HABER

Yalova, Dünya Sağlıklı Şehirler Ağı'na kabul edildi

YALOVA (İHA) - Yalova, Uluslararası Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından yürütülen Dünya Sağlıklı Şehirler Ağı'na kabul edildi.
Yalova Belediyesi, yaklaşık 2 yıldır sürdürülen Dünya Sağlıklı Şehirler Ağı'na girme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı. Yalova'nın ağa kabul edildiği, WHO Kent Sağlığı Merkezi Sağlıklı Kentler Programı Başkan Yardımcısı Jill Farrington imzalı yazıyla Yalova Belediyesi'ne bildirildi.

Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Artık bir dünya kentiyiz. Yalova'mız adına son derece sevindirici bir gelişmedir. Bu başarıda emeği geçen başta Belediye Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Metin Sabuncu ve Koordinatör Alparslan Aksel olmak üzere, tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyorum" dedi.

Ağa katılabilmek için Eskişehir, Bartın, Ürgüp, Ankara ve Diyarbakır'ın da başvuruda bulunduğunu, ancak içlerinden şimdiye kadar yalnız Yalova'nın kabul edildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Ülkemizden Dünya Sağlıklı Şehirler Ağı'na yalnızca geçtiğimiz yıllarda Bursa kabul edilmişti. Bizim de kabul edilmiş olmamız dört dörtlük olduğumuz anlamına gelmiyor. Şimdi tüm yatırım ve hizmetlerin Birleşmiş Milletler kriterlerine uygun ve denetlenebilir olması gerekiyor. Bu karar Yalova'ya ekonomik anlamda hemen bir girdi sağlamaz. Daha çok, bir referans anlamına gelir" diye konuştu. Koçal, kararın, motivasyonlarını arttırdığını ve kendilerine enerji verdiğini dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön