HABER

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarınızı asla dudağından öpmeyin

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarınızı asla dudağından öpmeyin

David Beckham’ın sosyal medyada kızıyla dudaktan öpüşürken çekildiği fotoğrafı paylaşması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hayranlarının bir kısmı fotoğrafı baba-kız arasındaki masum bir öpücük olarak tanımlarken bazı hayranları ise ateş püskürdü. Konuyla ilgili konuşan psikolog Charlotte Reznick, ebeveynlerin çocuklarını asla dudaktan öpmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Ünlü isimlerin çocuklarıyla dudak dudağa paylaştığı fotoğraflar son günlerde sosyal medyanın tartışma gündemlerinden birini oluşturuyor. Özellikle David Beckham’ın kızıyla paylaştığı fotoğrafın üzerinden aylar geçmesine rağmen, fotoğrafın altındaki tartışma bitmek bilmedi.

15171138-photo_2019-10-21_13-57-55-1575464417-728-e4f2767a3f-1575640758

Uzmanlar konuyla ilgili, çocukların aile ortamında kendilerinin sevildiğini ve güvende hissetmeleri gerektiğini ifade ediyor. Ancak dudaktan öpmek ebeveynlerin bebeklerine sevgisini göstermek için iyi bir fikir olmadığının altını çiziyorlar. Ebeveynlerin çocuklarını dudaktan öpmesinin, çocukların kişisel sınırlar hakkındaki anlayışını değiştirebileceğini belirtiyorlar.

Psikolog Charlotte Reznick, dudak ve ağzın bir çocuğun vücudunun kişisel sınırı olduğunu dile getiriyor. Reznick açıklamasına şu şekilde devam ediyor;

Bir çocuğu dudağından öptüğünüzde, onlara vücut sınırlarının açık olduğunu ve herhangi birinin bu sınırlardan rahatlıkla girebileceği algısını yaratmış olursunuz. Dudaktan öpmeyle birlikte agresif bir şekilde gıdıklama, kundaklama ve zorla beslenme de aynı durumları yaratabilir. Çocuklarına bu şekilde davranan baskıcı ebeveynler çocuklarında “hayır” diyememe ve kendi kişisel sınırlarını yönetememe gibi durumlara yol açar. Bu da çocuklarda “mağdur sendromu” geliştirme riskini arttırır.

DİŞ HEKİMLERİ UYARIYOR

Çocukları dudaktan öpmenin sadece psikolojik zararı yok. Uzmanlar, özellikle diş hekimleri çocukları dudak ve ağızdan öpmenin çok sağlıksız olduğunu belirtiyor. Yetişkinlerin ağızlarında çocuklara bulaştığında onlara büyük zarar verebilecek çok sayıda mikrop olduğunu belirtiyorlar. Çocukların zayıf bağışıklık sistemi, yetişkinlerden gelen mikropları kaldırmayabilir. Doktorlar, bazı tehlikeli enfeksiyonların da çocukların vücuduna tükürük yoluyla girebileceği konusunda uyarıyorlar.

'ÇOCUKLAR TAKLİT EDEREK ÖĞRENİR'

Çocuklar, dışarıda evde gördüklerini uygular. Bu yüzden ebeveyni tarafından dudağından öpülen bir çocuk, bu hareketi bir sevgi gösterme olarak algılayabilir. Dışarıda da diğer çocukları veya yetişkinleri sempatiklik olsun diye öpmeye başlayabilir. Psikologlar, ebeveynlerin masum bir hareket olarak gördüğü harekete karşı, çocukların gördükleri şeyleri taklit ederek öğrendiklerinin altını çiziyor. Bu yüzden psikologlar çocuklarınızın sadece yanaklarından veya alnından öpmeyi öneriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
harbiden saçmaladınız be. bune yaa. evladı onun.insanoğlunun aklı pisliğe çalıştığı süre bu ülkede diğer ülkelerde adam olmaz.
benim kızlarım da var ilk Kızım ilk göz ağrım 14 15 yaşına kadar gelir boynuma sarılır koynuma girerdi çok severdim Küçükken beni dudaklarından öperdi ama dünya o kadar kirlendi ki insanın evladına sarılamaz hale geldi hangi namuslu şerefli onurlu inançlı itikatlı Baba evladına farklı duygular besler namussuzluk değil bu imansızlıktır Bu insanın fıtratına ihanettir ama maalesef öyle şeyler duyuyoruz ki insanın kanı donuyor en sonunda televizyondaki diziler ile maalesef bizim maneviyattan uzaklaştırdılar Allah cümlemizi ıslah eylesin inşallah
YA evladıdır insnaın tamamda sağlık açısındna hele hele bu dönemlerde asla yapmamak gerekir ortlaık resmen çinliler yüzünden berbat bir virüsle yıkılıyor pislik insnalar yarasa yılan köpek böcekle beslenen benc ebu virüs çıkalı çok oldu ama komünist çin sakladı daha önce dünyayı uyarsa bu kadar yayılmazdı iranda bile ölen 115 kişi dibimzide
insanlar abez seyleri cok seviyor
Geri Dön