HABER

Yeni yılın ilk eylemi TEKEL'de

TOKAT (İHA) - TEKEL'in özelleştirilmesi kapsamında yer alan Tokat Sigara Fabrikası işçileri, yeni yılın ilk günü eylem yapacak.

Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Suat Karlıkaya, 2008 yılının işçilerin sokaklarda olacağı bir yıl olacağını kaydetti. Karlıkaya, TEKEL Tokat Sigara Fabrikası'nın kentin geleceği için önemli olduğunu ifade ederek, "Devlet büyükleri buraya fabrika yaparken, 'sigara fabrikası çok para kazanır' diye yapmamışlar. Sosyal devlet anlayışı içerisinde buralarda istihdam oluşturmak üzere yapılmış. Bu fabrikaların özelleştiğinde hepsinin kapanacağına inanıyorum. Bir sürü fabrikanın arsaları satılıyor. Deniz manzaralı 'satılık şarap fabrikası' ilanlarını gazetelerde görüyoruz. Onun için biz halkımızdan yeni yılın ilk günü saat 12.30'da Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayacak olan eylemimize destek vermeye bekliyoruz. Şenlik havasında yapılacak eylemimizde 500 adet balon havaya bırakacağız. Yürüyüş programı sonrasında ise miting yapacağız. Biz bu özelleştirmenin gerçekleşmesini engelleyeceğiz. Bu konudaki kararlı tutumuz sendika olarak devam edecek" dedi.

Karlıkaya, TEKEL işçilerinin yüksek oranda maaşlar aldığı şeklinde düşüncülere karşı, "Sigara Fabrikası'nda çalışan insanlar 800 YTL ile bin 200 YTL arasında maaş alıyor. Daha önceden sigara fabrikasında mesai vardı. İnsanlar gece saat 01.30'da kadar çalışıyorlardı. Pazar günleri çalışıyorlardı. Mesai aldıkları için ücret o yıllarda yükseliyordu. Şu an üretimde sıkıntı var. Özelleştirilme kurumuna atıldığı için TEKEL pazar payı düşürüldü. Bana göre özelleştirme hükümetlerin değil IMF'nin programı.
Özelleştirmenin iyi anlamasını gerekiyor halkımız. Özelleştirme işsizlikten başka bir şey getirmiyor. Ayrıca işçimize aldığı bu bin YTL'yi başka yerde harcamıyorlar. Bu anlamda esnaf da destek olmalı bizlere. Biz olmadığımız zaman esnafta olmayacak. Bir şeylerin değerini halkımız kaybettikten sonra anlıyor. Ama önemli olan bunu kaybetmeden kazanabilmek" diye konuştu.

1 Ocak 2008 günü yapılacak eylem öncesinde ise TEKEL işçileri evlerinin balkonlarını şimdiden pankartlarla süslemeye başladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön