HABER

WPS nedir, nasıl açılır ve kapatılır? WPS ile bağlanma nasıl yapılır?

Router ya da modem kutularının üzerinde bulunan ve pek çok insanın farkına bile varmadığı WPS, kablosuz bağlantı yollarından biridir. Peki bu bağlantı yöntemi ne işe yarar, WPS nedir, WPS ile bağlanma nasıl yapılır?

WPS nedir, nasıl açılır ve kapatılır? WPS ile bağlanma nasıl yapılır?

İçindekiler

  • WPS Nedir?
  • WPS Butonunu Kullanarak Ağa Bağlanma
  • WPS Pin ile Ağa Bağlanma
  • WPS ile Yazıcıya Bağlanma
  • NFC Özelliği ile Ağa Bağlanma
  • WPS Nasıl Kapatılır?

Modern dünyanın en sık ihtiyaç duyulan teknolojilerinden biri de hiç kuşkusuz internettir. İş ya da gündelik hayat olmak üzere pek çok alanda kullanılan internet, hayatımızın her alanında kendisine yer buluyor. Sadece telefon ya da bilgisayar üzerinden internet ağına bağlanıyorsanız WPS ismi verilen bağlantı türünü hiç fark etmemiş olabilirsiniz. Ancak kullandığınız router ya da modem kutusunu incelerseniz üzerinde WPS yazan bir buton olduğunu kolayca görebilirsiniz.

WPS Nedir?

WPS, Wi-Fi Protected Setup şeklinde kısaltılabilecek bir kablosuz bağlantı türüdür. Akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlar gibi modeminize kablosuz bir biçimde bağlanan cihazlar Wi-Fi bağlantısını kullanır. Ancak WPS bağlantısı, bu cihazların kullandığı bağlantıdan farklı bir koruma yöntemine sahiptir. Dolayısıyla WPS bağlantı, normalde şifreyle bağlandığınız bir modeme, modem şifresini girmeden erişebilmenize imkan verir. Bu doğrultuda WPS ile bağlanma iki şekilde gerçekleşir. Bunlardan ilki WPS pin ile ağa bağlanma yöntemidir. Bu yöntemde modem şifresinden hariç 6 ya da 8 haneli bir pin şifresi girilir. Diğeri ise WPS butonuna basarak şifre ya da pin girmeden bağlanma yöntemidir. Modem üzerindeki WPS butonuna basıldıktan sonra belli bir süre bütün cihazların herhangi bir şifre engeline takılmadan ağa bağlanmasına izin verir.

Özellikle WPS butonu üzerinden internet ağına bağlanmak herhangi bir şifre ya da pin gerektirmediği için bunun süreci son derece hızlandıran ve pratikleştiren bir avantaj olduğu söylenebilir.
WPS ile Bağlanma Nasıl Yapılır?

WPS modu aktif edilmiş bir modemde normalde kullanılan kablosuz ağ şifresine gerek yoktur. Bunun yerine WPS modu kullanıcılara, ağa farklı şekillerde bağlanma imkanları sunar.

WPS Butonunu Kullanarak Ağa Bağlanma

Neredeyse bütün modemler üzerinde bir WPS butonu mevcuttur. WPS butonu, cihazlarınızın internet ağınıza herhangi bir şifre girmeden erişim sağlayabilmesine olanak tanır. Modem üzerinde bulunan WPS düğmesine bastığınızda modemdeki WPS ışığı yanıp sönmeye başlar. Kimi modem modellerinde bir kere basmak yeterliyken kimi modemlerde ise birkaç saniye basılı tutmak gerekebilir. WPS ışığı yanıp sönmeye başladıktan sonra cihazınızdan kablosuz ağınızın ismini seçerek kolayca ağa bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

WPS Pin ile Ağa Bağlanma

WPS pin ile ağa bağlanma yönteminde, kablosuz ağa erişim sağlamak için ağ şifresinden ayrı bir pin kullanılır. Bu pin modem arayüzü üzerinden belirlenir. Tarayıcınızdan modem arayüzüne erişim sağlayarak modeminiz için 6 ya da 8 haneli bir pin belirleyebilirsiniz. Daha sonra ağa bağlamak istediğiniz cihazın bağlantı ayarlarından WPS ile bağlanma seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Cihazınız bu işlemden sonra sizden ağ güvenlik anahtarını girmenizi ya da modem üzerinde bulunan butona basmanızı ister. 6 ya da 8 haneli WPS pinini tuşlayarak cihazınızın kablosuz ağa WPS bağlantısı üzerinden erişimini sağlayabilirsiniz.

WPS ile Yazıcıya Bağlanma

WPS ile yazıcıya bağlanma, yazıcının modeline ya da özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer yazıcınızda rakam tuşlama yapabilme imkanınız varsa WPS pin ile ağa bağlanmanız mümkündür. Ancak yazıcı üzerinde rakam tuşlama yapabileceğiniz bir alan bulunmuyorsa modem üzerinde bulunan WPS butonunu kullanmanız gerekir. Yazıcınızda kablosuz bağlantı seçeneğini aktif hale getirdikten sonra, genellikle modeminize bağlı olan ana cihazınızın ekranında, yazıcınız üzerinden WPS pinini tuşlamanız gerektiğine dair bir yönerge belirir. Yazıcınız üzerinden WPS pinini tuşlayarak cihazın modemle bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.

Yazıcınızda numara tuşlayabileceğiniz bir alan bulunmuyorsa modem üzerindeki WPS butonunu kullanarak bağlanabilirsiniz. Pek çok modem WPS butonuna tıkladıktan sonra herhangi bir cihazın ağa bağlanması için 60 ya da 90 saniyelik bir süre verir. Bu sırada yazıcınızın kablosuz bağlantı özelliğini aktif hale getirerek WPS ile ağa bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Farklı yazıcı modelleri, Wi-Fi butonuna basılı tutma, iki ya da üç kez peş peşe basma gibi çeşitli tuşlama yöntemleri isteyebilir. Bu nedenle yazıcınızın kullanım kılavuzunda belirtilen yönergelere göz atmanız da faydalı olabilir.

NFC Özelliği ile Ağa Bağlanma

Eğer nfc özelliğine sahip bir modem kullanıyorsanız WPS bağlantıyı çok daha kolay bir biçimde işler hale getirebilmeniz mümkündür. Modeminizdeki WPS butonunu aktif edip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bağlanmak için modem ile bağlantısını kurmak istediğiniz cihazı birbirine dokundurmanız yeterlidir.

WPS Nasıl Kapatılır?

Wps bağlantı açık kaldığında herhangi bir cihazın şifre girmeden ağınıza bağlanması mümkündür. WPS pini; çeşitli güvenlik açıkları olduğu düşünülen bir şifreleme yöntemidir. Ancak yine de WPS pinini kırmak için de ciddi derecede bilgisayar ve şifre bilgisi gerektiğini hatırlatarak çok da endişeye kapılacak bir durum olmadığını ifade etmek gerekir. Özellikle ev kullanımında WPS pini ile ağa bağlanma yöntemini kullandığınız için bir güvenlik açığına sahip olacağınızı düşünmek fazla abartılı olur. WPS bağlantı, modem üzerindeki buton kullanılarak aktif hale getirildiğinde ise modem markasına göre yalnızca 60 ya da 90 saniye açık kalır. Dolayısıyla bu süre zarfında ağınıza bağlanılması da oldukça zordur. Ancak yine de emin olmak için modem arayüzünü kullanarak WPS bağlantınızı pasif hale getirebilir, ayrıca çeşitli firmware uygulamaları ile bilgisayarınızın ağ güvenliğini arttırabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler