HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Umarız kısa zamanda uygulanır"

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) iki yıldan bu yana gündeme getirdiği ve Ankara'dan gelen her heyete sunduğu iki önemli proje ve talebinin yeni hükümet tarafından programa alınması memnunlukla karşılandı.

"Umarız kısa zamanda uygulanır"

Malatya TSO Başkanı Mücahit Fındıklı'nın, "bölgenin Koordineli kalkınması için kurulmasının kaçınılmaz olduğunu belirttiği" Kalkınma Ajansları ile bölgenin ekonomik OHAL'e geçmesi teklifine sıcak bakan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan istekler paketini inceleyen yeni hükümet, bu iki konunun doğu için gündeme alınmasını kararlaştırdı.

Yaklaşık 3 yıl önce Van'da yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konsey toplantısı sırasında konuşan MTSO Başkanı Mücahit Fındıklı tarafından gündeme getirilen üç önemli projeden ikisi daha sonra TOBB Doğu Anadolu Bölgesi için yaptığı talepler dosyasında Cumhurbaşkanlığı'na sunulmuş ancak geçmiş hükümet tarafından adım atılmamıştı.

Yeni Hükümet tarafından bölge için hazırlanan programda kırsal alanlardaki sorunların çözümlenmesi ve bölgenin yeniden yapılanması için üretim, tarım ve hayvancılığa öncelik verileceği belirtilirken bu kapsamda her ilde kalkınmaya yönelik bir Kalkınma Ajansı kurulacağı müjdesi Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından olumlu karşılandığı bildirildi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından üç yıl önce hazırlanan sorunlar ve beklentiler paketinin 6'ncı maddesinde, "Bölge kalkınma ajansları veya başkanlıkları yatırımcıları her safhada bilgilendirici, yönlendirici, teşvik edici çalışmalar yapılmalıdır" ifadesini aynen yeni kurulan hükümete ileten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bu talebinin yeni hükümet tarafından programa alınmasını değerlendiren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mücahit Fındıklı, "Bölgenin sorunlarını iletmekten ziyade çözümlerini üreterek iletme yoluna gitmesi gerekiyor. Biz üç yıldan beri bu metodu Ankara'ya ve TOBB'a iletiyoruz. Kendi içindeki çözümü hükümet görmüş olacak ki, bu talebimizi aynen programa dahil etmiştir. Yine ekonomik OHAL'in kaçınılmaz olduğunu her toplantıda ve beklenti paketinde sunmaktayız. Bunların programa dahil edilmesi demek, bölgenin ciddiye alınması anlamına gelir. Umarız bunlar sadece program içinde kalmaz ve uygulamaya en kısa zamanda geçilir" dedi.

En Çok Aranan Haberler