HABER

Uzmanlardan sıcak uyarısı

ELAZIĞ (İHA) - Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Bulut, son günlerde artan sıcaklıklar nedeniyle özellikle 65 yaş üstü kişilerde beyin krizi vakalarının yaşandığını belirterek, yaşlıların öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaları gerektiğini söyledi.

Fırat Tıp Merkezi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Bulut, aşırı sıcaklar nedeniyle özellikle yaşlıların beyin krizi geçirebileceğini ifade ederek, "Genç hastalarda bile bayılma nöbetlerinin arttığını, sara hastalarının sara nöbetlerinin ve diğer kronik hastalıkların oranlarının bu dönemde arttığını görüyoruz. Eğer insanlar uyarılara rağmen güneşten uzaklaşmazsa, su ihtiyacını karşılamazsa ve dinlenmezse bir dengesizlik tablosu ortaya çıkar. Ardından mide bulantısı ve şiddetli baş ağrısı başlar. Bu beyninizdeki ısı kontrol mekanizmasının artık bozulduğunu gösterir. Konfizyon (bilinçte bulanma), nerde olduğunu tam bilememe, kendisine sorulan sorulara cevap verememe, ardından kasılma nöbetleri koma tablosunu ortaya çıkarır. Bunun sonucunda ısıya bağlı beyin krizleri meydana gelir. Siz yine ısıya maruz kalmaya devam ederseniz, bu sefer kalıcı beyin hasarları ortaya çıkar. Bunun sonucu da ölümdür. Bu durum, yaşlılarda ve çocuklarda daha hızlı seyreder. Halk arasında güneş çarpması denilen ısı şoku, öldürücü olabiliyor" dedi.

Hastalar için öğlen sıcaklarının çok tehlikeli olduğuna işaret eden Doç. Dr. Bulut, "Öğlen sıcaklarında güneş ışınlarının dik gelmesi bazı tabloları hızlandırıyor. Bu yüzden biz bütün hastalarımıza ve sağlıklı vatandaşlara, saat 11.00-15.00 saatleri arasında asla güneşe çıkmayın uyarısında bulunuyoruz. Hatta denize giren vatandaşların, bu saatlerde suya girmemesi gerekir. Özellikle köylerde, güneş altında bahçede, bağda, tarlada çalışanların bu saatlerde kendilerini sıcaktan muhafaza etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler