'Türkiye'de siyaset yapmak isterim'

PKK’nın önde gelen isimleri arasında yer alırken görüş ayrılığı nedeniyle ayrılan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan, yaşamını sürdürdüğü Kuzey Irak’taki bir televizyon kanalına konuk oldu.

'Türkiye'de siyaset yapmak isterim'

Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’ne bağlı Ömerli Köyü’nde 1958 yılında 7 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen ve 20 yaşında katıldığı PKK’da ‘Ferhat’ kod adı ile 26 yıl aktif olarak yer alan, 1986’da örgütün lider kadrosuna giren Osman Öcalan, silahlı mücadele döneminin sona erdiğinini, siyaset zemininde mücadele verilmesini istedi.

Bunun ardından örgütün diğer önemli isimlerinden Nizamettin Taş ile birlikte ayrılarak 1 Haziran 2004 tarihinde ayrıldı ‘Yurtsever Demokrat Parti’yi (PWD) kurdu. Osman Öcalan, daha sonra bu örgütten de ayrılarak, İran Kürtler’inden ‘Jiyan’ kod adlı Keve Suci ile evlenerek Kuzey Irak’taki Süleymaniye kenti Köysancak ilçesinde ekmek fırını açarak işletmeye başladı. Bu evliliğinden ’Fırat’ ve ’Welat( adlarını verdiği iki oğlu olan Osman Öcalan, bir süre sonra eşinden boşandı. Çocuklarını Osman Öcalan’a bırakan Keve Suci, iddiaya göre İsveç’e gitti. Osman Öcalan Dohuk kentinde 2008 yılında ikinci evliliğini İran asıllı 22 yaşındaki Sozan adlı kadınla yaparken, geline 2,5 kilo altın aldığı, evlilik için 52 bindolar para harcadığı ifade edildi.

TELEVİZYONA KONUK OLDU

Osman Öcalan, Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne yakın Rudaw TV’de yayınlanan konuk olduğu ‘Gulistan’ programı önceki akşam yayınlandı. Programda, Osman Öcalan’ın Kuzey Irak’taki ‘Sivil yaşamı’ ile ilgili görüntüler ekrana getirildi. Bir elindetelevizyon kumandası, yanından ayrılmayan iki oğlu ile ekrana görüntüleri getirilen Osman Öcalan’ın oturduğu salonun duvarında Mesut Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı, Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani’nin yanı sıra ağabeyi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının asılı olduğu görüldü.

Türkiye’de sürdürülen ‘Çözüm süreci’nin doğru ve yerinde olduğunu, başarı şansının yüksek olduğunu ifade ederken, halkın PKK yerine Öcalan’ı esas aldığını, Kürtler’in yıllarca inkar edildiğini, bunun Türkiye’de yaşayan her kesime zarar verdiğini, siyasi mücadeleye ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. 45 dakika süren programda günlük yaşamından kesitler de ekrana getirilen, tenis oynarken, bir inşaatı kontrol ederken, çocukları ile ilgilenirken ekrana getirilen Osman Öcalan, geçmişte sorunun siyasi çözümünü önerdiği için öldürülmek istendiğini, dağdaki silahlı grupların topluma uyum sorunu ile karşılaşabileceğini öne sürdü. Osman Öcalan, Türkiye’de siyaset yapmayı arzu ettiğini, ancak, tek lidere dayanan partinin otorite anlamına geldiğini ve demokratik bir yapıda olamayacağını söyledi. (DHA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Türkiyedede adamın 4 oğlu varmış,hepside ayrı partiye üye olmuşlar,görünürde düşman ama kasa ortak.Hangi kardeş iktidarda ise diğerleri onun sayesine arkadan işi götürürmüş.böyle anlatırdı eski kulağı kesikler.
KARI SATIN ALMIŞ UTANMAZ ŞEREFSİZ. 50 YAŞINDA ALDIĞI 22.. ALLAH BELANIZI VERSİN TİPSİZ ŞEREFSİZ. ULAN SİZDEN ADAM OLSA NE OLUR. PEŞİNİZE TAKILANLARDA ZERREAKIL İNSANLIK YOK. BU UÇKUR DÜŞKÜNÜ TİPSİZ PEZEVENGİN PEŞİNDEN GİDİYORLAR. SAPIK HERİF. BİR DE HAKTAN ADALETTEN BAHSEDER.. YUH BE. İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAMIŞ YARATIK..
Sayin Vekilim, sizi AKPden aday olarak görmek isteriz. Silahli mücadele bitti, siyasi mücadele basladi fikri AKPnin kurulus felsefesidir. Ayrica sizin gibi usta tüccarlarla dolu olan partimiz, ekmek satarak bu kadar büyük bir servete sahip olma tüyolarinizi bizimle paylasmaniz icin can atmaktadir. Yakinda Kürdistan Valimiz olacak APOyla irtibatimizi saglayacak bir dosta ihtiyacimiz vardi. Sizin gibi usta ticari manevralari olan bir baskan, bizim belediye iscisiyken bir anda dünyanin en zengin ailesi olan Erdoganlarla yarisamaz ama yine de buyrun gelin.
işte akp. gel siyasetini yap.en yakın siyasi düşünce ve görüş.
madem Türkiye'de siyaset yapmak istiyor.rahatça gelebilir.bizde nasıl olsa geçmişinde ne yaptığı,silahlı eylemlerde bulunup bulunmadığının,pkklı olup olmadığının bir önemi yok.akp sayesinde hepsi gerçek oldu.
Diğer Haberler