"Türkiye'de kredi kartı borcu 35 milyar YTL"

Adana (AA) - Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Türkiye'de kredi kartı borçlarının faizleriyle 35 milyar YTL'ye ulaştığını" bildirdi.

Kaya, bir toplantıya katılmak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların son yıllarda kredi kartı pazarından daha fazla pay alabilmek için art arda yaptıkları kampanyalar ve dağıttıkları kartlarla, Türkiye'de adeta bir kredi kartı bolluğu yaşandığını söyledi.

Bankaların etik olmayan şekilde kredi kartı pazarlaması sonucu yaşanan bolluk nedeniyle önümüzdeki bir kaç ay içinde ciddi bunalımlar yaşanabileceğini ileri süren Kaya, "Bugün kredi kartlarının oluşturduğu toplam borç 30 milyar YTL'yi geçti. Faizleriyle birlikte 35 milyar YTL civarında bir borç var" dedi. Kaya, şöyle devam etti:

"Kredi kartı borçlarının bu noktaya gelmesindeki en büyük etken, tüketicilerin gelirleri ile giderleri arasındaki oransızlık. İnsanlar ihtiyaçlarını mutlaka karşılamak istiyorlar. Ancak, gelirleri yetmiyor, yani ayak uzun yorgan kısa. Dolayısıyla tüketici, kredi kartına sığındı. Sadece kendimizi değil çocuklarımızı borçlandırıyoruz. 4 kuşak sonramız ipotek altında."

Nazım Kaya, tüketicinin aylık gelirinin 2 katını geçmeyecek limitlerde kredi kartı verilmesi gerektiğini kaydetti.