HABER

Üniversitedeki olaylar Meclis'e taşındı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Dicle Üniversitesi'ndeki olaylar neden çıkmıştır? 3 gündür neden önlem alınamamaktadır?" diye sordu.

ANKARA (ANKA)-Aygün, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu soruları yöneltti:

"Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde etkinliğe üniversite yönetimi izin vermiş midir? Vermiş ise etkinlik öncesi üniversite yönetimi bu gibi olayların çıkacağını dikkate almış mıdır? Üniversite yönetimi çıkabilecek olayları ön görebilmişse ne gibi önlemler almıştır?

İlk günkü olaylarda gerek basına gerekse sosyal medyaya yansıyan eli sopalı ve taşlı kişilerin fotoğrafları içerisinde polis memurlarının da yer aldığına yönelik haberler doğru mudur? Hakkında soruşturma açılmış mıdır? Doğru ise grup ile beraber hareket eden ve elinde sopa bulunan polis memuru ne yapmak istemektedir? Polis memurunun yaşanan olaylar sırasında müdahale ederken sopa kullanma hakkı var mıdır?

Hizbullahçıların üniversite içerisinde taşlı sopalı dolaşılmasına neden engel olunmamıştır?

Üniversite içinde öğrenciler dışında olaylara karışanlar tespit edilmişler midir? Tespit edilenler hangi gruba mensuptur?

Hizbullah'ın partileştiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise hangi illerde bulunmaktadırlar? Hizbullah'ın HÜDA PAR ile ilişkisi var mıdır?

Yaşanan olaylarda kaç kişi gözaltına alınmıştır? Gözaltına alınanlardan kaçı öğrencidir?

Kaç kişi yaralanmıştır? Yaralananlardan kaçı öğrencidir?

Olaylar sırasında kaç güvenlik görevlisi görevlendirilmiştir?"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön