HABER

Yazar Irving'e 3 yıl hapis cezası

İngiliz tarihçi yazar David Irving (67), konuşmalarında Musevilere yönelik soykırımı reddettiği için yargılandığı Avusturya'nın başkenti Viyana'da 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkemenin 8 jüri üyesi ve 3 hakimden oluşan heyeti, Irving'i 10 yıla kadar hapse mahkum ettirebilecek davayı bugün karara bağladı. Irving, "Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudileri sistematik biçimde katlettiğini şimdi kabul ettiğini ve tarihin daima değişen bir ağaca benzediğini" söyledi.

David Irving, 1989'da Avusturya'yı ziyaretinde, "Nazilerin 6 milyon Yahudiyi gaz odalarında öldürdüğünü" reddeden konuşmaları nedeniyle, "Yahudi soykırımını alenen reddetmeyi ya da haklı çıkarmayı" suç sayan yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle geçen yıl 11 Kasım'da Avusturya'da tutuklanmıştı.

Kefaletle serbest bırakılmayan Irving'in avukatı, müvekkilinin, dünya çapındaki destekçilerinden haftada 300 elektronik posta aldığını ve gözaltında bulunduğu sürede "Irving'in Savaşı" başlığı altında anılarını yazdığını kaydetti.

İngiliz tarihçinin 30 kadar kitabı arasında "Hitler'in Savaşı" bulunuyor. Yazar, bu kitabında soykırımın boyutunu sorguluyor ve Polonya'da Auschwitz gibi toplama kamplarında ölenlerin çoğunun tifo gibi hastalıklara yenik düştüğünü savunuyor.

Irving, 1992'de Auschwitz'de gaz odaları bulunmadığını söylediği için Almanya'da mahkeme tarafından 6 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler