HABER

Türkiye'de 4 bin hemofili hastası var

Ege Hemofili Derneği tarafından düzenlenen Güncel Hemofili Sempozyumu'nda hastalık hakkında bilgiler verildi.

Türkiye'de 4 bin hemofili hastası var

Ege Hemofili Derneği tarafından, Hemofili Günü olarak ilan edilen 17 Nisan öncesinde, İzmir Hilton Oteli'nde "Güncel Hemofili Sempozyumu" düzenlendi. Sempozyuma Türkiye'den ve yurt dışından hemofili uzmanı doktorların yanı sıra hasta ve hasta yakınları katıldı. Sempozyumda, dünyada 400 bin, Türkiye'de 4 bin hemofili hastası olduğu belirtilirken, hastalıkla ilgili güncel gelişmeler anlatıldı.

Ege Hemofili Derneği'nin kurucusu olan Prof. Dr. Güngör Nişli'nin yaptığı açılış konuşması ile başlayan sempozyumda, Ege Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı ve İsviçreli Dr. Erick Bertorn da birer sunum yaptılar.

Öte yandan, derneğin yarın Alsancak'ta bir hemofili mitingi düzenleyeceği ve ardından da Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen hemofili hastaları ile Buca Gölet'te piknik yapacağı kaydedildi.

Nesilden nesile geçen ve kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı olarak bilinen hemofili, tedavi edilmezse ciddi kanamalara ve kalıcı eklem sakatlıklarına neden olabiliyor. Bir kan hastalığı olan hemofilide, kanda eksik olan 'faktör 8 proteini' nedeniyle pıhtılaşma aksamakta. Hastalık, özellikle çocuk hastaların geçirdiği küçük kazaların tehlikeli boyutlara taşınmasına neden olmakta.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler