Yasin Hayal'in avukatından gözaltılara ilişkin açıklama

Yasin Hayal'in avukatından gözaltılara ilişkin açıklama

İZMİR (İHA) - Ergenekon gözaltılarını protesto eden Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, Ergenekon gözaltıları ve Hrant Dink davasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Bir ülkenin idarecilerinin vatanseverleri tutuklamasını kendi kendini sokan akrebe benzeten Avukat Fuat Turgut, "Şimdilik sadece "Ne Mutlu Türküm" diyenler tutuklanıyor, daha sonra soyu Türk olan herkese sıra gelebilir diye düşünüyorum. Türk vatanseveriyim diyenlerin üzerine Türkiye'yi dış dinamiklerle işbirliği yapıp dönüştürmek isteyenler bir fırtına gibi, kabus gibi çöküyorlar. Ama bu kendi sonlarını hazırlamaktan başka bir işe yaramayacak. Bir ülkede o devleti idare edenler, o ülkenin vatanseverlerini tutuklamışlarsa, kendi kendilerini sokan akrep durumuna düşmüş demektir" diye konuştu.

Birilerinin "Ergenekon" ismiyle sanal bir örgüt yarattığını savunan Turgut, aslında böyle bir örgütün var olmadığını öne sürdü. Tarihin kutsal isminin kirletildiğini ifade eden Turgut, "Bu isim bir terör örgütü olarak halka tanıtıp lanse etmeye çalışanların her iki dünyada iki elimiz yakasındadır. Evet sanaldır, böyle bir terör örgütü var mı? Bulsunlar nerede? Hangimizin evinden Atatürk posteri ve Türk bayrağı dışında bir şey bulundu? Hani silahlar, hani örgütsel dokümanlar? Hangi örgütün malzemeleri,
bir örgü böyle mi olur" dedi.

Hrant Dink davasına da değinen Turgut, Yasin Hayal'i savunmaya devam edeceğini söyledi. Davayı isteyerek üstlendiğini ifade eden Turgut şöyle devam etti: "Çok büyük mutlulukla isteyerek zevkle sürdürüyorum sürdürmeye de devam edeceğim. Bu ülkede Türk düşmanlarının avukatlığını yapmak demokratik haktır da Trabzonlu bir ekmeğe muhtaç ailenin çocuğunun avukatlığını yapmak nahaktır? Ben Yasin Hayal'in avukatlığını gönüllü üstlendim devam edeceğim. Ve Hrantçıların bu mahkemeler süresince benden çekecekleri var".