HABER

Ukraynalılar da Danimarka'ya tepkili

KİEV (İHA) - Ukrayna'nın başkenti Kiev'de "Bratstvo" örgütü, Hazret-i Muhammed'in karikatürlerine karşı Fransa Büyükelçiliği önünde bir protesto düzenledi. Protestocular elçilik önünde bulunan arabaları ateşe vereceklerini söylediler.

Kiev'de Fransa Büyükelçiliğinin önünde toplanan yüzlerce gösterici, Hazret-i Muhammed'e hakaret eden karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti. Protestocular, Danimarka ürünlerinin Ukrayna'ya getirilmemesini istedikleri ve Kiev'de bulunan Danimarkalı turistlerin ülkelerini terk etmesini istediklerini belirtti. Protestocular taleplerinin gerçekleştirilmemesi halinde, büyükelçilik önünde bulunan araçları ateşe vereceklerini iddia etti. Protestocular, Paris'te daha önce Müslümanlarla Hıristiyanların çatışma yaşadıklarını hatırlatarak, bu olayın bir daha yaşanmaması için taleplerinin yerine getirilmesini ve bunu yapanların derhal cezalandırılması gerektiği yönünde sloganlar attı. Protestocular, tüm dünya insanlarını Danimarka ürünlerini boykot etmeye çağırdı. Göstericilerden Ivan Koloşenko, "Biz bu karikatürlere karşı çıkıyoruz. Bütün dinlere saygı duymamız lazım. Bu yapılan hiç de güzel bir şey değil. Ben tüm dünyadaki insanları Danimarka'yı boykot etmeye ve sağduyuya çağırıyorum" dedi.

Öte yandan özellikle son 3 gün içinde Ukrayna gazetelerinin manşetlerinde Hz. Muhammed karikatürleri ile ilgili haberler geniş yer buluyor. Ukrayna gazeteleri bu saygısızlıktan dolayı tüm vatandaşlarını Danimarka ürünlerini boykot etmeye çağırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler