HABER

Uçak yolculuklarında kulağınızdan olmayın

Uçak yolculuğu sırasındaki ani basınç değişiklikleri, işitme kayıplarıyla sonuçlanan kulak problemlerine sebep olabiliyor. Bu sebeple, inişe geçmeden önce sakız çiğnenilmesi veya nane şekeri emilmesi, ayrıca burun açıcı sprey kullanılması öneriliyor.

Uçak yolculuklarında kulağınızdan olmayın

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Naser Dadaşzade, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, basınç değişiklikleri sırasında kulaklardaki problemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

"Normal olarak her yutkunduğunuzda kulaklarınızda ufak bir çıt sesi veya basınç oynaması hissedersiniz. Bu esnada geniz ile orta kulak arasındaki östaki borusu vasıtası ile orta kulağınıza hava kabarcığı geçmiştir. Orta kulaktaki hava, burayı döşeyen doku tarafından sürekli emilir, fakat "östaki borusu" her yutkunuşta sürekli hava sağlar. Bu sayede kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncı eşitlenir. Şayet bir şekilde basınç farkı oluşursa, kulaklar tıkalı imiş gibi hissedilir. Hava yolculuğu sırasında probleme yol açan, orta kulak bölümüdür. Ufak bir hava boşluğu olduğu için, basınç değişikliklerinden etkilenir. Bu basınç değişikliklerinin eşitlenmesi için östaki borusunun o esnada hemen açılıp kapanabilmesi lazımdır. Bu olay özellikle uçak inişe geçtiğinde görülür".

Özellikle sık sık uçmak zorunda kalan kişilerin, kulaklarında oluşan bu sorundan şikayet ettiklerini vurgulayan Opr. Dr. Dadaşzade, bu problemi önlemek için alınması gereken tedbirleri ise şöyle belirtti:

"Yutma işlemi östaki borusunu açan kasları harekete geçiriyor. Bu sebeple inişe geçmeden önce sakız çiğneyin veya nane şekeri emin. Esnerken östaki borusu kası daha iyi uyarıldığı için iniş sırasında esneyin. Uyurken yutkunma işlemi çok yavaşladığı için iniş sırasında uyumamaya dikkat edin. Burun kanatlarınızı elinizle sıkıca kapatın. Ağızdan kuvvetli bir soluk alın. Ağzınız ve burnunuz kapalı olduğu halde bu nefesi yanak ve yutma kaslarınızı kullanarak dışarı üflemeye çalışın. Kulağınızda basınç veya ses hissetmeniz, başardınız anlamına geliyor. İniş sırasında bunu birçok kez tekrarlayın. Yanınızda bebeğiniz varsa iniş sırasında onu emzirin veya besleyin. Uyumasına izin vermeyin".

Opr. Dr. Naser Dadaşzade, tecrübeli yolcuların, inişe geçmeden yaklaşık bir saat önce burun açıcı bir ilaç veya sprey kullandıklarını ve bu ilaçların kulağa giden dokuları büzerek orta kulak havalanmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, "Ancak burun açıcı ilaçların yüksek tansiyonu, kalp problemi, kalp ritm bozukluğu, tiroid hastalığı, aşırı sinirliliği olan kişilerce ve hamileler tarafından kullanılmadan önce mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Ancak burun açıcı spreyleri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte ve uzun süre kullanmamakta yarar var. Aksi takdirde daha fazla tıkanıklığa yol açabilirler" uyarısında bulundu.

Alınan her türlü tedbire rağmen kulaklarda tıkanma görülme ihtimali bulunduğunu kaydeden Opr. Dr. Dadaşzade, "Üstelik bazı kişilerde bu sorun çok uzun bir süre devam edebiliyor. İnişten sonra da basınç eşitleyici hareketler yapılmalı ve burun açıcı ilaçlar kullanılmalıdır. Kulaklarınız hala açılmıyor ve ağrıyorsa Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları hekimine başvurmanız gerekir. Hekiminiz, kulak zarınızı çizerek orta kulağınızdaki basıncı veya sıvıyı boşaltmaya ihtiyaç duyabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler