Uzman jandarmalar ne istiyor?

Otuz bine yakın jandarma "Başbakan'ın da dediği gibi bir an önce sivilleşmek istiyoruz" diyor. Jandarmalar MYNET WhatsApp Haber Hattımıza yaşadıkları büyük sorunu ayrıntılarıyla anlattı...

Uzman jandarmalar ne istiyor?

MYNET HABER MERKEZİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında İçişleri Bakanlığı'na bağlanarak başına da eski Genelkurmay İkinci Başkanı Orgenaral Yaşar Güler'in atandığı Jandarma Genel Komutanlığı'nda uzman jandarmaların sorunları devam ediyor.

_

Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na Bağlandı_

Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı'na resmen bağlandı. Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kararname ile Jandarma'nın İçişleri Bakanlığı'na bağlanması kararı alındı.

"Jandarmanın sivilleşmesi taşrada hissedilmedi, bunu herkes bilsin"

05309469500 numaralı MYNET WhatsApp Haber Hattımıza ulaşan yüzlerce jandarma aynı sorundan bahsediyor. 'Biz sivilleşmeyi hissedemiyoruz' diyen jandarma personelleri bu sorunun bir an evvel ciddi el atılıp çözülmesini istediklerini dile getiriyorlar.

_

İŞTE JANDARMANIN DİLİNDEN YAŞADIKLARI BÜYÜK SORUN:_

"Sayın Yetkili lütfen sesimize kulak veriniz.

Sahada bulunan Muvazzaf Uzman Jandarma olarak sizlere sıkıntıları yazıyorum.

Sayın Başbakanımız doğru söylüyor. Jandarmanın sivilleşmesi taşrada hissedilmedi. Çünkü bizim subaylar biz hâlâ askeriz diyorlar. Ben ve çalışan 21.700 Uzman Jandarma artık asker olmadığımızı söylüyoruz ; ancak bizim subaylar bunu kabul etmeyerek bizlere psikolojik baskı kuruyorlar. Jandarma Genel Komutanlığı; Jandarma Genel Müdürlüğü şeklinde olmalıdır. Bizim YÖNETİCİ kadrosu acilen değişmeli. Başımıza sivil bir vali atanarak, harp okulu mezunu subaylar acilen kara kuvvetleri emrine verilmelidir. Kadromuz acilen Jandarma Amiri, Memuru kadrosuna dönüştürülmelidir. Acilen kıyafetlerimiz değişmelidir. Saygılarımla.

Jandarma Genel Komutanlığında, Uzman Jandarma (Muvazzaf) bir statüdür. Uzman Erbaş (sözleşmeli) ise farklı bir statüdür. Uzman Jandarmalar, Uzman Erbaşların üstüdür.

Sıralama şu şekildedir ;

1.Jandarma Subay

  1. Jandarma Assubay
  2. Uzman Jandarma
  3. Uzman Erbaş
  4. Sivil Memur
  5. Erbaş ve Er

Statü sıralaması bu şekildedir.

"Jandarmadan askeri terimlerin temizlenmesini istiyoruz"

Lütfen sesimizi duyunuz ve yetkililere iletiniz. Bunu herkes bilsin, duysun, görsün. Biz Jandarmadan askeri terimlerin temizlenmesini istiyoruz. Tam anlamıyla SİVİLLEŞMEYİ sonuna kadar destekliyoruz. Jandarma teşkilatının % 70 iş yükü Uzman Jandarma'ların üstündedir. Bunu herkes bilmeli ve görmeli. Bizlere sonuna kadar haksızlık yapılıyor. Kadrolarımız Assubay kadrosuna dönüştürüldü. Ancak bu kadroda Uzman Jandarma özlük hakları ile çalışmaktayız. Saygılarımla"

YAŞ'TAN ÇIKAN JANDARMA’DAKİ BÜYÜK REFORM

İki komutanlıkta da (Jandarma ve Sahil Güvenlik) personellerin alımı, terfisi, tayini, görev değiştirmeleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde nasılsa aynı olacak. İki komutanlık da artık YAŞ’ta görüşülmeyecek. İçişleri Bakanlığı dosyaları doğrudan hazırlayıp, görüşüp, 3’lü kararname ile halledecek. Jandarma ve Sahil Güvenlik personel kaynağı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi olacak. Bir de polis akademisi olacak. Ortaöğretim kurumlarından, üniversitelerden gelip bu akademiye kaydolacak öğrenciler gerekli eğitimi, pratik eğitimleri alacak.

UYARI: WhatsApp hattımıza gün içinde yüzlerce görüntü, video ve haber düşmektedir. Tahmin edersiniz ki aşırı bir yoğunluk oluşmaktadır. Haberleriniz görevli editör arkadaşlarımız tarafından sırasıyla değerlendirilmekte ve kullanılmaya çalışılmaktadır. (MYNET HABER MERKEZİ)


Okuyucu Yorumları 8 yorum
HAKLILAR ADALETSİZLİĞE BİR DUR DEMEK GEREK İSTEDİKLERİ VERİLMELİ ASKER POLİS MİLLET İÇİN VAR NE BİR FAZLASI NE DE BİR AZI HAK ETTİKLERİ NEYSE İNŞALLAH VERİLİR
vatan topraklarımızı hainlere teslim ederek, emniyet teşkilatımızda görevli evlatlarımızı toprağa verdiren 14 yıllık basitersiz yönetim, ABD de akıl veriyor. intikam duygularıyla maskaralık yapıyor. vatan evlatları da taş üstünde yatıyor. Hükumet yöneticileri geceleri uyuyabiliyormusunuz
Hem askerlikden şikayet et hem uzman erbaşın üstüyüm diye askerliği öne çıkart. Hem öğretmenin 3000 ek gösterge aldığı ülkede 3600 ek gösterge iste ne güzel dünya
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler