HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ünlü iş adamı Rahmi Koç, orkestra şefi oldu

Borusan Holding'in 'konuk şef' projesi kapsamında, Borusan Filarmoni Orkestrası'na şeflik yapacak olan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, son provasını yaptı.

Borusan Holding tarafından her yıl düzenlenen 'konuk şef projesi' kapsamında, Borusan Filarmoni Orkestrası'na bu yıl Rahmi Koç şeflik edecek. Yarın, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 20.15'de başlayacak konser için son hazırlıklar bugün yapıldı. Konuk şef olarak sahneye çıkacak olan Rahmi Koç, genel müzik direktörü ve daimi şef Güler Aykal yönetiminde son provasını yaptı. Provanın bir bölümü basın mensupları tarafından görüntülendi. Koç, prova sırasında gazetecilere bol bol poz verdi. Filarmoni orkestrası Vivaldi'nin bir eserini, basın menspuları için Koç'un şefliğinde seslendirdi. Kendinde emin tavırlarıyla dikkat çeken Koç'un provasını oğlu Ali Koç da izledi.

Borusan Filarmoni Orkestrası'nı 25 bin Eoru bağış karşısında yönetecek olan Rahmi Koç, bağışıyla Fagot sanatçısı Burak Özdemir'in yurt dışı eğitimini sağlayacak. Özdemir, Koç'tan sağlanan Borusan bursu ile 2007-2008 öğrenim yılında Berlin Sanat Üniversitesi Yüksek Müzik Okulu'nda eğitim alarak yüksek lisans derecesi alacak.Vivaldi'nin eserlerinden oluşacak konserde konuk şef Rahmi Koç olurken, şef Güler Aykal, solistler ise sopranoda Fatma Ayazlar, kemanda ise Pelin Halkacı Akın olacak.

Koç'un şefliğini değerlendiren daimi şef Güler Aykal, "Merhum Vehbi Koç, sanırım Rahmi Koç'taki yeteneği keşfedememiş. Kendisi müziğe çok yatkın. Tabii ki nota okuması çok az. Öylesine iyi kavrıyor ki, şaşkın durumdayım. Orada, orkestranın önünde sahneye kadar yürümek kolay bir şey değil. Bana, 'hocam' diyor. Ben de her defasında 'estağfirullah' diyorum. Umarım, Kültür Bakanlığı orkestralarının sayısını çoğaltır.Yarın yapılacak konser sonrası, yetenekli olan fakat imkanı olmayan bir öğrenciyi eğitim için yurt dışına göndereceğiz. Parlemantomuz, yetenekli çocuklar için zamanında 'Harika Çocuklar Yasası' çıkarmış, fakat daha sonra bu yasayı unutmuş. Buna örnek : Suna Kan ve İdil Biret'tir. Daha sonra bu yasa unutulmuş" dedi.

İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler