HABER

Uluslararası Eskişehir Festivali'nde ünlü konuklar

Uluslararası Eskişehir Festivali'nde ünlü konuklar

12. Uluslararası Eskişehir Festivali, 20. yüzyılın ilk üç davulcusundan biri olarak kabul edilen "Carl Palmer" ve Finlandiya'nın en gözde klasik müzik topluluklarından biri olan "Tempera Dörtlüsü" ile Eskişehirliler'e iki muhteşem konser izleme fırsatı sunuyor.

Akşamın ilk konseri klasik müzik sevenler için. Son dönemlerde birbiri ardına verdiği başarılı konserlerle adından sıkça söz edilen, olağanüstü yorumlarıyla Finlandiya dışında da ün kazanan Tempera Dörtlüsü, Laura Vikman (keman), Silva Koskela (keman), Tiila Kangas (viyola), Ulla Lampela'dan (viyolonsel) oluşuyor. Özel nedenlerle bu turneye katılamayan cellist Ulla Lampela'nın yerine Mikko Ivars görev alıyor.

Tempera Dörtlüsü bugüne kadar birçok önemli uluslararası festivale konuk oldu ve New York - Carnegie Hall, Londra - Wigmore Hall, Viyana - Musikverein, Amsterdam – Concertgebouw gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında sayısız konserler verdi. Bu genç ve dinamik dörtlü, 5 Kasım Pazar, saat 18:45 ‘te, EBB Sanat ve Kültür Sarayı'ndaki konserin ilk bölümünde Finli besteciler Erik Tulindberg ve Usko Meriläinen'in eserlerini seslendirecek. İkinci bölümde ise Mendelssohn'un Re Majör op.44 Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nü yorumlayarak Eskişehirlilere ustalıklarını gösterme şansını yakalayacak.

Akşamın ikinci konserinde festival bir kez daha bir dünya starını Eskişehirliler ile buluşturuyor. Her yıl programında rock ya da caz dünyasının efsanevi davulcularından birine yer veren Festival, bu yıl çağımızın tartışmasız en büyük davulcuları arasında sayılan Carl Palmer'ı konuk ediyor . Palmer'ın, yetmişli yıllarda Keith Emerson ve Greg Lake ile bir araya gelerek kurduğu Emerson Lake ve Palmer, dünyanın gelmiş geçmiş en sevilen, en ünlü rock gruplarından biri oldu ve klasik müzik, rock ve caz'ın izlerini taşıyan müziğiyle büyük bir hayran kitlesi edindi. İngiltere'den çıkarak tüm dünyada yıldızlaşan, bugüne dek 35 milyondan fazla albümü satılan bu progresif rock grubunun cesur, yaratıcı ve gösterişli davulcusu harikulade tekniği ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile yaklaşık kırk yıldır farklı jenerasyonlardan büyük bir dinleyici kitlesini peşinden sürüklemekte. Eskişehir'deki konserde Carl Palmer, Paul Bielatowicz ve Stuart Clayton üçlüsü en sevilen Emerson Lake ve Palmer parçalarını taptaze bir soluk ve heyecan verici bir yorumla sunacaklar. Anadolu Üniversitesi Spor Salonu'nda saat 21.15'te başlayacak konserde elbette Palmer'ın nefes kesen o ünlü davul soloları da yer alacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön