HABER

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir? Nereden alınır?

Vatandaşlar birçok işlem için vukuatlı nüfus kayıt örneğine ihtiyaç duyarlar. Herkesin merak ettiği soru ise bu belgenin ne olduğu ve nereden alındığıdır. Bu yazıda sizler için “Vukuatlı nüfüs kayıt örneği nedir, vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır?” gibi merak edilen sorulara cevap aradık.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir? Nereden alınır?

İçindekiler

  • Vukuatlı Nüfüs Kayıt Örneği Nedir?
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerelerde Kullanılır?
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?
  • E-Devlet İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Almak
  • E-devletten Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği halk arasında nüfus kayıt örneği diye bilinir. Bu belgede aile bireylerinin bilgileri bulunduğu için aile nüfus kayıt örneği de denilmektedir. Farklı isimlerle de anılan vukuatlı nüfus kayıt örneği kamu ve özel kurum ve kuruluşları tarafından bazı işlemlerin yapılabilmesi için vatandaşlardan istenir. Bu belge birçok şekilde alınabilmektedir.

Vukuatlı Nüfüs Kayıt Örneği Nedir?

Vukuatlı nüfus örneği kişinin ailesindeki tüm bireylerin bilgilerini açık ve eksiksiz olarak gösteren resmi bir belgedir. Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanır. Bu belgede anne, baba, eş, kardeş ve çocukların bilgileri yer alır. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde vatandaşa ait açık adres bilgileri, ailesindeki bireylerin isimleri soyisimleri, yakınlık derecesi, medeni halleri ve dini yer alır. Aile bireylerinin baba isimlerinin de olduğu bu belgede doğum yeri, doğum tarihi de listelenir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde evli kişilerin soyadı değişikliğinden önceki kızlık soyadları da bulunur. Yabancı uyruklu veya çifte vatandaşlığı olanların diğer vatandaşlık bilgileri gibi bilgiler nüfus kayıt örneğinde yer almaktadır. Genellikle vize işlemleri için istenen bu belgede vize başvurusu yapacak vatandaşların belgeyi eksiksiz bir şekilde doldurması gereklidir. Evlenme, doğum, boşanma, vatandaşlık varsa tüm bu bilgiler eksiksiz olmalıdır. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslına uygunluğu onaylanmıştır. Aksi kanıtlanıncaya kadar bu belge geçerlidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nerelerde Kullanılır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği çok değerli bir belgedir. Bu belge birçok kurum veya kuruluş tarafından talep edilebilir. Belge, bakanlıklar, dış temsilcilikler, adli makamlar, adli işlemlerle sınırlı kolluk kuruluşları, ölüm işlemlerinde resmi sağlık kuruluşları, asker alma işlemlerinde Milli Savunma Bakanlığı gibi kurumlar tarafından istenmektedir. Öğrenciler için de aynı şekilde büyük önem taşıyan bu belge burs başvuru işlemlerinde, yüksek lisans, doktora, erasmus gibi eğitim işlemlerinde kullanılır. Ayrıca vize işlemleri, emeklilik işlemleri ve evlilik işlemlerinde de kişilerden vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir. Bunun yanında vergi daireleri, tapu müdürlükleri, sosyal yardımlaşma müdürlükleri, SGK gibi kamu kurum ve kuruluşları vatandaşların nüfus bilgilerini kendi sistemlerinden görebildikleri için bu tür kurumlarda nüfus kayıt örneği verilmez.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Burs başvurularında, emeklilik başvurularında, miras işlemlerinde, yüksek lisans başvuruları gibi birçok alanda istenen bu belge için vatandaşların aklında “ Vukuatlı nüfus kayıt örneği nasıl alınır?” sorusu takılmaktadır. Gelelim belgenin nasıl alınacağına dair merak edilen detaylara. Vukuatlı nüfus kayıt örneği il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden alınır. Kişiler; kendileri ve alt ya da üst soylarına ait nüfus kayıt örneklerini istedikleri herhangi bir nüfus müdürlüğünden alabilirler. Bunun için kişinin kimlik belgesi ile bizzat işlem yapması ve vukuatlı nüfus kayıt örneğini hangi amaçla kullanacağını belirtmesi gerekir. Ayrıca kaymakamlıklardan da vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilir. Önceden vukuatlı nüfus kayıt örneğini alma işlemi oldukça zordu. Kişinin bizzat gidip kendisinin alması gerekiyordu. Günümüz teknolojileriyle artık bu işlem internet üzerinden de çok kolay yapılmaktadır. E-devlet sisteminin nüfus kayıt örneği sorgulama hizmeti kullanarak vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabilir.

E-Devlet İle Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Almak

Günümüzde nüfus kayıt örneği alabilmek için eskisi gibi uzun kuyruklarda beklemeye gerek yok. Özellikle acil durumlarda nüfus müdürlüklerine veya kaymakamlıklara gidip uzun süre beklemek çok zor olabiliyor. E-devlet sayesinde her vatandaş günde bir tane olmak şartıyla vukuatlı nüfus kayıt örneği alabiliyor.

E-devletten Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Öncelikle E-devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alabilmek için güvenlik nedeniyle kimlik doğrulaması yapılmalıdır. Kimlik doğrulama işlemleri için kişinin TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapması gerekir. E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlar cüzi bir miktar karşılığı PTT şubelerinden E-devlet şifresi alabilir. Kimlik doğrulama işlemleri mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı yollarıyla yapılabilir. Gerekli bilgiler tamamlandıktan sonra sistem üzerinden kimlik doğrulaması yapılır. Açılan sayfada e-Hizmetler bölümüne girilmelidir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kısmında bulunan “Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama” sekmesine tıklanır. Açılan sayfada vatandaş için gerekli bazı bilgiler bulunur. Sayfanın alt kısmında yer alan “Yukarıda bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunun işlemin devamı için işaretlenmesi gerekir. Ardından karşınıza gelen kişisel bilgilerinizin altında bulunan ‘Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Formu' başlığında olan ‘Vukuatlı Belge (Olayları Göster)' seçeneğini ‘Evet' olarak işaretlemeniz gerekmektedir. İşlemin devamında bu belgenin ne için alınacağı sorulur. Sistemde birçok seçenek bulunur. İşlemin devamı için bu seçeneklerden birinin seçilmesi gereklidir. Seçenekleri size göre seçtikten sonra “sorgula” butonuna basmalısınız. Böylece E-Devlet üzerinden çok kısa bir süre içerisinde vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz.

Karşınıza çıkan belge PDF formatındadır. Bu belgeyi bilgisayarınıza indirebilir, elektronik imzalı ve barkodlu belgenizi çıktı olarak alabilirsiniz. Gün içinde yalnızca bir adet alınabilen bu belgenin geçerlilik süresi yaklaşık bir aydır. Ayrıca E-devlet kapısı üzerinden alınan e Devlet vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınan belge ile aynı hukuki değere sahiptir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön