yüz karasısınız.
"PYD Fırat'ın Batısına Geçecek Sizde mal mal bakacaksınız" demişti Selo.. Şimdide Mal Mal bakma sırası sizde. ne mal olduğunuzu bilmeyenmi var sizin.. birde "Türk Milleti" adına konuşup sıyırmaya çalışmışsın.
Türk milletide ümmet elhamdulillah.
Haber başlığını gören de bir şey zanneder.. ABD ile birlikte kara devriyesine çıkmışız.. ABD nin oyalama taktikleri !
@palermo_2019 senin nikinde gariplik var zaten palermo? kıl familyası. yalan yanlış bir yorummu var? bu neyin devriyesi? sadece ülke insanına gösteriş... ama pyd pkk orda, siz nerede devriye atıyorsunuz?
şöyle yorumlara bakıyorum da halk kafayı yemiş o kadar karışmışki akılları içler acısı.öncelikle diyarbakırda şivan pervere ve ibo ya kim kırmızı halı serdi.açılım diye terörü kim azdırdı.tc yazılarını kim kaldırdı.doğuda güneydoğuda türkçe tabelaları kaldırıp kürtçe tabelaları kim taktırdı.diyarbakırda türk bayrağını kim indirtti.kardak krizindeki adaya türk bayrağını asan askerleri kim içeri attı.aponun kardeşini trt ye kim çıkardı?kısaca daha bir çok şey.sonra birileri çıkıyor chp diyor ya yazık.sorsalar müslümanım dersiniz yalan söylersiniz kul hakkı yersiniz iftira atarsınız çok yazık.
@medikalci adam mantıklı konuşuyor, sen boş konuşuyorsun
Donald trump adamdır helal olsun sana dünya lideri
Mason locasının kuklası
kamuoyunu rahatlatma adına boş adımlar.içeriye girip temizlik olmadan orda kalıcı olmadan yapılan tüm adımlar boşa olduğunu kahvedeki adam bile biliyor artık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler